Adım Adım Doğru Makyaj Yapın!


Bu yazımızda en doğru makyaj nasıl yapılır onu açıkladık

 • Adım Adım Doğru Makyaj Yapın!

Birçok kadın için makyaj vazgeçilmezdir. İster doğal, ister gece makyajı gibi isteğinize göre birçok makyajı öğrenmeniz çok basittir. Özellikle makyaj yapmaya yeni başlayan biriyseniz doğru adımlarla makyaj yapmayı öğrenmeniz gerekir. Çünkü doğru makyaj; göz makyajı, ten makyajı ve dudak makyajı şeklindedir. Bu adımları sırayla uygulamanız dahilinde sizde doğru ve güzel makyaj yapabilirsiniz.

  1.Adım:  Makyaja Nemlendirici ve Baz İle Hazırlanın

Makyaj yapmaya başlamadan önce nemlendiriciyle cildinizi bir güzel nemlendirmeniz cilt sağlığınız açısından önemlidir. Cilt tipinize uygun ince yapılı günlük bir nemlendirici işinize yarayacaktır. Nemlendirici seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta nemlendiricinin ağırlık yapmamasıdır.

Cildinizi güzelce nemlendirip, nemlendiricinin emilmesini sağladıktan sonra sıra makyajın en önemli aşamalarından biri olan makyaj bazına gelecektir. İsteğiniz dahilinde makyaj bazınızı yağlanma karşıtı veya gözenek gizleyici olarak tercih edebilirsiniz. Makyaj bazı kullanımı kusursuz bir makyaj yapmak için son derece önemlidir.

  2.Adım:  Güzel Bir Makyaj İçin Güzel Göz Makyajı Yapın

Ten makyajından önce göz makyajı yapılması daha doğru olacaktır. Çünkü farın cilde dökülmesi durumunda cildinizi daha rahat temizleme olanağı bulursunuz. Bir makyajın odak noktası da kesinlikle gözlerdir. Göz makyajınız ne kadar iyiyse o kadar çarpıcı ve güzel gözükeceğinizden şüpheniz olmasın. Göz makyajı için makyaj malzemelerimiz; far, eyeliner, maskara, göz kalemi ve kaş makyajıdır.

 • Far

Herkesin kafasını ‘’göz makyajında ilk olarak far mı yoksa eyeliner mi uygulanır?’’ sorusu karıştırsa da cevabımız çok basittir. İlk olarak far, daha sonra eyeliner uygulamalısınız. İster yoğun bir göz makyajı, istersen nude göz makyajı için far kullanabilirsiniz. Far sürdükten sonra eyeliner uygulayabilirsiniz.

 • Eyeliner ve Göz Kalemi

Fardan sonra sıra eyeliner ve göz kalemi kullanımına gelir. Yoğun ve güzel makyajların sırrı eyeliner ve göz kalemi kullanmaktan geçer. İsterseniz kuyruklu, isterseniz sadece küçük bir çizgi olarak gözünüze eyeliner uygulayabilirsiniz. Eyeliner uygulamanız sayesinde gözünüz olduğundan büyük ve güzel gözükecektir.

 • Maskara

Hacimli ve belirgin makyaja ulaşabilmek için maskara kurtarıcı bir makyaj malzemesi. Maskara sayesinde daha uzun ve güzel kirpiklere ulaşır aynı zamanda daha çekici bakışlara sahip olabilirsiniz. Maskara, bir makyajın olmazsa olmazıdır.

 • Kaş Makyajı

Şekilli kaşlar bir makyajın olmazsa olmazıdır. Kaşlarınızı önce yukarıya doğru tarayıp, daha sonra cildinize uygun bir kaş kalemi veya pomadıyla kaşlarınızın arasındaki boşlukları doldurmalısınız. Bu sayede daha belirgin kaşlara sahip olacaksınız.

Kaş makyajı

3.Adım:  Makyajda Ten Makyajının Önemini Görün

Ten makyajı sayesinde daha güzel, daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ten makyajında; fondöten, kapatıcı, bronzer, allık, aydınlatıcı ve kontür makyaj malzemeleri kullanılır. Bu ürünleri adım adım kullanmanız ile daha güzel bir ten makyajı elde edebilirsiniz.

 • Fondöten

Birçok kişi kapatıcıyı fondötenden önce kullansa da bu yanlış olacaktır. Fondöten sayesinde cildinizdeki kızarıklıkları, sivilceleri ve kusurları kapatabilirsiniz. Aynı zamanda fondöten sayesinde gözeneklerinizi de gizlememeniz mümkündür. Makyajda olmazsa olmaz parçalardan biri olan fondötenden kesinlikle yararlanmalısınız.

 • Kapatıcı

Concealer yani kapatıcı sayesinde gözaltı morluklarınızı gizleyebilmeniz çok basittir. Eğer gözaltı morluklarınızdan şikayetçiyseniz güzel ve kaliteli bir kapatıcı işinizi görecektir. 

 • Bronzer

Fondöten ve kapatıcı işlemlerinden sonraki uygulama bronzer olacaktır. Elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayacağınız bronzer sayesinde daha sıcak bir ten görünümü elde edeceksiniz.

 • Allık

Allık sayesinde yüz hatlarınız belirginleşecek ve yüzünüz daha canlı bir görünüme kavuşacaktır. En doğru allık uygulaması için alığı yüzünüze gülümseyerek uygulamalısınız. Yanaklarınızın yuvarlak kısmına uygulayacağınız allık sayesinde daha canlı ve enerjik bir görünüme kavuşacaksınız.  

 • Aydınlatıcı

Allıktan sonraki bir diğer işlemimiz de aydınlatıcı olacaktır. Özellikle son yıllarda gittikçe popülerleşen aydınlatıcıyı; burnunuzun ucuna, kaşınızın altına ve şakaklarınıza sürmelisiniz.  Aydınlatıcı sayesinde yüzünüz daha parlak ve güzel gözükecektir.

 • Kontür Uygulaması

Yüzünüzün daha küçük ve parlak gözükmesi için kontür uygulaması yapmanız gerekecektir. Kullandığınız kontür ürününü; elmacık kemiklerinizin altına, çenenize ve alın çizginize uygulamalısınız. Özellikle yüz şeklinize göre yapacağınız kontür uygulaması sayesinde yüzünüz daha küçük ve güzel duracaktır.

Kontür Uygulaması makyaj

4.Adım: Dudak Makyajıyla Makyajınızı Bitirin

Şüphesiz ki bir makyajın en çok göze çarpan kısmı renkli dudaklardır. Rujunuz makyajınızla ne kadar uyumlu olursa makyajınız da bir o kadar güzel gözükecektir. Ruj sürmeden önce dudak kalemi kullanmanız gerekir. Dudak kalemiyle dudaklarınızı önce çerçeveleyip, daha sonra ruj ile üzerinden geçmelisiniz.

4.Adım: Dudak Makyajı

5.ve Son Adım: Makyajınızı Sabitleyin

Makyajınız bittikten sonra da makyajınızı sabitlemeyi unutmamalısınız. Bu sayede makyajınız saatlerce sanki yeni yapılmış gibi durabilir. Tüm gün kalıcılık arıyorsanız makyaj sabitleme spreyi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap