2020 Türkçe Rap Diss Gündemi


2020 Yılı Türkçe Rap için bol kavga ve diss parçaları içeren bir yıl oldu. Peki diss nedir ve bu yıl neden Türkçe Rap camiası birbirini dissledi?

2020 Türkçe Rap Diss GündemiRap Konseri

2020 Yılı Türkçe Rap için bol kavga ve diss parçaları içeren bir yıl oldu. Peki diss veya diğer adıyla bilinen disstrack nedir ve bu yıl neden Türkçe Rap camiası birbirini dissledi? Bu soruların cevaplarını birazdan teker teker inceleyeceğim ve yılın en çok ses getiren disslerin detaylarını sizlerle paylaşacağım ancak en önce diss nedir sorusunun cevabına bakacağız. Haydi başlayalım! 

Diss Nedir?

Diss terimi aslında Hip Hop kültüründe Türkçesi “Saygısızlık etmek” anlamına gelen “Dissrespect” kelimesinin kısaltmasıdır. Rapçiler birbirlerine şarkılarında göndermelerde bulunurlar ancak içeriğin bütününde aralarında geçen husumetleri anlattıkları ve karşı tarafa hakaretler içeren parçalarına disstrack denir.

Mc’ler Türkçe Rap ses getirmeye başladıktan sonra diss parçalarının sayısını arttırdılar. Tabii ki bu şarkıların Rapçilerin kariyerlerini olumlu veya olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Yapılan disstrackler Rapçilerin diğer kitleler tarafından tanınmasını sağlayabileceği gibi eski örneklerden gördüğümüz kadarıyla kitleleri kutuplaştırmaya itip dinleyici kaybetmek ile de sonuçlanabilir. 

Sırada 2020 yılında ses getiren Türkçe Rap diss parçaları!
**Sıralamanın bir önemi yoktur ve kronolojik değildir.

Rap Konseri - Türkçe Rap diss

1- Joker – Game Over Ep.

Joker 2020 yılının sonlarında kısa bir Ep. yayınladı ve albümün geneline bakıldığında şarkıların içerisinde ünlü isimlerden tutun Türk Rap sanatçılarına kadar 30 kadar isim geçiyordu. Rapçilerden bu albüme çok fazla tepki geldi ancak biri hariç hepsi sadece Twitter’dan yazmak ile yetindi.

Her yaptığı şarkıda kendisine laf attığını söyleyen Burry Soprano ise Şakacı adı altında bir diss yayınladı. Türkçe Rap diss şarkılarında artık sıkça görmeye başladığımız melodik nakaratlar bu şarkıda kitle tarafından beğenilmemesine karşın, şarkının Burry’nin kaleminden çıkabilecek en iyi disstrack parçalardan olduğu belirtildi.

Cevap gecikmedi! Joker ise “Zehirli Kan ismiyle bir re-diss (Yapılan bir diss parçasına karşı atılan diğer bir diss parça.) yayınladı. Çoğunluğun beğenisini toplayan bu diss şarkısına Burry Soprano Doktor adıyla yeni bir re-diss yayınladı. İçeriğinde güzel punchlar bulunduran şarkı genel olarak bir savunma şarkısıydı. Mary Jane parçasını çocukların anlamadığından ve haksız yere uyuşturucuya özendirmekle suçlandığından şikayetçiydi Burry.

Türkçe Rap diss gündeminde bu kavgayı sonlandıran re-diss Joker’den geldi. Bay bay isimli şarkıda joker agresif bir görüntü çiziyordu. Hayranları dahil çoğunluğun beklemediği bir parça olan Bay bay, kitleler tarafından çoğunlukla Joker’in bu kavgayı kazandığını belirtmesi ile son buldu.

2- Rota – Ağla

Şarkılarının geneli protest içerikli olan Rota’nın daha öncesinde yapmış olduğu Kukla şarkısının klibinde geçen bir sahneden dolayı göz altına alındığını biliyoruz. Yapmış olduğu Ağla şarkısı ile sosyal medya fenomenleri olmak üzere Aleyna Tilki, Czn Burak ve Şeyma Subaşı gibi isimlere de göndermeler bulunan parçada hükümet karşıtı bir cümle geçiyordu.

Rota, günün ilerleyen saatlerinde İnstagram üzerinden içinde diyaloglar geçen bir hikaye paylaştı. Hikayede Rota’nın polisleri beklediği aşikârdı. Kapıya dayanan polis memurlarına ise alaycı bir tavır gösterdiği gerekçesi ile sosyal medya üzerinden linç edildi. Daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından paylaşılan gönderide ise “Kamuoyunda Rota ismiyle bilinen B. Alpman isimli kişi hakkında herhangi bir gözaltı kararı ya da uygulaması söz konusu değildir.” ifadeleri yer aldı. Camia içinde büyük bir tartışmaya yol açan bu parçayı da listeye almasak olmazdı.

