Adım Adım E-Ticaret (E-ticaret hakkında detaylı bilgiler)


E-ticaret (bazen e-ticaret olarak yazılır), ürün ve hizmetlerin satın alınma biçiminde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Çevrimiçi ürün ve hizmet satmak, işletmenizin daha karlı olmasına ve maliyetlerinizi düşürmesine yardımcı olabilir. E-ticaret ayrıca tedarikçiler ve diğer önemli ticaret ortakları ile ilişkilerinizin verimliliğini güçlendirebilir ve artırabilir.

Adım Adım E-Ticaret (E-ticaret hakkında detaylı bilgiler)Adım Adım E-Ticaret

1. Genel Bakış

E-ticaret (bazen e-ticaret olarak yazılır), ürün ve hizmetlerin satın alınma biçiminde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Çevrimiçi ürün ve hizmet satmak, işletmenizin daha karlı olmasına ve maliyetlerinizi düşürmesine yardımcı olabilir. E-ticaret ayrıca tedarikçiler ve diğer önemli ticaret ortakları ile ilişkilerinizin verimliliğini güçlendirebilir ve artırabilir.

Başlangıçtan itibaren herhangi bir e-ticaret sisteminin devam eden geliştirme ve bakımını planlamak önemlidir. Çevrimiçi satış yaparken yasal yükümlülüklerinizin de farkında olmanız gerekir.

2. E-ticarete başlayın

Çevrimiçi olma seçeneklerinizi araştırın. Müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin sizi hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmesi için doğru web sitesini ve e-posta adreslerini seçtiğinizden emin olun.

İşletmenizi internete bağlamanın farklı yollarını düşünün. ADSL, çevirmeli, kablolu ve uydu gibi bir dizi seçenek mevcuttur.

Sitenizin tasarımına dikkat edin. Genel görünüm ve his, kullanılabilirliğinde önemli bir rol oynayacaktır. Web sitesinin tasarımında dikkate alınması gereken yasal konular da vardır. Örneğin, engelliler için erişilebilir olduğundan emin olmalısınız.

Online satış ve pazarlama

Doğrudan web siteniz üzerinden satış yapmak istiyorsanız, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergilemek ve siparişleri elektronik olarak işlemek için gerekli altyapıya sahip olmanız gerekir.

E-ticaret çözümünüzü tamamlamak için, web siteniz üzerinden ödemeyi kabul edecek tesisi kurmanız gerekir.

Mağazanız çevrimiçi olduğunda, etkinliğini nasıl izleyeceğinizi, daha güçlü hale getireceğinizi ve nihayetinde mağazanız aracılığıyla daha fazla satış yapacağınızı düşünün. Sitenize nasıl trafik çekebileceğinizi düşünün. Ayrıca, sosyal medya ve diğer Web 2.0 teknolojilerini kullanarak markanızın etrafında nasıl bir topluluk oluşturabileceğinize bakın .

3. E-ticaret hizmetlerinizi koruyun ve geliştirin

İlk e-ticaret sisteminiz çalışmaya başladığında işiniz bitmez. Sitenin bakımını yapmalı, ne kadar iyi çalıştığını sürekli gözden geçirmeli ve size sunabileceği yeni fırsatları ve çalışma yöntemlerini değerlendirmelisiniz.

E-ticaret sitenizin bakımı

Site içeriğinin doğru olduğundan ve düzenli olarak güncellendiğinden emin olmalısınız. Bu, işletme için olumlu bir imaj oluşturmaya, ziyaretçileri siteye çekmeye ve tutmaya yardımcı olacaktır.

E-ticaret varlığınız büyüdükçe, bilgisayar korsanlarının, virüslerin ve dolandırıcıların oluşturduğu tehditlere karşı kendinizi korumalısınız. Oluşturdukları riskleri belirleyin ve bunlara karşı koymak için uygun güvenlik kontrolleri uygulayın.

Yeni fırsatları belirlemek

Mobil ticaret (m-ticaret), cep telefonları, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve kablosuz bağlantılı diğer cihazlar gibi mobil cihazları kullanan bir tür e-ticarettir. M-ticaret, küçük işletmelere hem yeni hizmetler satmaları hem de mevcut işletmeleri daha verimli şekilde çalıştırmaları için yeni fırsatlar getiriyor.

Dış ağlar, işletmenizin seçilen iş ortakları, tedarikçiler ve müşterilerle daha etkili bir şekilde iletişim kurmasını ve işbirliği yapmasını sağlayabilir. İş ilişkilerinin geliştirilmesinde ve tedarik zinciri yönetiminin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilirler. İntranetler, özellikle birden fazla konuma ve uzaktan veya evden çalışan personele sahip işletmeler için çalışanlarla iletişim kurmanın paha biçilmez bir yoludur.

Bir e-ticaret sitesi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi diğer işletmelere daha etkili bir şekilde satmak için elektronik kataloglar, iş rehberi listeleri ve çevrimiçi açık artırmalar gibi çeşitli çevrimiçi hizmetleri kullanmanıza olanak tanır.

