Adobe Programlarına Ücretsiz Alternatifler


Adobe Programlarına Ücretsiz Alternatifler, son zamanlarda adobe programlarına olan ilgi artmıştır. Ama burada Türkiye şartları için bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorun ise aşırı pahalı fiyatlardır… Bizde bu yüzden size bu uygulamalara ücretsiz alternatifler hazırladık…

Adobe Programları Ve Fiyatları… 

Adobe Programları (Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro, Acrobat DC…) çok uzun zamandır piyasadadır ve her zaman içinde kendi alanında en iyi ürünler arasındadır… Dünya üzerinde bir çok kişi veya kurum bu programları kullanarak iş yapmaktadır. Türkiyede ise ne yazık ki çok fazla kullanıcısı olmasına rağmen bunların çoğu korsan yazılım kullanmaktadır. Korsan yazılımların ise bilgisayara zararları vardır. Korsan yazılım kullanılmasının en büyük nedeni ise herkesin bildiği gibi adobe programlarının abartılı fiyatlarıdır. Türkiye şartlarında doların etkisi çok büyüktür bu fiyatlara… Bunların üstüne bu programlar bir kere para ödeyipte sonsuza kadar kullanırım diyebileceğiniz programlar değillerdir. Adobe programlarının aylık ücreti vardır. Mesela en çok kullanılan adobe uygulaması Photoshop aylık 132 tl değerindedir. Burada Adobe, kullanıcıları için Creative Cloud adlı bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde 20’den fazla adobe uygulamasına yine aylık olarak 332 tl vererek ulaşabilirsiniz. Asıl konumuza dönmemiz gerekirse bu adobe programlarının çoğuna bir sürü alternatif ücretsiz programlar vardır… Bende sizin için bu alternatif programları sıraladım: 

1- Photoshop Alternatifleri

GIMP

Adobe Photoshop programına en büyük alternatiflerden birisi GIMP programıdır. Kendisi tamamen ücretsizdir. Hemde Adobe Photoshop programında bulunan özelliklerin çoğuna sahiptir. Biraz karmaşık olsada udemy veya youtube platformları üzerinde kolayca bir ders ile öğrenilebilir. En azından günlük işlerde kullanmak için ücretsiz bir alternatifdir. Eğer profesyonel anlamda kullanılacaksa ise başlangıç için iyidir. 

Bu programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

PixLr

Adobe Photoshop programına tam olarak bir alternatif olmasa bile kısmen ona karşılık gelebilir. En büyük artılarından birisi programı indirmenize gerek yoktur. Tarayıcınız üzerinden rahatça kullanabilirsiniz. Ücretli versiyonları olsa bile ücretsiz versiyonu günlük işler ve öğrenciler için yeterlidir.

Bu programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Paint.NET

Hepimizin bildiği ve küçükken boş boş resimler çizdiğimiz paint uygulamasının gelişmiş halidir. Tam olarak bir Adobe Photoshop olmasa bile biraz olsun işlerinizi halledebilir.

Bu programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Canva 

Tam olarak bir Adobe Photoshop programı değildir ama yinede günlük kullanımlarda işinizi rahatlatabilecek bir programdır. Arayüzü ve kullanımı çok basittir. Programı indirmenize gerek yoktur. Tarayıcınız üzerinden rahatça kullanabilirsiniz. 

Bu programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Adobe Premiere Pro Alternatifi

Davinci Resolve 

Davinci Resolve Adobe Premiere Pro uygulamasının en ama en büyük alternatifidir. Hatta belli başlı konularda Adobe Premiere Pro programını geçmektedir bile. Premiere Pro alternatifi DaVinci Resolve, büyük bütçeli film ve TV prodüksiyonlarında kullanılabilecek kadar iyi olan profesyonel bir video düzenleme aracıdır. Yine de Windows, Mac ve Linux’ta çalıştırılabilen ücretsiz bir pakettir. Renk düzeltme ve post prodüksiyon seste uzmanlaşan DaVinci Resolve, eğri düzenleyicileri ve birincil renk tekerleri gibi etkileyici özelliklere sahiptir. Ayrıca yüz tanıma takibini çalıştırarak kullanıcılara cilt tonları, gözler ve dudak rengiyle oynama seçeneği sunar. DaVinci Resolve‘un, kullanıcılara 1000 kanala kadar miksaj ve master yapma fırsatı verir. Siz de fiyat etiketinin beklentilerinin ötesine geçen bir araca sahipsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, bu muhtemelen en iyi ücretsiz Premiere Pro alternatifi için bir programdır…

