Beslenme Şeklinin Sağlığımıza Etkisi

Beslenme hayatımızdaki zorunlu ihtiyaçların başında gelir. Birçok farklı besin çeşidi ve buna bağlı olarak beslenme şekilleri mevcuttur. İnsanlar beslenme şekillerini kendilerine göre belirlerler ve bu bağlamda yiyecekleri besinleri seçerler. Bazı insanlar et ağırlıklı beslenirken bazıları sebze ağırlıklı beslenir. Aslında iki beslenme şeklinin de kendine has dezavantajları var. Konu beslenmeye geldiğinde bizim ne yemek istediğimizden çok vücudumuzun neye ihtiyacı olduğu daha önemlidir. Örneğin eğer vücudumuzda demir eksikliği varsa demir yönünden zengin besinler tüketmeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacı olan enerji, vitamin ve mineralleri yeterli ölçüde tükettiğimiz takdirde vücudumuz daha sağlıklı olacaktır. Eğer bu faktörlere dikkat edilmezse kısa periyodda sorun yok gibi görünse de uzun vadede büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Beslenme Şeklinin Sağlığımıza Etkisi
Beslenme Şeklinin Sağlığımıza EtkisiDoğru Şekilde Beslenmek İçin Neler Yapılmalı?

Doğru beslenmenin tek bir yolu yoktur. Asıl önemli olan nokta vücudunuzun ihtiyacı olanı vücuda sağlamaktır. Yani ne yediğiniz değil yediğiniz besinin ne içerdiği önemli. Beslenme şekillerinin sağlığımıza etkisi ile ilgili birçok yazı var. Farklı diyet programları, besin düzenleri ve tavsiyeler mevcut. Bunlar insanların kafasını büyük ölçüde karıştırmaktadır. Çünkü insanların yaptıkları programlar ve besin düzenleri onların kişisel düşüncelerinden ibarettir. Vitamin eksikliği bulunan bir birey, normal bir bireye göre vitamin içeren besinleri daha fazla tüketmelidir. Her insanın vücudu farklı olduğu gibi tüketmesi gereken besinler de farklı olabilir. Bu yüzden beslenme şeklinizi belirlerken doktor yardımı almanızda fayda var.

 

Yanlış Beslenmenin Zararları

Yanlış beslenmek vücudumuzda çok büyük problemlere yol açabilir. Eğer vücudumuza ihtiyacı olan yapı taşlarını sağlayamazsak vücudumuz da kendi içerisinde belli işleri yapmakta zorluk çekebilir. Vitamin eksiklikleri; gece körlüğü, kansızlık, sindirim bozuklukları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlara yol açar. Mineral eksiklikleri; diş çürükleri, metabolizma yavaşlaması, tırnakların kırılganlaşması, uyku problemleri, saç dökülmesi ve kas ağrıları gibi sorunlara neden olur. Yani diyebiliriz ki beslenme şeklinin sağlığımıza etkisi çok büyüktür. Eğer hayatımızın büyük bölümünde yanlış beslenme düzenlerine sahip olursak büyük sağlık sorunları yaşamamız muhtemeldir. Sağlık sorunları yaşamamak için sebze, meyve, et gibi besinlerden yeteri kadar tüketmeliyiz. Azı kadar fazlasının da zararlı olabileceğini unutmamalıyız.