Chrome Uzantılar ile Sekme Yönetimi Yapmanın İpuçları


Chrome uzantılar ile sekme yönetimini kolaylaştırmanız adına faydalanabileceğiniz çok sayıda uzantı mevcuttur.

İş için oluşturulmuş profesyonel sekme yöneticilerinden sıradan sekme yöneticileri için basit çözümlere kadar tüm Chrome uzantılarını araştırdık. Kendinizi düzinelerce açık sekme açmış halde bulursanız, bu sekme yöneticileri çok işinize yarayacak. Chrome uzantılar ile sekme yönetimini kolaylaştırmanız adına derlediğimiz en faydalı eklentiler:

“The Great Suspender” – Bellek Tasarrufu İçin En İyi Sekme Yöneticisi

Google Chrome hayatımıza süper hızlı bir tarayıcı olarak girmiş olabilir, ancak bugünlerde Chrome, hafızayı çok dolduran bir tarayıcı haline geldi. Çok sayıda uzantı çalıştırmak ve tarayıcıyı Google uygulamalar ekosistemiyle sıkı bir şekilde entegre etmek çok fazla güç gerektiriyor.

Eğer, sekmeleri açıp yan yana görmek çok hoşunuza gidiyorsa, The Great Suspender’a ihtiyacınız var. Açık kaynaklı uygulama, sekmelerin “dondurulacağı” ve belleğinin serbest bırakılacağı bir zaman aralığı belirlemenize olanak tanır.

“Session Buddy” – Oturum Yönetimi İçin En İyi Sekme Yöneticisi

 Tüm Chrome oturumlarını kaydetmek ve daha sonra kurtarmak istiyorsanız, Session Buddy bu iş için iyi bir uzantıdır. Çalışma şekli oldukça basit: Her birinde birkaç sekme bulunan üç pencereniz varsa, oturumun tamamını Session Buddy’de kaydedebilir ve üç pencereyi daha sonra yeniden açabilirsiniz.

Session Buddy’nin birkaç temel özelliği:

  • Çalışmakta olan sekmeleri daha sonra geri yüklemek için koleksiyonlar olarak kaydedebilirsiniz.
  • Bir bilgisayar çökmesinden sonra tüm sekmeleri kurtarabilirsiniz.
  • Mevcut tüm sekmelerinizi tek bir arayüz üzerinden aramanıza imkan tanır.

“OneTab”- Hızlı Temizlik İçin En İyi Sekme Yöneticisi 

Masaüstünüzdeki tüm dosyaları düzenli olarak Desktop adlı bir klasöre koymanız gerektiğini düşünen biriyseniz, muhtemelen OneTab uzantısını çok seveceksiniz. OneTab, bir tuşa tıkladığınızda, mevcut Chrome pencerenizdeki tüm açık sekmelerinizi kapatır ve daha sonra geri yükleyebileceğiniz bir sekme grubuna kaydeder.

“Too Many Tabs” – Sekmeleri Önizlemek İçin En İyi Sekme Yöneticisi

TooManyTabs, aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için kullanıcılara açık sekmelerin her birinin önizlemesini gösterir. Sekme önizlemelerine ek olarak, TooManyTabs, sekmeleri kapattıktan sonra yedekler ve yeniden açmanıza olanak tanır.

TooManyTabs, açtığınız sekmelerin küçük resim önizlemesini sağlamak için bir açılır pencere kullanır. Uzantı, aradığınızı hızlı bir şekilde bulabilmeniz için bir arama alanı da içermektedir.

“Workona” – Verimlilik İçin En İyi Sekme Yöneticisi

İşinizin çoğunu Chrome üzerinden hallediyorsanız, Workona üretkenliğinizi artıracak ve tüm projelerinizi ve sekmelerinizi düzenli tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bir pencereyi kaydedin ve ona bir ad verin. Böylece o proje üzerinde tekrar çalışmaya hazır olduğunuzda ona geri dönebilirsiniz. Bu uzantı, elinizdeki proje için ihtiyaç duyduğunuz sekmelerle bir pencere açabilir ve odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca Workona, sekmelerinizi otomatik olarak kaydeder. Böylece çalışmanızı kaybetme endişesi yaşamazsınız.

“Tab Snooze”- Sekmeleri Ertelemek İçin En İyi Sekme Yöneticisi

Yapılacaklar listesi olarak sekmeleri kullanmak istiyorsanız, Tab Snooze (Sekme Erteleme) uzantısını çok seveceksiniz. Herhangi bir sekmeden, ay simgesini tıklayın ve bir sekmeyi ertelemek istediğiniz zamanı seçin. Böylece, işiniz bitene kadar seçtiğiniz sekmeyi erteleyebilirsiniz. Erteleme zamanlayıcısını her ayarladığınızda sekme geçici olarak kapanır ve zamanı geldiğinde kendini yeniden açar.

Sekme Erteleme, hem The Great Suspender hem de Workona uzantılarıyla birlikte çok iyi çalışır. Böylece Chrome’daki sekmelerinizin tam kontrolünü elinize alabilirsiniz.

Tarayıcı Sekme Yönetimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Sekmeleri yan yana açmaya bayılan ve hepsini düzenli görmek isteyen biri, iş akışlarına ve isteklerine uyacak bir sekme düzenleyicisini bulabilmelidir. Önerdiğimiz tüm Chrome uzantılar ücretsizdir. Böylece birkaçını test edebilir ve hangisinin ihtiyaçlarınızı karşıladığını öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap