CRYSİS REMASTERED İNCELEME


CRYSİS REMASTERED İNCELEMECRYSİS

CRYSİS REMASTERED İNCELEME

2008 yılında piyasaya sürülen Crysis’in ilk oyununu hepiniz hatırlarsınız. Dönemine damga vuran konsepti ile çoğu oyuncunun gözdesi oldu. Hatta sistemleri zorlayan oyun diye bile anıldı zamanında. Sırf bu oyunu oynamak için yeni sistem toplayanlar bile oldu. Ayrıca oyun ülkemizde Türkçe dublaj olarak piyasa çıktı. Ama sizde hatırlarsınız ki oyunun vuruş hissiyatı kötüydü. Sanki bir insana değil de ağaca sıkıyormuşsunuz gibi. Dönemindeki başarısından sonra 2. Ve 3. Oyunu piyasaya çıktı. Beğenenler kadar beğenmeyenlerde oldu devam oyunlarını. Grafikleriyle bizi büyüleyen oyun serisinin 4. Oyunu 4 gözle beklenirken yapımcı firma Crysis remastered adıyla ilk oyunun grafiksel alanda gelişmiş halini duyurdu. Çoğu oyuncu bu duruma sevinirken diğer kısmı ise pek iyimser yanaşmadı. Günümüzde bir furyaya dönüşen remastered ya da remake oyun yapma sırada Crysis’e vurdu. Peki oyun beklentileri karşıladı mı ?

7 senenin ardından yeni bir Crysis oyunu piyasa süren Crytek geçtiğimiz günlerde Crysis remastered adıyla Crysis 1’in gelişmiş grafikli halini piyasaya sürdü. Oyunun 2008 yılı ile günümüzdeki haline baktığımızda grafiklerin çok iyi seviyeye geldiğini görmekteyiz. RTX Mod’u ile ışıklandırmalar daha iyi hale getirilerek günümüz oyunlarına taş çıkaracak seviyede. Uzak çizim mesafesini de arttırarak bize hoş manzaralar sunarak oyun zevkini arttırmışlar. 2008 yılında severek oynadığımız oyunu birde çok iyi grafiklerde deneme fırsatı bularak şunu söyleyebilirim ki remastered adına hakkediyor. Ancak vuruş hissi hala aynı değişen bir şey yok.  Bitkilere sıkıldığında garip bir şekilde bitkilerin hareketi düşük FPS veriyor. RTX sayesinde ışıklandırmalar iyi hale geldi dedik ancak bazı bölgelerde ışıklandırmalar ilk oyununda gerisinde kalıyor. Sadece ışıklandırma değil parçalanan, patlayan, kırılan çevre ilk oyunda daha gerçekçi hissettirirken yeni versiyonda basite kaçılmış gibi duruyor. Günümüz teknolojisini de baz alırsak ve yeni nesil ekran kartlarını, işlemcileri düşünürsek bu oyun yine sistem zorlayan bir oyun. Hayır oyun daha iyi grafiklere sahip olduğu için değil, kötü bir optimizasyona sahip olduğu için. RTX 2060’a sahip bilgisayarda bile yüksek ayarlarda sabit 60 FPS alamıyorsunuz. Oyunu oynarken hey gidi günler diyorsunuz ancak bu tarz sorunlar ağızınızda ekşi bir tat bırakmıyor değil. Günümüzde firmalar oyunlara özen göstermemeye mi başladı desek, kolaya mı kaçıyor desek bilemiyorum. Bize bir remastered oyun veriyorsanız ben bunun gerçekten remastered adını hak etmesini isterim. Sağlam mekanikler, vuruş hissi, iyi bir optimizasyon bir remastered de olması gereken parçalar. Eğer bunları yapmazsanız orijinal oyunu oynamak daha mantıklı. Eğer Crysis remastered oynamak istiyorsanız tavsiyem oyunun incelemelerini göz önünde bulundurun. Crytek umarım güncellemeler ile bu sorunları çözer yoksa beklentilerini karşılamayacak bir satış onları bekliyor.

CRYSİS 4 ÇIKACAK MI ?

Crysis remastered çıktıktan sonra oyuncuların aklına gelen ilk soru Crysis 4’ün çıkıp çıkmayacağı oldu. Bunu aslında kimse bilemez çıkar mı çıkmaz mı net bir cevap verilmez. Crytek şu an yüksek bütçeli oyunlardan uzak durmakta. Ancak bir sürpriz yaparak 4. Oyunu duyurabilir, biz oyuncuları heyecanlandırabilir. Biz yine de umutlanmadan sakin bir bekleyiş içinde olalım derim.

Yorum Yap