Covid-19 hakkında ve Covid-19 korunma önerileri 2021


Covid-19 ve korunma yöntemleri.

Covid-19 hakkında ve Covid-19  korunma önerileri 2021Covid-19 2021

Tüm dünyayı ve Ülkemizi saran Covid-19 yani Corona virüs’ün hayatımızı ve hatta gündemi saran son derece büyük olay aslında ne?Neden bu kadar insanlığı tehdit ediyor. Gelin öncelikle Coronanın ne olduğuna bakalım.Corona yani Covid-19 üst solunum yollarını enfekte ederek solunum yollarımızı tıkıyor ve sonuç olarak nefes alamamıza daha sonrada ölüme kadar varan sonuçlara yol açıyor. Halbuki canlının temel özelliklerinden biri olan nefes alma yollarımızı tıkayarak ciğer, kalp ve atta diğer bütün organların çalışmasını engelliyor. Ölüme yol açmasa bile yaşam kalitesini azaltarak günlük tatlarımızı zedeliyor. İşte tam bu yüzden ekonomi, toplum sağlığı ve kaliteli yaşamın resmen sekteye uğramasına neden oluyor. Hal böyle olunca insanlığın korkulu rüyası daha doğrusu kabusu olması kaçınılmaz bir sona dönüştü. Tüm dünya ve hatta Ülkemizde büyük ve erken tedbir almasına rağmen salgını kontrol altına alamadı. Toplumu, ekonomiyi ve hatta sağlığımızı resmen kilitledi. Enfekte olmayan ve olan insanların psikolojik olarak da çökertti.

     Peki nasıl korunacağız bu virüsten tabi ki,” Maske, Mesafe ve kişisel temizliğe” dikkat ederek bu kurallar her ne kadar virüsün sistemimize girmesini uzaklaştırsa da  tek başına yeterli gelmeyebilir bazı durumlarda. Bir diğer yöntemde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek çünkü yeni açıklamalara ve gidişata bakar isek herkes enfekte olacak yada temaslı sayılacak. Bu kurallara her ne kadar riayet etsek de bağışıklığımızı güçlendirmek için psikolojik olarak da düşmemiz gerek çok fazla salmadan takıntı haline getirmeden kurallara uymak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek son derece mühim hala geldi. Peki bağışıklığımızı nasıl güçlendirmeliyiz. Tabi ki bol bol vitamin almak, ruh sağlığımızı korumak,20 dakikada bir su içmek. Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise evimize aldığımız paketli yiyecek içecekleri yıkamamak çünkü aynı zamanda kuraklıkla da savaş veriyoruz. Uzmanlara göre yiyeceklerimizi hava alan bir yerde 2-3 saat bekletmek virüslerin ölmesi için yeterli olduğu yıkamanın hem gereksiz iş yüküne yol açar, kuraklık varken suyu israf etmeden kullanmak daha akılcı bir çözüm olacaktır. Yani hem kişisel hijyenimize dikkat edeceğiz hem de su gibi diğer nimetlerin israfından kaçınıcaz.

    Enfeksiyon hastalıkları kliniği başkanı: FARİDEH SULTAN MOHAMMADİ (MARYLAND ÜNİVERSİTESİ) Bir yazışından okuduğum ve çıkarımları size şöyle özetleyebilirim.

1) Corona virüs ile aylarca hatta yıllarca yaşayabiliriz. Bunu inkar etmeyelim veya paniklemeyelim. Tabi bu sırada hayatımızı da boşa harcamayalım. Bu gerçek ile yüzleşip durumu kabullenip tedbirlerimizden de ödün vermeyelim.

2) Hücre duvarlarını delip geçen bu virüsü yok edemeyiz sadece durumu kabullenip tedbirleri sıklaştırabiliriz.

3) Ellerimizi sık sık yıkamak, sallamak veya dezenfektan türevleri ile temizlemek korunmann bir diğer yolları.

4) Evde Covid pozitif hastası yoksa ve temaslı değilseniz evleri hunharca dezenfekte etmek pek akıllıca değil. Lütfen bunları çarpıtmayın zira evinizi temizlemeyin de demiyoruz.

5) Corona virüs bir gıda enfeksiyonu değildir. Hastalık grip gibi, enfeksiyon damlacıklarıyla ilişkilidir yani bulunduğumuz ortamı sık sık havalandır yeterli. Yiyecek, içecek siparişi vermek corona tarafından kesin bir riski yoktur.

6) Temiz havada sadece fiziksel mesafenizi koruyarak güzel vakit geçirmenize engel değildir.

7) Corona virüse karşı anti bakteriyel sabun değil normal sabun kullanılması yeterlidir. Corona bir virüs bakteri değil.

8) Yemek siparişi verdiğinizde endişe etmenize gerek yok fakat içiniz rahat etmiyorsa mikrodalgada ısıtabilirsiniz.

9) Sirke, şeker kamışı zencefil alarak virüsten korunamazsınız bunlar bağışıklığınızı güçlendirir, tedavi sayılmaz.

10) Uzun süre maske tatmak nefes alıp vermenizi ve oksijen seviyesini olumsuz etkilediği için kalabalık, kapalı ortamlarda takmak yeterli arada sırada açık havada maskenizi açın ve hava almaya çalışın.

11) Eldiven takmak kötü bir fikirdir virüs eldiveninde birikebilir ve etrafınıza yayılması çok olası hale gelir onun yerine elleriniz yıkamak veya dezenfekte etmek daha akıllıca olacaktır.

.

Etiketler:

Yorum Yap