Bitcoin ve Altcoin Nedir? Kripto Paralar Hakkında Önemli Bilgiler


kripto paralar nedir? Nereden alınır – satılır? Altcoin nedir? Bitcoin ve Altcoinler ile nasıl para kazanılır? Kripto Paraların Amacı Nedir gibi soruların cevabını bu makalede…

Bitcoin ve altcoinlere kripto paralar diğer adıyla da dijital paralar denmektedir. Kripto paralar Türkiyede de son zamanlarda gündeme gelen konulardan birisidir. Bu kripto paralar internet üzerindeki çeşitli borsalardan alınabilir veya satılabilir. Bir çok insan bu kripto paralar sayesinde güzel paralar kazanmış ama bir o kadar kişide azımsanmayacak değerlerde paralar kaybetmiştir. Yani riskli bir iştir ama işi doğru yaparsanız ve mantıklı hareket ederseniz gayet güzel paralar kazanabilirsiniz. Unutmayın ki kripto para piyasası çoğu piyasada olduğu gibi sabırsızların ve panik satışı yapanların sabırlı ve soğukkanlı yatırımcılara, şirketlere para kazandırdığı bir sistemdir. Kripto para piyasasında 2 adet temel kazanç sistemi vardır. Bunlardan birisi al-sat diğeri ise geleceğe (uzun vadede) yatırım yapmaktır. Bu makaleyi okuduktan sonra bu işin temelini öğrenmiş duruma geleceksiniz.

Altcoin Nedir?

Kısaca altcoinler Bitcoin’e alternatif olarak çıkartılmış kripto paralardır yani diğer altcoinlerdir. İnsanların yanlış bildiği bir konuya değinmek gerekirse, altcoin bir kripto para değildir, kripto paraların genel bir ismidir. Mesela ETH, TRX, XRP, Litecoin ve holo birer kripto paradır ve bunların genel ismi altcoin’dir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, merkezi bulunmayan ve işlemleri güvenli yapmak için kriptografi (şifreleme) kullanan blockchain (blok zinciri) üzerine kurulu bir sanal para veya sanal bir üründür. Herhangi bir fiziksel bağı yoktur. Bazılarına göre ise geleceğin para birimidir. Bir çok şirket, ülke, proje sahibi, futbol takımı veya kurumlar kripto para çıkartmaktadır…

Bir çok kişinin aklından geçen sorulardan birisi ise “bu kripto paraların kredi kartı veya banka kartından farkı nedir?” sonuçta onlarda sanal, aslında düşününce ikiside sanal bir para ama kripto paranın en büyük farkı başında bir kurum, bir devlet yada bir şirketin olmaması. Kripto paraların merkeziyetsiz olması ve daha güvenilir bir sistem kurmasından dolayı bu kartlardan çok farklıdır. Hatta karşılaştırılamazlar bile.

Blockchain (Blok zinciri) Nedir?

Blockchain (Blok zinciri) Nedir?

Blockchain, kripto paralarının yapı taşı gibi birşeydir, ana maddelerinden birisidir detayına girersek blokların oluşturduğu zincir yapıdaki bir veri tabanı sistemidir ve kısaca işlem takibini sağlar. Her para transferi bir bloğu oluşturur aynı zamanda merkezi olmayan güvenli bir sistemdir.

Kripto Paraların Amacı Nedir?

Kripto paraların bir sürü amacı vardır. Hatta her kripto paranın kendine göre bir projesi vardır. Kripto paralar yatırımcılar tarafından genellikle 2 amaçla kullanılır para transferi yapmak ve yatırım yaparak para kazanmak.

Bitcoin ve Altcoinlerle Nasıl Para Kazanılır?

Bu işten temelde 2 türde para kazanılır; bunlardan birisi al-sat diğeri ise yatırım yapmaktır ama bu iş riskli bir iştir eğer bir de futures işlem açtıysanız örneğin 3x, 5x, 10x, 20x v.b bu risk daha da artmaktadır. Al-sat yaparken mantıklı hareket ederseniz iyi paralar kazanabilirsiniz ama aynı zamanda küçük bir hatada ise elinizdeki para değer kaybedebilir. Bu sistemin mantığı bir coin’i ucuzdan alıp pahalıdan satmaktır. Yatırım yapmak ise daha risksizdir. Yatırım yapmanın mantığı bir coin’i ucuzdan alıp belki 1-2 yıl belkide 5-10 yıl beklemektir. Ama her hangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce yatırım yapmayı düşündüğnüz kripto parayı, projesini, hedeflerini v.b  araştırıp size iyi bir kaar bırakacak doğru kripto parayı bulmalısınız. Bu iki türün dışında bitcoin madenciliği yaparak da para kazanabilirsiniz.

Bu konuda bu işe girip girmemek tamamen size kalmış bir durumdur. Risk almak istiyorsanız makaleye devam edebilirsiniz…

Yorum Yap