Çin yapımı corona aşısını alan ülkelerin sosyoekonomik durumları


Çinli Sinovac şirketinin corona aşısını alan ülkelerin sosyoekonomik durumları, Siovac aşısını alan ülkelere kısa bir bakış

Çin yapımı corona aşısını alan ülkelerin sosyoekonomik durumlarıCoronaVac AŞısı

Bildiğiniz üzere ülkemiz coronavirüs aşısı olarak Çinli Sinovac şirketinin aşısı CoronaVac’ı tercih eden ülkelerden biri. Hatta bu aşıya o kadar güveniyoruz ki neredeyse halkımızın tamamı bu aşıdan vurulacak. Peki bu aşıdan bizim dışımızda hangi ülkeler aldı? Gelin bu ülkelere kısa birer yolculuk yapalım.

1. ENDONEZYA:

Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da bulunan ve 17,508 adadan oluşan bir adalar ülkesidir. 250 milyona yakın nüfusuyla Çin, Hindistan ve ABD’den sonra dünyanın en kalabalık 4. ülkesidir. 1950 yılında Endonezya Cumhuriyeti adını almadan önce Endonezya Birleşik Devletleri adını kullanıyordu. Asgari ücreti 120 euro olan Endonezya’da kişi başına düşen yıllık milli geliri 2239 dolardır ve temel geçim kaynağı tarımdır. ancak bağımsızlığa ulaştığından beridir sanayi, madencilik ve ticarette de yoğun gelişmeler olmuştur ve hatta gelişmeye de devam etmektedir. 30 milyon doz CoronaVac aşısı sipariş eden Endonezya’nın İsveç-İngiltere ortaklığından oluşturulan AstraZeneca şirketinin aşısından 100 milyon doz sipariş ettiği biliniyor.

2. BREZİLYA:

Güney Amerika’da bulunan gelişmekte olan bir ülkedir. Kişi başına düşen milli geliri 15,000 dolar olan Brezilya’nın nüfusu 210 milyonun üzerindedir. 1889 yılında krallığı kansız bir askeri darbe ile yıkıp Cumhuriyet rejimine geçmişlerdir. 1914 yılında da tüm ülkeler tarafından tanınarak şu an bildiğimiz Brezilya kimliğine bürünmşlerdir. Asgari ücret 2021 yılı itibariyle 262 dolara çıkmıştır. kahve, tütün, şeker kamışı, kakao,  kakao, mısır, soya, portakal, pamuk, buğday, pirinç gibi çok çeşitli tarım ürünleri yetişmesinden ve kağıt gibi ağaç ürünlerinde Dünya çapında ortalamadan daha kaliteli ürünler üretebildiğinden dolayı git gide güçlenen bir ekonomisi vardır. Coronavirüs tedbirleri kapsamında aşı siparişi verirken temel olarak AstraZeneca aşısından istemiş olup (100 milyon doz) 50 milyon doz Sputnik V aşısının yanı sıra 46 milyon doz da AstraZeneca aşısı sipariş ettiği belirtiliyor. 

 3. ŞİLİ: 

18 milyon civarındaki nüfusuyla Güney Amerika’nın batı sahillerine dümdüz uzanmış ve tüm plajları kapatmış olan ülkesindeyiz. Şili için, kişi başına düşen milli gelir bakımından (15,854 dolar) baktığımızda gittikçe gelişen bir ülke diyebiliriz. Asgari ücretini 2021 yılı itibariyle 470 dolara çıkaran Şili, bu konuda büyük bir adım atmış gibi görünüyor. Halkın temel geçim kaynakları hizmet sektörü, sanayi, balıkçılık ve tarım olarak sayılabilir. Ekonomisinin geleceği olduğuna güvenebiliriz. CoronaVac aşısından 60 milyon doz sipariş eden Şili aynı zamanda 10 milyon doz AstraZeneca, 14 milyon doz da Pfizer-BionTech aşısı sipariş ettiği bilgisi kamuoyuna yansıtılmış durumda.

4. TÜRKİYE:

83 milyon nüfusuyla Asya ve Avrupa kıtalarının birleşim noktasında bulunan ülkemiz 1923 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 1. Dünya Savaşı sonrası yoğun işgal alında kalan Osmanlı Devetinin ardından Anadolu’da kurulmuş bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti, 83 milyon nüfusu ve kişi başına düşen 7735 dolarlık milli geliriyle gelişmekte olan bir ülkedir. Temel geçim kaynakları arasında turizm, sanayi ve inşaat gösterilebilecek olan Türkiye, 50 milyon dozluk CoronaVac aşısını sipariş etmiş olmasıyla Dünya’da sadece Sinovac aşısını sipariş eden tek ülke konumundadır. 

Yorum Yap