Bitcoin ve Altcoin Nedir? Kripto Paralar Hakkında Önemli Bilgiler

kripto paralar nelerdir? Nereden alınır - satılır? Altcoin nedir? Bitcoin ve Altcoinler ile nasıl para kazanılır? Kripto Paraların Amacı Nedir gibi soruların cevabını bu makalede verdik...

Bitcoin ve Altcoin Nedir? Kripto Paralar Hakkında Önemli Bilgiler
Bitcoin ve Altcoinler Nedir?

Bitcoin ve altcoinlere kısaca kripto para diğer adıyla dijital para denir. Son dönemlerde özelliklede Türkiyede gündeme gelen konulardan birisidir kendisi. Bu dijital paralar internet üzerindeki çeşitli borsalardan alınıp veya satılabilir. Bir çok insan bu kripto paralar sayesinde güzel paralar kazanmış ama bir o kadar kişide azımsanmayacak değerlerde paralar kaybetmiştir. Yani riskli bir iştir ama işi doğru yaparsanız gayet güzel paralar kazanabilirsiniz. Ben alt başlıklarda anlatacağım ama kısaca bahsetmek gerekirse burada 2 adet temel kazanç sistemi vardır. Bunlardan birisi al-sat diğeri ise geleceğe yatırım yapmaktır. Bu makalede size hangi borsayı kullanmalısınız, bu makaleyi okuduktan sonra bu işin temelini öğrenmiş duruma geleceksiniz.

ALTCOİN Nedir?

Kısaca altcoinler Bitcoin'e alternatif olarak çıkartılmış kripto paralardır yani diğer coinlerdir. İnsanların yanlış bildiği bir konuya değinmek gerekirse, altcoin bir kripto para değildir, kripto paraların genel bir ismidir. Mesela ETH, TRX, XRP, Litecoin ve holo birer kripto paradır ve bunların genel ismi altcoin'dir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, merkezi bulunmayan ve işlemleri güvenli yapmak için kriptografi (şifreleme) kullanan blockchain (blok zinciri) üzerine kurulu bir sanal para veya sanal bir üründür. Herhangi bir fiziksel bağı yoktur. Bazılarına göre ise geleceğin para birimidir. Bir çok şirket, ülke, proje sahibi, futbol takımı veya kurumlar kripto para çıkartmaktadır...

Bir çok kişinin aklından geçen sorulardan birisi ise "bu kripto paraların kredi kartı veya banka kartından farkı nedir?" sonuçta onlarda sanal! Aslında düşününce ikiside sanal bir para ama kripto paranın en büyük farkı başında bir kurum, bir devlet yada bir şirketin olmaması. Kripto paralar merkeziyetsiz olması ve daha güvenilir bir sistem kurmasından dolayı bu kartlardan çok farklıdır. Hatta karşılaştırılamazlar bile.

Blockchain (Blok zinciri) Nedir?

Blockchain (Blok zinciri) Nedir?

Blockchain, kripto paralarının yapı taşı gibi birşeydir, ana maddelerinden birisidir... Detayına girersek blokların oluşturduğu zincir yapıdaki bir veri tabanı sistemidir ve kısaca işlem takibini sağlar. Her para transferi bir bloğu oluşturur. Merkezi olmayan güvenli bir sistemdir.

Kripto Paraların Amacı Nedir?

Kripto paraların bir sürü amacı vardır. Hatta her kripto paranın kendine göre bir projesi vardır. Ama benim burada bahsettiğim insanların ne amaçla kullandığı. Genel olarak 2 amaçla kullanılır. Para transferi ve para kazanmak...

Bitcoin ve Altcoinlerle Nasıl Para Kazanılır?

Bu işten temelde 2 türde para kazanılır... Bunlardan birisi al-sat diğeri ise yatırım yapmaktır. Ama bu iş riskli bir iştir. al-sat yaparken eğer mantıklı hareket ederseniz veya şanslı olursanız iyi paralar kazanabilirsiniz ama küçük bir hatada ise elinizdeki parayı kaybedersiniz. Bu sistemin mantığı bir coin'i ucuzdan alıp pahalıdan satmaktır. Yatırım yapmak ise daha risksizdir. Yatırım yapmanın mantığı bir coin'i ucuzdan alıp belki 1-2 yıl belkide 5-10 yıl beklemektir. Ama bundada iyi bir araştırma yapıp doğru kripto parayı bulmalısınız. Bu iki türün dışında bitcoin madenciliği yaparak da para kazanabilirsiniz.

Bu konuda bu işe girip girmemek tamamen size kalmış bir durumdur. Risk almak istiyorsanız makaleye devam edebilirsiniz...

En iyi, avantajlı ve güvenilir kripto para borsaları hakkında bilgiler verdiğimiz almak ve artı - eksi yönlerini belirtiğimiz yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.