3- After Effects Alternatifi

Blender

After Effects‘e tek bir alternatif bulmak biraz zor bir iştir. Tek bir sihirli mermi bile olsa çözümü yoktur, ancak Adobe yazılımını çalıştırmazsanız, Blender gibi araçlar bazı boşlukları doldurmanıza yardımcı olur. Mac, Windows ve Linux için ücretsiz bir paket olan Blender, ultra gerçekçi animasyonlu grafikler ve 3D görsel efektler oluşturmak için kullanılabilir. Hem amatörler hem de uzmanlar, ek bir boyuta sahip dudak uçuklatan işler oluşturmak için doku oluşturma, parçacık simülasyonu ve birleştirme araçlarını kullanıyor.

4- InDesign alternatifi

Scribus

Güvenilirliği ve sıfır fiyat etiketi nedeniyle Scribus, bütçedeki reklam öğeleri için yaygın olarak kullanılan bir InDesign alternatifidir. Bu profesyonel sayfa düzeni programı Mac, Windows ve Linux işletim sistemleri için uygundur ve hatta kutudan çıkarılmaya hazır bir dizi baskıya hazır çıktıyla birlikte gelir. Scribus için başlık özellikleri arasında CMYK renkleri, spot renkler, ICC renk yönetimi ve çok yönlü PDF oluşturma bulunur. Aynı zamanda vektör çizim araçlarını da destekler ve Scribus’u çevreleyen aktif bir topluluk sayesinde, bazı sorun giderme işlemlerine ihtiyaç duyduğunuzda asla yalnız değilsiniz. 

5- Illustrator Alternatifi:

Inkscape

SVG formatına odaklanan InkscapeIllustrator‘a popüler bir alternatif haline geldi. Inkscape ayrıca alfa harmanlama, klonlanmış nesneler ve işaretleyiciler dahil olmak üzere başka hiçbir yerde bulamayacağınız gelişmiş özelliklere de sahiptir. SVG’leri yerel formatı olarak çalıştırmanın yanı sıra, Inkscape Illustrator programının yerini de güzel bir şekilde dolduruyor çünkü farklı renk modları için tam desteğe sahip. Kullanıcılar, Inkscape‘in Illustrator’dan daha basit bir arayüze sahip olduğunu hemen fark edecekler. Bu alternatif program Windows, Mac veya Linux’ta çalışmaktadır

6- Lightroom Alternatifi

RawTherapee

Lightroom‘a karşı her zaman bir kullanma isteğiniz varsa , RawTherapee‘yi denemeniz gerektiğinden kesinlikle emin olun. Adından da anlaşılacağı gibi, bu araç Raw fotoğraf dosyalarını ve diğer formatları düzenleme yeteneğine sahiptir. Kapsamlı düzenleme araçları yelpazesiyle, bozulmayı düzeltebilir, renkleri artırabilir, ayrıntıları kurtarabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. RawTherapee, gelişmiş seçenekleri sayesinde, kullanıcıların fotoğraflarını tam olarak istedikleri gibi görünene kadar değiştirmelerini sağlar. Çoklu iş parçacığı ve toplu işleme sayesinde, RawTherapee karşılaştığımız en güçlü Lightroom alternatiflerinden biridir. Dahası, RawTherapee açık kaynak kodludur ve Mac, Windows ve Linux’ta indirebilirsiniz.

Kısa bir not

Burada sizin için en çok kullanılan bir kaç Adobe Programının ücretsiz alternatiflerini sıraladım. Buradaki programların ücretsiz olduğu gibi ücretli versiyonlarıda vardır. (Bir kaç tanesi hariç) Kısaca kendi kullandığım programlardan bahsetmem gerekirse… Şuan ben Adobe Premiere Pro alternatifi Davinci Resolve ve Adobe Photoshop alternatifi olan GIMP programını kullanıyorum. Her ne kadar günlük işlerimde kullansamda gerçekten işimi fazlasıyla karşılıyorlar. Hatta Davinci Resolve Premiere Pro dan bile bazı konularda daha iyidir…