ARBİTRAJ NEDİR


arbiraj örnekleri arbitraj nedir arbitraj nasıl yapılır

 Bugün arbitraj nedir konusunu ele alacağız. Arbitraj kelimesi her ne kadar cafcaflı olsa da tanımı aslında çok basit her ne kadar tanımı basit olsa da uzmanlık gerektiren bu hassas konunun özellik, zeka, zaman ve hatta uzmanlık gerektirmekte olduğunu belirtmek isterim. Arbitraj kelimesi lugatımıza e-ticaretin yaygınlaşması, bilinmesi ile girmiş bulunmakta. Halk arasında yaygınlaşması çok kısa sürede olsa da ticaretin var olduğu yıllardan sadece uzman kişiler tarafından bilinir olsa da artık günlük hayatta da karşımıza sık sık çıkıyor.

 Arbitraj ı örnekle anlatmak gerekirse ucuza alınan bir şeyi hizmet yada somut bir nesne de olabilir kar oranı yüksek gelirin artması olarak açıklamak mümkün olacaktır. Her ne kadar ticari bir kelime gibi görünse de günlük terimlere eklemek bence mümkün. Şöyle ki az çaba sarf ederek yaptığımız bir işi, yüksek bir getirisi olursa da arbitraj kelimesi kullanılabilir. Düşünün ki az malzemeyle az vakit harcayarak az emek sarf ederek beklentinin yükseltilmesi gibi örnek te bulunmak yanlış etmiş olmayız. Arbitraj özdeş yani aynı ürünler arasında olmakta ucuza aldığınız bir ayvayı daha pahalıya satmak gibi de düşünülebilirsiniz. Arbitraj Fransız kelime kökenli olup ”arabuluculuk” anlamına gelmektedir. Hisse senedin de ki mantıkla aslında aynıdır. Günlük hayatta illaki altın yatırımı veya çeşitli alanlarda yatırım yapıp yükseldiği anda satmak kar kazanç olayının finans dünyasındaki adıdır.

 Arbitrajı manuel olarak hesaplamak biraz karmaşık olabilir. Ama korkmayın bu tip durumlarda hesaplamalar yapmak için çeşitli yazılımlarda mevcut. Bu yazılımlar sayesinde tüm kur ve piyasayı takip, analiz ederek size en doğru sonucu yansıtan bu yazılımlar tabi ki ücretsiz bulmak biraz zor ve karmaşık olsa da aslında para vererek alınan bu yazılımlar daha güvenilir olacaktır. Arbitraj için en uygun piyasa tabi ki altın ve döviz kurlarıdır. Sizde bankalar aracılığıyla yatırım danışmanınızla görüşüp birikmiş paranızı zamanla değerlendirip bu değerlenen paranızı büyük bir şey sayın almak ev araba gibi kullanmak sizin kendi tercihiniz. Hisse senetlerinde biraz daha güncel, atılgan ve risk almayı tercih etmenizdir. Bu konuda yatırım yada arbitraj yapmadan önce iyice araştırma yapmalı ve uzman kişilerle görüşüp kararınızı vermelisiniz. Arbitrajın risksiz yada az riskli olması nedeniyle arbitraj yöntemiyle yapılan kazanımlardan henüz vergi alınmıyor olması da insanlara cazip geliyor ama unutmayın ki uzun zamanlar ve uğraşlar gerektiriyor bu yolla hayatı geçindirmek, o yüzden piyasaya girilmeden iyi okumalar ve araştırmaları hak eden bir mevzu.

Yorum Yap