AMP nedir? AMP ne işe yarar? AMP’nin artı ve eksi yönleri


AMP’nin ne olduğu, ne işe yaradığı, AMP neden kullanıldığı aynı zamanda AMP uyumlu sayfaların Avantajları ve Dezavantajları hakkında bilgiler.

AMP Nedir?

AMP’nin tanımını kısaca yapmak gerekirse hızlandırılmış mobil sayfalar demektir. AMP uyumlu sayfalar sayesinde sitelerin açılma süresi kısalıyor bu sayede site ziyaretçilerine sitelerde gezinmesi için hızlı ve maksimum perfonmans sağlanmış oluyor. AMP uyumlu sayfalar diğer sayfalara göre daha hızlı açılmaktadır. AMP uyumlu sayfalar diğer sayfalara göre daha ziyaretçi alıyor ve bu sayfalar diğer sayfalara göre daha hızlı olduğu için arama motorları AMP uyumlu sayfaları daha üst sıralara taşımaktadır. Arama motorları kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak için sayfanın seo uyumunun yanında hızını da önemsemektedir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Yapmak (AMP)

Accelerated Mobile Pages (AMP), Google tarafından mobil internet daha hızlı bir hale getirme çabaları kapsamında değerlendirilen yeni bir kavramdır. Basit bir ifadeyle, AMP vasıtasıyla normal HTML’ın kısaltılmış versiyonu olan AMP HTML kullanılarak internet sitesinin AMP versiyonunu elde etmektir. Bir kere oluşturulduğunda, bunlar depolanmakta ve sitenin mobil uyumlu sitelerden daha hızlı bir şekilde yüklenmesi sağlanmaktadır.

AMP sayfalarına sadece Google Mobil sonuçlardan veya Twitter gibi AMP sağlayıcılardan ulaşılmaktadır. Bu yaklaşımın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilr:

AMP Avantajları

  • Mobil sayfaları daha hızlı olur.
  • CTR (Click Through Rate) (Tıklanma Oranı)’niz artar.
  • Organik hitiniz artar
  • Arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanızı sağlar
  • Ziyaretçilerinize iyi bir deneyim sunmuş olursunuz

AMP Dezavantajları

  • Uygulaması kolay değildir. Wordpress’te bile AMP eklentisinin etkinleştirilmesi yeterli olmayabilir.
  • AMP sayfaları e-posta pazarlama amaçları için kullanılamaz.
  • İyi bir AMP internet sitesinin oluşturulması için bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. İki farklı internet sitesinden (normal site ve AMP internet sitesi( gelen analiz ve raporlar kafa karıştırabilir.

Şimdilik Google AMP’nin (hız dışında) uygulanmasının SEO açısından bir önemi olmadığını belirtmektedir ama bu gelecekte değişebilir. Şimdiden araştırmalara başlanması tavsiye edilir.

Yorum Yap