12 gezegen hakkında bilgi


Gezegenler hakkında bilgi

Uzay, derinlikler ile dolu yalnızca 100 kilo metre ve 1 saatlik mesafe’de dünya’da zaman akıyorken yukarı’da neler oluyor? bugün bu makale de bunları ögreneceğiz.
tüm bu derinliğe ayak  atmadan önce, en yakına – aya gitmeliyiz.

1 – Ay

Ay hakkında


Sayısız astronot, ay’a gitti ve ay’ın yüzüne ayak bastı  dünyadan yaklaşık 400 bin kilometre uzaklıkta ve uzay aracları ile 3 günlük mesafe’de dünya’ya okadar yakın ki sanki hiç uzaklaşmamışız gibi 
tanıdık güvenli, ve dünyadan görülebilir milyonlarca meteor ve çeşitli gök taşı tarafından düşmesi üzerine ıssız bir çöl gibi gözüküyor, ama uzun zamandan beri meteor ve gök taşlarının rotasını saptırması üzerine aya düşmeleri durmuştur.

şimdi daha uzağa, karanlıktan daha parlak bir gezegen olan venüse gidiyoruz.

2 – Venüs

Venüs hakkında


Dost bir yüz olan , venüs sabah ve akşam yıldızını tanımlar aşk tanrısı olarak geçen bu gezegen güneş sisteminin en parlak gezegeni olarak nitelendirilir dünyamız için bir kardeş aynı  büyüklük ve çekim güçün’de olan bu gezegen de rahatlık ile yaşayabilir miyiz? 

Venüs’ün çevresinde olan büyük gazlı bulutlar; Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonuçun’da ölümcül sülfürik asit’den oluştuğu söylenir gezegenin çevresi karbondioksit kapladığı için yaşanabilir bir yer olmadığı söyleniyor. Hava koşulları tehlikeli ve başınç dayanılmaz bir seviye’de venüs’de çok fazla kalırsak çürüyebilir ezilebiliriz. Venüs’te hiç birşey hayatta kalamaz göndeirlen uzay araçlarının kalın zırhları bile, venüsün basınç ve havasına dayanamıyor. Binlerce  karbondioksit, güneş ışınlarını içine kapatıyor bu küresel ışınmanın bir örneğidir. Bunlar olmadan önce belki’de venüs dünya gibi sakın ve yaşanılabilir bir yerdi? Belki dünyamızın sonu’da bu olabilir.

3 – Merkur

Merkur hakkında


Merkur, güneşe en yakın gezegen olmanın sonuçları vardır. 
burda geceleri  -170 derece ölgen ise  +400 derece donmuş ve yanmış bir gezegen olan merkurun çevresinde bir sürü  yaralar mevcuttur. 

merkuru izleyen bilim adamları, boyutuna göre kuvvetli bir yer çekimi mevcut bir demir topu gibi .

4 – Güneş 

Güneş hakkında


 Büyüleyici bir ışık kaynağı olan güneş yaptığımız her şeyi kontröl ediyor her şeyimiz güneşe bağlı, dünyadan 150 milyon uzaklıkta güneş sönse okadar uzaklıkta ki 8 dakika boyunca bundan haberimiz olmayabilir, okadar büyük ki içine 1 milyon dünya sığar ve okadar ağır ki çekim güçü tüm güneş sistemini kontrol ediyor rakamlara ihtiyaçım yok biz gerçeklere sahibiz.

Gök yüzünde, her gün gördüğümüz güneşi yakından tanıyamayacağımızz kesin ısı 5 bin derecenin üstüne çıkıyor ya çekirdeğinde olan ısı ? 10 milyonlarca olabilir nükler bir reaksiyon başlatacak kadar sıcak olduğu kesin insan olduğunun üretebileceği her enerji kaynağından daha çok güçlü.
güneş dünya’ya yansıttığı kadar yakından hiç bir rahatlacı özelliği bulunmamakta.
güneş öldüğü zaman bu dünyanın da sonu olacak, güneş tıp kı tanrı gibi 

5 – Mars (Kırmızı Gezegen)

