Bir Şarkı Hikâyesi; Famous Blue Raincoat


Famous Blue Raincoat şarkısının hikayesini sizlere getirdik

Bir Şarkı Hikâyesi; Famous Blue Raincoat

Bir Şarkı Hikâyesi;


Famous Blue Raincoat

Merhaba sayın okurlarımız! Bu içerikte sizlere çalma listelerinizde mutlaka bulunması gerektiğini düşündüğümüz bir Blues şarkısından söz edeceğiz. Şarkımız Leonard Cohen tarafından söylenen Famous Blue Raincoat. Yani Türkçesi ile Ünlü Mavi Yağmurluk. Peki, nedir bu şarkıyı sizlere bahsedilecek kadar özel kılan? Elbette, ardında yatan duygu yüklü hikâyesi… Ancak hikâyeye geçmeden önce isterseniz bu şarkı kim tarafından yazılmış, şarkımızın söz yazarı kimdir onu tanıyalım.

Bilenler bilir, Leonard Cohen kimdir… O yaşadığımız şu evrende gelmiş geçmiş tüm sanatçılar arasında kendisine özel bir yer edinmeyi başarmış, çok güçlü bir kaleme ve mükemmel bir ses tonuna sahip sevilen bir sanatçıdır.  Tüm albümleri Norveç listelerinde hep en üst sırada yer almış olan Leonard Cohen, 1934 senesinde dünyaya gelmiş Kanadalı bir şair, yazar, müzisyen ve söz yazarıdır. Yıllar boyu yayımladığı birçok şiir kitabı onu tanınan ve sevilen bir şair konumuna getirmiştir. Öyle ki ona günümüzün en etkileyici ozanı denmektedir. Ve hiç şüphesiz kendisi bu unvanı sonuna kadar hak etmektedir. Aynı şekilde özellikle son yıllarda bas bariton tonunda söylediği şarkıları ile dünya tarafından tanınan ve konserlerinde binlerce kişi tarafından eşlik edilen şarkıcı müzik alanında birçok ödüle sahiptir.

Ünlü Mavi Yağmurluk bir aldatılış hikâyesi ve bir affetme şarkısıdır. Bir mektuptan ibaret bu şarkı, bir erkekten bir zamanlar en yakın arkadaşı, kardeşi olan başka bir erkeğe ithaf edilerek yazılmıştır. Ancak bu mektubu önemli kılan acı nokta şudur ki, mektubun yazıldığı yakın arkadaş, mektubu yazanı bir zamanlar onun karısıyla beraber olarak haince aldatmış. Mektubu yazan karakter ise bunu ancak seneler sonra affedebilmiş ve onları affettiğine dair bir mektup yazmıştır. Şarkıda mektubu yazan kişinin kaybettiği kadına ve kaybettiği dostuna özlemini, içinde kalan son bir parça sitemi nasıl döktüğünü ve her şeyi geride bırakmaya hazır olduğunu hissettiren buruk bir umuda rastlayacaksınız. Şarkı boyunca yer yer aldatılan adamın eşine olan sönmemiş sevgisini, onun iyiliğini ve mutluluğunu istediğini görecek, yer yer ise onu en yakın arkadaşıyla aldattığı için hem arkadaşına hem eşine öfkesini tadacaksınız. Her ne kadar artık affetme evresinde bu mektubu yazıyor da olsa bir zamanlar kardeşi gördüğü adamı yerlere vurmasından ve bir zamanlar eşi olan kadını artık azat ettiğini yani sevmediğini, eşi olarak görmediğini söylemesinden ötürü onun iç acısına ve hayal kırıklığına eşlik edeceksiniz. Bazı kaynaklarda öngörülür ki mektubu yazan karakter aslında Cohen’dır. Bazı kaynaklarda ise tam tersi bir öngörülme vardır ve arkadaşını aldatan aslında Cohen’dır. Bu sanırım asla bilemeyeceğimiz bir ikilem. Ancak şu bir gerçek ki hayatta hangi konumda yer alıyorsak o konumda bize eşlik edebilecek kadar güçlü bir şarkıdır bu.

Yorum Yap