3- Ezhel’in Acapellası

Türkçe Rap diss gündemine oturan bir diğer olay ise daha öncesinde uyuşturucuya özendirme suçu ile yargılanan ve Türkiye’ye girme yasağı bulunan Ezhel’in hikayelerinde Türkiye’deki hükümete karşı “Özgürlüğüme şer koyan” ve “Her işlerinde var dümen.” gibi ağır sözler içeren bir video zinciri paylaşması oldu. Büyük bir kısım Ezhel’e destek olurken belli bir kısım ise kendi yazmış oldukları dörtlükleri paylaşarak Ezhel’e olan tepkisini gösterdi. Olaylara son noktayı ise gelen olumsuz tepkilere karşı kendi yazdığı dörtlüğü seslendiren Sefo mahlaslı Rapçi koydu. 

4-Şam ve Şehinşah Dissleşmesi

2020’de en çok dinlenen Türkçe Rap diss kavgalarından olan kapışmaya geldik! Şam’ın ve Şehinşah’ın İstanbul Trip bünyesinde ürettikleri bir dönem olduğunu biliyoruz. Daha sonrasında ise Şam’ın psikoz krizi geçirdiğini ve tüm ekip arkadaşlarına tavır aldığını söylemem gerek. Şam bu krizden kurtuldu ancak Şehinşah ekipten ayrıldı ve “Talep Arz” isimli yayınladığı parçada “Hepsi şov, oynanan katıksız oyun / Satıldım sorgusuz arsızdı çocuk” sözlerine yer verip Şam’ı hedef aldı. 

Yılın ilerleyen zamanlarında ise Şam, 2Pac’ın “HIT EM UP” şarkısından esinlenerek isimlendirdiği bir diss şarkısı yayınladı. Şarkıda bizzat Şehinşah’ı ve kavgaya girmekten korktuğu Uzi mahlaslı Rapçiye göndermelerde bulunuyordu.

Yılın son çeyreğinde ise “666” isimli albümünü yayınlayan Şehinşah, albümün “Intro” ve “Outro” parçalarında Şam’a cevap niteliğinde birçok söz barındırdı. Bu kavga ise şimdilik bitmiş görünüyor.

5- Spotify’a Gelen Dissler

Listenin son sırasına koymak istediğim Spotify Türkiye hesabının Rapçilerden tepki çeken hareketleriydi. “Türkçe Rap” başlığı altında bir müzik listesi barındıran Spotify, içerisine 9 aydır sokmadığı Sehabeden tepki almıştı. Tepkiler sadece onunla kısıtlı kalmayıp KÖK$VL (Köksal) isimli Rapçinin Nazlı parçasıyla boyut atladı. Şarkıda “Türkçe Rap” müzik listesi editörü olan Nazlı’nın kendisine ve husumetli oldukları isimlere listede yer verilmediğini söylüyordu.

Tepkiler sadece Köksal ile kalmadı. Rota, Şehinşah, Ados, Kurşun, Khontkar ve Miraç mahlaslı Rapçiler sosyal medya hesaplarından olayatepki gösterdiler. Üstelik varılan nokta ise artık o listenin adı “Türkçe Rap” değil. İsmi “NKVT” yani “Nakavt” olarak güncellenen listede Berkcan Güven, Elanur, Didomido, Reynmen gibi isimlere de yer veriliyor. İsim değişikliğinin sebebi ise Rapçilerden gelen tepkilerin artması ve yukarıda bahsi geçen isimlerin Türkçe Rap ile bir ilişiğinin olmamasının ancak buna rağmen listede yer almalarının dile getirilmesi oldu.

Dissler Türkçe Rap Kültürü’nü Ne Kadar Etkiler? 

Yapılan atışmaların dinleyici tarafından büyük ilgi odağı olduğunu biliyoruz ancak bu kavgalar devam ettiği sürece camia içerisinde kutuplaşmalar olacaktır ve Rapçilerin ağzından düşürmediği “Kültür” kavramı bir yerden sonra yok olmaya yüz tutacaktır. 2021 yılından diss parçalarının azalmasını diliyor ve kültürün bir parçası olsa da camianın yoktan yere birbirine girmemesini umuyoruz. Keyifli günleriniz olsun efendim.

Yorum Yap