Mars hakkında


Yıllardır, marsta bir yaşam belirtisi ve arkadaşlık için baktık, marsta bir hayat olabilir ama buna henüz hazır mıyız tarih ve bilim kitaplarını yeniden yazmaya?
Mars tüm gezegenlerden daha fazla hayal gücümüzü süsleyebilir marslılar gibi, bunların hepsi bir kurgu olabilir belki ama ya orda bir yaşam varsa? Eğer öyleyse ölü bir gezegen’de yaşıyorlar demektir mars devase bir fosil  kalıntısı gibidir. Marsta hayatta olan tek şey devase hortumlardır, hortumların olduğu yerde hava akımı vardır. Yaşamı destekleyecek olan hava, ama ne yazık ki bizim nefes almamız için yeterli değil ve -80 derece soğuklukta. Marsta birşeylerin yaşayabileceğine inanmak çok çok, lakin dünya’da en derin su kaynaklarında yaşabilecek canlılar mevcut. Bir teori olarak, hayat marsta başlamıştır, mars dünyaya yaşam tohumlarını atmış bulunmaktadır.

6 – astreoitler

astreoitler nedir


Büyük göktaşları,  yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda olan bir astreotin üstüne bir uzay aracı park etmek kolay olmasa gerek. Sürekli parçalanarak dağılan göktaşları,  hikayeler , doğa üstü güçler yapılan araştırmalara göre ögrenilen şu ki dünya dahil olmak üzere gezegenler küçük astreotlerin birleşimlerinden ortaya çıkarıyor, ama birşey onları durdurmuş gibi.

7 – jupiter 

jupiter hakkında

Dünyadan en az bin kat daha büyük öyle büyük ki içine tüm gezegenler sığabilir, bukadar büyük bir gezegenin komşularına elbet bir etkisi olabilir çekim gücü asteroitlerin yeni gezegenler oluşturmasını da etkiliyor. Bu dev gezegen tamamen gazdan oluşuyor, belki bu gezegene inmeyi denesek bir katmana değmeden direk uzayın boşluğuna düşebiliriz.
Jupiterin dış görünümü, jupiterin dönme hızından kaynaklı olarak oluşmaktadır.

8 – europa

europa gezegeni


Evden 600 milyon kilometre uzaklıkta , bir okadar tanıdık gelen bu gezegen kuzey kutuplarına benziyor buzlar belki de suyun üstünde sıvı halde yüzüyorlardır?  Güneşten 800 kilometre uzaklıktayız mutlaka donmuş ve katı bir haldedir, katmanların altında olan sular eğer ki jupiter bunu engellemiyorsa uzaylılardan 600 milyon kilometre uzaklıkta olabilirz.

9 – Satürn

Satürn nedir


Büyüleyici bir gezegen olan, Satürn suyun üzerinde yüzebilir yok oluştan doğan eşsiz bir güzelliği olan Satürn  küçük astreotileri çevresinde toplayan Satürn sayesinde bizim gezegenimize benzer gezegenler oluşuyor .

10 – titan 

titan gezegeni


Burada atmosfer varmış gibi gözüküyor, dünyaya en çok benzeyen titanda su yerine sıvı doğal gaz bulunmaktadır. bunu dünyaya götürebilseydik yıllarca süren enerji elde edebilirdik veya titanda bir koloni yetiştirebilirdik, ama titanda hava çok soğuk. Belki güneş titanı ısıtırsa titan’da bir hayat sürdürebiliriz, belki yeni yuvamız titan olabilir.

11 – neptün

neptün hakkında


Bu dev, metan gazı ile kaplı hızı yaklaşık 1.500  hızın’da gönen dünya büyüklügünde bir fırtına dünya’da fırtınayı güneş oluşturuyor  ama neptün çok uzakta bu fırtınaları başka bir şey oluşturuyor olabilir ama bunu kimse bilmiyor. Korkutucu olan bu onun hakkında net birşey bilmiyor oluşumuz.

12 – Triton

Triton gezegeni hakkında bilgi


Katı , ama durgun değil garip bir hava üfleyen galaksi neptünün tersine dönüyor, neptünün çekim gücü tritonu çekerek yavaşlatıyor ve sarsıyor bir gün triton neptün tarafından çekim güçü ile paramparça edilecek.

Yorum Yap