Cilt Bakımı


Hepimiz cilt bakımının önemini biliyoruz ama biz var ya biz çok üşengeciz. Biz kadınlar yüz güzelliğine çok önem veririz ama cilt bakımına gelince sağır sultan oluruz maalesef.

Cilt Bakımı

   Hepimiz cilt bakımının önemini biliyoruz. Ama biz var ya biz çok üşengeciz. Biz kadınlar yüz güzelliğine çok önem veririz ama cilt bakımına gelince sağır sultan oluruz maalesef. Evde oturduğumuz bir gün aklımızdan oh be bugün cilt bakımı yapmama gerek yok diyoruz. Camı açtığımız anda içeriye giren kirli havayı hesaba katmıyoruz ama. O kirli hava cildimize yapışıyor sonra da gelsin sivilceler, siyah noktalar. Aman dikkat!!

     Cilt temizliği yaparken cilt tipi çok önemli bir adım, yani yok komsunun cildine iyi gelmiş ben de kullanayım yok.  Herkesin cildi kendisine has. Cilt tipini öğrenmek düşündüğümüzden çok daha kolay. Cildinizi her zamanki gibi temizleyin. 1 saat takılın, ayna karşısına geçin ve cildinizi inceleyin. Ayna ayna söyle bana benim cilt tipin nedir? Zaten cevabını ayna size söyleyecek.

  Cilt bakımı yaparken birçoğumuz bir çocuğa dönüyoruz. Bunu da kullanayım, bu da iyi geliyormuş, bunu da teyzemin kızının komşusu önerdi sivilceyi hop söndürüyormuş… Az ve öz ürün kullanın bakın cildiniz nasıl da misler gibi olacak bana güvenin, kız sözü! Fazla ürün kullandığımızda sadece cildimizi yormuş oluruz. Cilt bakımının birinci adımı cildi güzel bir şekilde temizlemek. Bizim severek takip ettiğimiz Koreliler iki aşamalı cilt temizliği yapıyor. Cildiniz kuruysa yağ bazlı bir ürün, cildiniz yağlı ise miceller su; bunların yanında da su bazlı bir temizleme jeliyle yıkayın. Tonik kullanmayı unutmayın. Cildiniz bir güzel sıkılaşsın bakalım.  İkinci adımda peeling. Peeling kullanırken iri tanecikli ürün kullanmayın sakına. Hafta da 1-2 kez kullanın yeter, abartmaya gerek yok. Yağlı cilde sahip olan kızlarım, benim nemlendiriciye ihtiyacım yok diyorsunuz biliyorum. Sakın böyle bir şey düşünmeyin. Herkesin neme ihtiyacı var. Cilt tipinize uygun olan nemlendirici kremi sabah akşam kullanın, cildiniz bebek cildine dönsün bakalım. Şimdi de gelelim güneş kremi mevzusuna. Arkadaşlar güneş öyle bir şey ki kışın ellerimiz morarır soğuktan ama o güneş yine de zararlı ışınlarını bize gönderir. Bu zararlı ışınlarda erken yaşlanmamıza sebep oluyor, bu da benden size güzel bir sır. Şimdi sadece yaşlandırmıyor da bu güneş, sivilce de çıkartıyor siyah nokta da. Ben size diyeyim. Bebek gibi bir cilde sahip olmak için diğer bir adım da cilt maskesi uygulamak. Birçoğumuz da para verdiğimiz ürünlerin daha iyi olduğunu düşünürünüz. Ancak bu durum sandığımız gibi değil. Bu firmalar var ya ne çakallar. İki kuruş ucuz olsun diye ne in cin fikirli oluyorlar biliyor musunuz? Bu yüzden siz siz olun içerik okumayı iyi bilin.

 Evde şip şak hazırlayabileceğiniz bir maske tarifi vereyim. Aktara gidin anam babam kil alın. Eve gelin onu suyla olur, gül suyuyla olur, sirkeyle olur; cildimi çok kurutuyor derseniz bal da olur karıştırıp cildinize uygulayın. Kuruduktan sonra iyicene temizleyip nemlendirin.  

  Sivilce probleminiz ve cilt lekesi probleminiz varsa çok para vermeyin kız ürünlere, Aloe vera jelini ya da bitkisini kullanın. Düzenli kullanımda etkisini görürsünüz. İlk buluşma öncesi burnunuzun üstünde sivilce mi çıktı, alın çağ ağacı yağını sivilcene üstününe bir pamuk yardımıyla sürün ve bekleyin. Sabaha kadar kurumuş olur.

  Cildimize dıştan yaptığımız bakımımızı yaptık. Şimdi sırada içten bakım var. Çok ucuz bir yöntem ama zor gelen de bir yöntem olduğunu kabul ediyorum. İçin anam bol bol suyunuzu, cilt problemleriniz en aza insin; bir de diyor ki bu su benden de hediye bir ışıltınız olsun. Meyve ve sebzeler de durur mu onlar da biz o kadar ucuz değiliz ama herkesin evinde de varız diyorlar. Biz de cildinize parlaklık veririz diyorlar.  

  Biliyorum makyaj yapmak en iyi terapi ama makyaj temizlemek için aynısını diyemeyeceğim. Size bir sır vereyim çok yorgun olduğum zamanlarda makyajımı silmiyorum. Sabahta kafam kadar sivilceyle uyanıyorum. Dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli adım ise tonik. Doğal olarak kullanabileceğiniz tonikler de var tabii ki. Temiz içerikli bir gül suyu kullanabilirsiniz. Cilt lekeleriniz varsa evde pirinç suyu hazırlayabilirsiniz. Diğer bir adım ise nemlendirici kullanmak.

   Şimdi size dedim ya cilt temizliği çok önemli diye ben biliyorum bazı doyumsuz arkadaşlar, yüzlerini çok fazla yıkayacaklar. Kız sakın yapma öyle şey. Cildinizi yerinde ve güzel temizlemek önemli. Cildinizi yormayın, Yorarsanız kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Yorum Yap