2021 Yılı Altın Küre Adayları Belli Oldu

78. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi filmler ve diziler ödüller için yarışacaklar. Detaylar ve aday listesini yazımızda okuyabilirsiniz.

2021 Yılı Altın Küre Adayları Belli Oldu
2021 Altın Küre Adayları

Bu senenin adaylarında dikkat çeken iki özellik, karantina döneminde insanların özellikle evlerinden izledikleri yapımların ön plâna çıkması ve  eskilerin ve yenilerin ortaya karışık bir şekilde sunulması.  Özellikle Netflix hem televizyon hem de film adaylıklarında lider pozisyonda görünüyor.  Özellikle “The Trial of the Chicago 7”, “Şikago Yedilisinin Yargılanması” filmi 5 farklı adaylıkla dikkatleri üstünde topladı. Dizilerde ise “The Crown” altı kategoride ve geçen yılın ödüllü komedi dizisi “Schitt’s Creek” beş kategoride aday gösteriliyor.

Geçen sene 43 yaşında kolon kanseriyel olan savaşına yenik düşüp hayata vedan eden Chadwick Boseman, Netflix’deki “Ma Rainey Black Bottom” filmindeki rolü için ölümünden sonra aday gösteriliyor.

En İyi Yönetmen ödülü için üç kadın yönetmen aday gösteriliyor.

Tina Fey ve Amy Poehler dördüncü kere yarışmanın sunuculuğunu yapacaklar. Altın Küre Film ve Dizi Yarışması 28 Şubat 2021 Pazar günü NBC’de gösterilecek. Televizyon öncüsü Norman Lear “Carol Burnett yaşam boyu başarı” ve oyuncu ve activist olan Jane Fonda sektöre yaptığı muhteşem katkılardan dolayı “Cecil B. deMille” ödüllerini alacaklar. Listenin geri kalanı şu şekilde:

TELEVİZYON ADAYLARI

En İyi Performanslı Erkek Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Don Cheadle (Black Monday), Nicholas Hoult (The Great), Eugene Levy (Schitt’s Creek), Jason Sudekis (Ted Lasso) ve Ramy Youssef (Ramy).

En İyi Performanslı Kadın Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Lily Collins (Emily in Paris), Kaley Cuoco (The Flight Attendant), Elle Fanning (The Great), Jane Levy (Zoey’s Extraordinary Playlist) ve Catherine O’Hara (Schitt’s Creek).

En İyi Performanslı Erkek Oyuncu (Drama)

Jason Bateman (Ozark), Josh O’Connor (The Crown), Bob Odenkirk (Better Call Saul), Al Pacino (Hunters) ve Matthew Rhys (Perry Mason).

En İyi Performanslı Kadın Oyuncu (Drama)

Olivia Colman (The Crown), Jodie Comer (Killing Eve), Emma Corrin (The Crown), Laura Linney (Ozark) ve Sarah Paulson (Ratched).

En İyi Performanslı Erkek Oyuncular (Televizyon İçin Yapılmış Limitli Seriler veya Televizyon Filmleri)

Bryan Cranston (Your Honor), Jeff Daniels (The Comey Rule), Hugh Grant (The Undoing), Mark Ruffalo (I Know This Much is True) ve Ethan Hawke (The Good Lord Bird).

En İyi Performanslı Kadın Oyuncular (Televizyon İçin Yapılmış Limitli Seriler veya Televizyon Filmleri)

Cate Blanchett (Mrs. America), Daisy Edgar-Jones (Normal People), Shira Haas (Unorthodox), Nicole Kidman (The Undoing) ve Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit).

En İyi Televizyon Dizisi (Drama)

The Crown, Lovecraft Country, The Mandalorian, Ozark ve Ratched.

En İyi Televizyon Dizisi (Televizyon İçin Yapılmış Limitli Seriler veya Televizyon Filmleri)

Normal People, The Queen’s Gambit, Small Axe, The Undoing ve Unorthodox.

En İyi Yardımcı Kadın Rolündeki Oyuncular (Televizyon İçin Yapılmış Limitli Seriler veya Televizyon Filmleri)

Helena Bonham Carter (The Crown), Julia Garner (Ozark), Annie Murphy (Schitt’s Creek) ve Cynthia Nixon (Ratched).

En İyi Yardımcı Erkek Rolündeki Oyuncular (Televizyon İçin Yapılmış Limitli Seriler veya Televizyon Filmleri)

John Boyega (Small Axe), Brendan Gleeson (The Comey Rule), Daniel Levy (Schitt’s Creek), Jim Parsons (Hollywood) ve Donald Southerland (The Undoing).

En İyi Televizyon Dizisi (Müzikal veya Komedi)

Emily in Paris, The Flight Attendant, Schitt’s Creek, The Great ve Ted Lasso.

FİLM ADAYLARI 

En İyi Film (Müzikal veya Komedi)

Borat Subsequent Moviefilm, Hamilton, Music, Palm Springs ve The Prom.

En İyi Film (Drama)

The Father, Mank, Nomadland, Promising Young Woman ve The Trial of the Chicago 7.

En İyi Film (Yabancı)

Another Round (Danimarka), La Llorona (Guatemala, Fransa), The Life Ahead (İtalya), Minari (ABD) ve Two of Us (Fransa/ABD).

En İyi Senaryo

Emerald Fennell (Promising Young Woman), Jack Fincher (Mank), Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7), Florian Zeller ile Christopher Hampton (The Father) ve Chloe Zhao (Nomadland).

En İyi Orijinal Şarkı

Fight For You (Judas and the Black Messiah), Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7), IO SI “Seen” (The Life Ahead), Speak Now (One Night in Miami) ve Tigers & Tweed (The United States vs. Billie Holiday).

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7), Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah), Jared Leto (The Little Things), Bill Murray (On the Rocks) ve Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami).

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Glenn Close (Hillbilly Elegy), Olivia Colman (The Father), Jodie Foster (The Mauritanian), Amanda Seyfried (Mank) ve Helena Zangel (News of the World).

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm), James Corden (The Prom), Lin-Manuel Miranda (Hamilton), Dev Patel (The Personal History of David Copperfield) ve Andy Samberg (Palm Springs)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm), Kate Hudson (Music), Michelle Pfeiffer (French Exit), Rosamund Pike (I Care A Lot) ve Anya Taylor-Joy (Emma).

En İyi Animasyon

The Croods: A New Age, Onward, Over the Moon, Soul ve Wolfwalkers.

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom), Riz Ahmed (The Sound of Metal), Anthony Hopkins (The Father), Gary Oldman (Mank) ve Tahar Rahim (The Mauritanian).

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom), Andra Day (The United States vs. Billie Holiday), Vanessa Kirby (Pieces of a Woman), Frances McDormand (Nomaland) ve Carey Mulligan (Promising Young Woman).

En İyi Yönetmen

David Fincher (Mank), Regina King (One Night in Miami), Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7), Chloe Zhao (Nomadland) ve Emerald Fennell (Promising Young Woman).

En İyi Orijinal Müzik

The Midnight Sky, Tenet, News of the World ve Mank.

Kaynak: CNN