Yaygın hatalar

Tüm e-ticaret gelişmelerinin başarılı olmadığını unutmayın. Aynı hataları yapmamanıza yardımcı olmak için diğer e-ticaret sağlayıcılarının deneyimlerinden çok şey öğrenebilirsiniz.

4. Çevrimiçi satış: faydalar

Çevrimiçi satışın, diğer satış yöntemlerine göre bir dizi avantajı vardır.

 • Kurulum ve işletim maliyetlerinde tasarruf. Ana cadde mülkleri kiralamanıza veya mağaza asistanlarına ödeme yapmanıza gerek yok.
 • Sipariş işleme maliyetlerinin azaltılması – müşteri siparişleri, web sitesinden doğrudan siparişler veritabanınıza otomatik olarak gelebilir.
 • Küresel bir kitleye ulaşmak – satış fırsatlarını artırmak.
 • Haftanın yedi günü 24 saat açık olarak daha büyük işletmelerle rekabet etmek.
 • Çevrimiçi işlemlerden daha hızlı ödemeler.
 • Müşteri satın alımlarını takip ederek toplanan verileri kullanarak işletmenizi geliştirmek.
 • Online mağazanızı mevcut müşteriler için bir katalog olarak kullanmak.

Çevrimiçi satış, aşağıdakilere sahipseniz en iyi sonucu verir:

 • Satış sürecine insan müdahalesi olmadan satılabilen iyi tanımlanmış ürünler veya hizmetler
 • tüm potansiyel müşteri türleri için sabit fiyatlar
 • öngörülebilir bir teslim süresi içinde teslim edilebilecek ürünler veya hizmetler

5. Çevrimiçi satış: mağaza türleri

Temel çevrimiçi mağaza

Küçük bir ürün yelpazesi satmanıza, fotoğraflar, açıklamalar ve fiyatlar sunmanıza ve ayrıca siparişleri çevrimiçi olarak kabul etmenize olanak tanır.

Çevrimiçi alışveriş yapan çoğu müşteri, banka kartı veya kredi kartıyla ödeme yapmak isteyecektir. Web yazma yazılım paketlerini kullanarak elektronik posta sipariş formları oluşturabilirsiniz. Bu sipariş formları, müşterilerin siparişlerinin çevrimdışı işlenmek üzere e-posta ile gönderilmesini sağlar. Çevrimiçi kart ödemelerini kabul etmek istiyorsanız daha gelişmiş bir çevrimiçi mağazaya ihtiyacınız olacak.

Temel bir site düşük maliyetlidir ve sınırlı bir ürün yelpazesi için oluşturulması kolaydır. Ancak kısıtlı bir tasarıma ve işlevselliğe sahip olabilir ve daha karmaşık seçeneklerden daha az güvenli olabilir.

Orta düzey çevrimiçi mağaza

Tipik olarak bir e-ticaret paketi ve katalog yönetimi, gelişmiş sipariş işleme ve daha geniş bir tasarım şablonu yelpazesi içermelidir.

Güvenli sipariş için şifreleme de içermelidir. Kart ayrıntılarını toplamak için Güvenli Soket Katmanı teknolojisini kullanmak (tarayıcınızın durum çubuğundaki “altın asma kilit” simgesiyle belirtilir), çevrimiçi satışları teşvik etmenin anahtarıdır.

Bazı e-ticaret paketleri arka uç sistem entegrasyonu sunabilir, yani ürün veri tabanınıza ve hesap sistemlerinize bağlanırlar.

Daha karmaşık ürünler ve hizmetler sunmak istiyorsanız, orta düzey bir site uygun olmayabilir.

Gelişmiş çevrimiçi mağaza

En son tasarım ve işlevsellik, kişiselleştirilmiş sayfalar ve ürün haberleri dahil olmak üzere bir dizi seçenek sunmalıdır.

Yazılım, sipariş onaylarını tetiklemek ve malları otomatik olarak göndermek ve stokları yenilemek için entegre edilebilir.

Teknik gereksinimlerinizi tanımlamaya ve web sitesini mevcut sistemlerinize entegre etmeye yardımcı olması için bir tasarım ve geliştirme şirketine ihtiyacınız olabilir.

Ücretsiz, açık kaynaklı alışveriş sepeti yazılım paketlerini de düşünebilirsiniz. Bu, çok çeşitli seçeneklere, özelliklere ve desteğe sahip gelişmiş bir e-ticaret web sitesi kurmanıza izin vermelidir – yalnızca temel bilgisayar becerileriniz olsa bile.

6. BT düzenlemelerini ve politikalarını anlayın

Çevrimiçi satış yapıyorsanız, müşterilerin kişisel verilerinin güvende tutulmasını, mal ve hizmetlerin kalite ve uygunluk standartlarını karşılamasını ve çevrimiçi sözleşmelerin yasal olarak bağlayıcı olmasını sağlamak için mevzuata uymanız gerekir.

Personelinizin internetten veya e-postadan yararlanması durumunda uygulamanız önerilen dahili politikalar da vardır.

