BİLGİSAYAR BAKIMI NASIL YAPILMALI   


Çoğumuzun evinde bilgisayar bulunmakta. Kimimiz iş için, kimimiz oyun için kullanmaktayız. Yer yer bilgisayarımızda donma, kasma, ısınma sorunu yaşamaktayız. Bu sorunlar genelde bilgisayarımızı özensiz kullanmaktan, bakımlarını eksiltmekten, yanlış konumlandırmadan kaynaklanmaktadır. Bilgisayarın bakımı nasıl yapılır, bilgisayarı yormadan nasıl kullanılır, bilgisayar nasıl konumlandırılır gelin fazla uzatmadan bunlara değinelim.

BİLGİSAYAR BAKIMI NASIL YAPILMALI   

BİLGİSAYAR BAKIMI NASIL YAPILMALI   

CCLEANER KULLANMAK

Bilgisayarın olmazsa olmaz dediğimiz programlarından birisidir. Girdiğimiz sitelerin çerezleri ve kayıtları, kayıt defteri hataları gibi birçok girdiyi temizleyerek bilgisayarı bir nebze olsun rahatlatarak boş alan açar. Özellikle kayıt defterinde oluşan gereksiz öğeleri temizleyerek bilgisayarın anlamsız sorunlara yol açmasını engeller.

VİRÜS PROGRAMI KULLANMAK

Gündelik kullanımlarda illaki bir dosya, oyun, müzik gibi birçok şey indiriyoruz. Ancak bilmediğimiz bir şey var ki bu indirdiklerimizin ne kadar güvenli olup olmadıkları. Başlarda bilgisayarda bir yavaşlama fark etmezsiniz ancak zamanla bilgisayarda sorunlar oluşmaya başlar. Bir virüs programı kullanarak bu hatayı bulup silmeniz mümkün. Aynı zamanda yine girdi hatalarını çözerek bilgisayarınızın yavaşlamasına engel olur.

BİLGİSAYAR KASASINI TEMİZLEMEK

Eğer masaüstü kullanıcısı iseniz kasanızda birden fazla parça olduğunu bilirsiniz. Bu parçalar zamanla tozlanarak ısınmaya, fanların yavaş dönmesine, parçaların verimli çalışmamasına neden olur. Aylık periyotlar ile kasanızın içini temizleyerek bu sorunun önüne geçebilmeniz mümkün. Ancak bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız ki en ufak bir parçaya zarar vermek bilgisayarın çalışmamasına sebep olur.

BİLGİSAYARI DOĞRU KONUMLANDIRMAK

Bilgisayarınızı yanlış konumlandırmakta bir nebze hatalı bir davranış. Kasanızın içi gerekli havayı almaz ise fazla ısınmaya yol açacaktır. Isınmanın önüne geçmenin en temel nedeni kasanızı geniş bir alanda iyi hava alacak şekilde konumlandırmaktır. Bu sayede gerekli hava sirkülasyonunu yaparak parçaların ısınmasına engel olursunuz.

TERMAL MACUN DEĞİŞTİRMEK

1 seneden fazla bilgisayarınızı kullanıyorsanız bu işlemi mutlaka yapmanız gerekir.  İşlemcinin altına sürülen bu macun işlemcinizin ısınmasına engel olarak en üst verimde çalışmasını sağlar. Ancak zamanla bu macun kurur ve işlemci normalden fazla ısınmaya başlar. Fazla ısınmadan dolayı bilgisayarda yavaşlama, oyunlarınızda FPS kaybı yaşamanıza neden olur. Bu işlemi yapmayı bilmiyorsanız işin ehli birine yaptırmanız daha iyi olur. En ufak bir hatada işlemciniz hasar görür ve kullanılmaz hale gelebilir.

GEREKSİZ DOSYALARI SİLMEK

Gerekli gereksiz indirdiğiniz bir sürü dosya bilgisayarın hafızasının dolmasına neden olur. Bu sebeple bilgisayarda yavaşlamalar meydana gelir. Haftalık periyotlar ile kullanmadığınız, gereksiz, eski dosyaları temizleyerek bilgisayarınızın hafızasında yer açın. Bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz programlar mümkün. Bu programlar sayesinde sizin bile fark etmeyeceğiniz yerlerde gereksiz dosyaları silerek bilgisayarınızın yavaşlamasına engel olun.

AYNI ANDA ÇOK PROGRAM ÇALIŞTIRMAYIN

Tek seferde birden fazla program çalıştırmak bilgisayarınızı fazla yoracak dakikalarca yavaşlamasına sebep olacaktır. Aynı durum internet tarayıcınızda fazla sekme açmak içinde geçerli. Açtığınız her dosya ya da sekme ramınızın fazla kullanılmasına sebep olacaktır. Buna dikkat ederek kullanmanız sizin yararınıza olur.

Yorum Yap