Borsada Para Kazanmak


Borsada Para Kazanmak

Borsa Nedir?

Borsa genel anlamda, ülke içindeki yerli ve yabancı yatırımcı firmalarının büyüme ya da küçülme oranlarını, iş hacmini ve buna benzer iş alanlarındaki diğer parametreleri detaylı belirten ve sıralayan tablo gibi düşünülebilir.

Borsa sayesinde ülke sınırları içindeki borsaya katılacak kadar gelişmiş olan bütün firmaların büyüdüğünü ya da küçüldüğünü, değerlendiğini ya da değer kaybettiğini takip etmek mümkündür. Borsanın yatırımcılara kazandırma şekli ise basit bir anlatımla açıklanacak olursa, yatırımcının bir miktar sermayesini hisselerinin değer kazanacağı düşünülen bir şirketten küçük oranlarda hisse alarak, bu şirket hisselerinin değer kazanmasını beklemektir.  Bir nevi, buralar ileride çok değerlenir diyerek bir bölgeden arsa alıp o bölgenin değerlenmesi beklemek gibi tasvir edilebilir.

Borsada Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Borsa güzel bir yatırım aracı olduğu kadar tehlikeli kayıplara da sebebiyet verebilen, riskli bir kazanç yöntemidir. Kişilerin senelerce biriktirdiği yatırımların bir saniyede çöp olabilmesi, risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle, kulaktan dolam bilgiler ile borsaya girilmemelidir. Borsada bir şirkete yatırım yapılırken, o şirketin geçmişteki ve güncel durumları, iniş çıkış grafikleri detaylı olarak incelenmelidir. Bu da, borsaya yeni girecek bir kişi için fazla karmaşık bir durum olabileceğinden, yapılması gereken en doğru şey bir borsa uzmanına danışmaktır.

Borsa Danışmanı İle Çalışmanın Gerekliliği

Borsa danışmanlarına her bankada ulaşılabilmektedir. Ayrıca bazı borsa danışmanlarının kendi özel büroları vardır ve bu danışmanlara başvurmak da mümkündür.

Borsa danışmanları ile yatırımcılar arasında bir sözleşme yapılır ve bu sözleşme genel olarak bir vekâletname şeklinde tabir edilir. Yani danışman kişinin vekili olur ve yatırımcının istekleri doğrultusunda alım satım işlemlerini gerçekleştirir. Danışmanlar bu iş için yatırımcılardan belirli bir ücret talep etmektedir. Ücret, anlaşmaya göre elde edilen kazanç üzerinden belirli bir yüzde ile ya da iş başında nakit olarak, danışmanın çalışma şekline göre değişir.

Borsada kazanç elde etmenin bir diğer unsuru da, satın alınan bir hisse senedinin değer kaybetmesi sonucu satılmamasına bağlıdır. Değer kaybeden hissenin satışı zararına satıştır. Yatırımcı kişi bunun yerine bir süre daha bekleyerek hisselerin değer kazanmasını beklemelidir. 

Yorum Yap