Veri koruması

Müşteriler, tedarikçiler veya potansiyel tedarikçiler hakkındaki ayrıntıları sistemlerinizde depoluyorsanız, 1998 Veri Koruma Yasasına uymalısınız .

Müşteri Koruma Yönetmelikleri

Tüketiciyi Koruma (Mesafeli Satış) Mevzuatı onlar bir sipariş önce müşterilerinizin belirtilen bilgileri vermenizi gerektirir. Ayrıca alıcıya bir sipariş onayı göndermeniz ve satın alma işlemini iptal edebilecekleri bir ‘bekleme süresi’ vermeniz gerekir.

E-ticaret düzenlemeleri

İnternet üzerinden ticaret yaparken, diğer sözleşme türlerinde olduğu gibi aynı kurallar geçerlidir. E-ticaret Yönetmeliği 2002 elektronik sözleşmeler Avrupa’da bağlayıcı ve uygulanabilir olmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

E-ticaret hizmetlerinizi tanıtmak için elektronik pazarlamayı kullanabileceğiniz yolları düzenlemek için de mevzuat mevcuttur.

İşletmeniz bir limited şirket veya limited ortaklık (LLP) ise, 2006 Şirketler Yasası hükümleri uyarınca , web siteniz şunları göstermelidir:

 • şirketin veya LLP’nin tam adı
 • şirketin veya LLP’nin kayıtlı ofis adresi
 • şirketin veya LLP’nin kayıtlı numarası
 • şirketin veya LLP’nin tescil yeri
 • şirket tasfiye ediliyorsa
 • KDV numarası (KDV kayıtlıysa)
 • herhangi bir ticaret veya meslek birliğinin üyelik bilgileri

Web sitesi bildirimleri

Hem düzenlemelere hem de iyi iş uygulamalarına uymak için web sitenize çeşitli bildirimler eklemelisiniz. Tipik örnekler arasında sitenizin faaliyet gösterdiği şartlar ve koşullar, bir gizlilik politikası, uygun olan tüm sorumluluk reddi beyanları ve bir telif hakkı ve ticari marka bildirimi bulunmaktadır.

İç politikalar

Personelinizin e-postaya ve internete erişimi varsa, internet ve e-posta kullanımı açısından neyin kabul edilebilir olup olmadığını açıkça belirten politikalar uygulamayı düşünün.

7. Çevrimiçi satış: yaygın hatalar

Müşteriler şu şekilde ertelenecek:

 • güncel olmayan veya yanlış bilgi
 • zor site navigasyonu ve satın alma süreçleri
 • yetersiz müşteri memnuniyeti ve geç teslimat
 • müşteri desteği eksikliği
 • iş bilgisi eksikliği
 • zayıf görsel tasarım

Müşterilerin sitenizden alışveriş yapma konusunda kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için şunları yapmalısınız:

 • sitenizde gezinmeyi ve kullanıcı dostu olmasını kolaylaştırın
 • Sitenizdeki fotoğraf resimlerinin doğru olduğundan emin olun ve ürünleri en iyi şekilde gösterin
 • müşterilere daha karmaşık veya pahalı ürünler hakkında telefonda tavsiyelerde bulunabilecek bir müşteri hizmetleri temsilcisi tutmak
 • sipariş prosedürlerini basit ve hızlı yapın
 • siparişleri hemen e-posta ile onayla
 • dürüst olun – yani müşteriye zamanında teslimat yapamayacağınızı söyleyin
 • Müşterilerin siparişlerinin ilerlemesini ve kullanılabilirliğini takip etmeleri için bir yol sağlar

8. BT ve e-ticaretten en iyi şekilde yararlanın

BT ve e-ticaret yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır:

 • Teknolojiye değil, ticari faydalara odaklanın
 • Projeleri yalnızca iş hedeflerinizi desteklediklerinden emin olduğunuzda onaylayın
 • Ölçülebilir iyileştirmeler elde etmeyi planlayın – örneğin, bir çevrimiçi mağaza açarsanız, satış hedefleri belirlemek ve bunların etkinliğini izlemek iyi bir fikirdir.
 • Planlamayı tedarikçilerinize veya danışmanlarınıza bırakmayın – işinizin BT’den gerçekten neye ihtiyacı olduğunu yalnızca siz bilirsiniz. Tedarikçiler ve danışmanların akıllarında kendi çıkarları olabilir ve hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olandan daha fazlasını harcamanızı önerebilirler.
 • Sorunların hızla çözülmesini ve sistem performansı sorunlarının giderilmesini sağlamak için personelinize sürekli destek sağlamanız gerektiğini kabul edin.
 • Bütçenizi doğru bir şekilde alın – BT sistemleriniz için hazırlık yaptıysanız, sisteminizi güçlendirmeniz veya yeni teknolojilerden yararlanmanız gerektiğinde paranız olacaktır.
 • Planlanan faydaların gerçekleştirildiğinden emin olmak için projeleri düzenli olarak inceleyin

Yorum Yap