Dillerden Düşmeyen Bitcoin Nedir? Ne işe Yarar? Hakkında detaylı bilgi


Yakın zamanda değeri 300 bin lirayı bulan Bitcoin, piyasayı sallamaya devam ediyor. Peki nedir bu Bitcoin? Nasıl kazanılır ve ne işe yarar? Bitcoin madenciliği nedir? Haydi inceleyelim!

Dillerden Düşmeyen Bitcoin Nedir? Ne işe Yarar? Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin hakkında detaylı bilgi

 8 Ocak 2021 tarihinde Bitcoin tam 300 bin lira seviyesine ulaşmayı başardı. Uzun yıllardır belli aralıklarla düşüşler yaşasa dahi toparlanmayı başaran Bitcoin grafik tablosuna bakıldığında, sürekli bir yükseliş hali ve kendi rekorunu bir kez daha kıran bir para birimi ile karşılaşılacaktır. Öyle ki en değerli kripto paralardan olan Bitcoin’in kendi rekorunu kırması ve 40 bin dolar seviyesine çıkması borsayı salladı dersek yanlış olmaz. 

Bitcoin

Peki Bitcoin nedir? Bitcoin bir kripto para birimidir. Sanal ve kimliği belirlenemeyen, harcamalarınızın takip edilemeyeceği cüzdanlarda bulunur. Başlıca özelliklerinden biri olan takip edilemezlik özelliği onun baş tacıdır. İnternette bazı yasal olmayan hack saldırılarında ödemeler bu para birimiyle yapılabilir ancak buradan bitcoin kullanmanın yasal olmadığı durumu anlaşılmasın. Kullanması birçok ülkede serbesttir (yasallığını zedeleyen bir kanun henüz çıkmadığı için). İnternet ortamında sipariş verdiğiniz herhangi bir ürünün ödemesini satıcının size sunduğu sanal cüzdanına da yollayabilirsiniz. Bunun sebebi işlemlerin anında gerçekleşiyor olmasından kaynaklanıyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bu para birimi hakkında çok merak edilen sorular vardır. Bunlardan biri ise Bitcoini nasıl elde edebileceğinizdir. Bunun 2 yolu vardır ve bunlar şöyledir:

Bitcoin Satın Almak

Sahip olmanın en basit yöntemi satın almaktır. Bu sebeptendir ki internette bitcoin hakkında en çok araştırılanlardan biri güncel olarak 1 bitcoin kaç tl sorusudur. Bu sorunun bir benzeri de bitcoin kaç dolar şeklindedir. 1 bitcoin an itibariyle 34 bin dolar veya 256 bin tl olduğu için satın almak çoğunluk için mümkün değildir ancak zaten kripto paralar bu şekilde satılmaz. Çok uçuk sayılar konuşulduğu için bu paraları örneğin 0.001 payı gibi ufak miktarlarda alırsınız. Bu örnek şuan 256 tl edecektir. Sabit bir fiyatının olması mümkün olmayacağı gibi, Bitcoini tek bir kaynağın satması da mümkün değildir. İsterseniz kısa bir araştırma ile pek çok satın alabileceğiniz site ile karşılaşabilirsiniz.

Satın almadan önce bilmeniz gerekir ki bu işlerde dikkat edilmesi gereken bir husus vardır, güvenilirlik. Sanal ortamda bulunan bir para birimini satın alıyor ancak istediğiniz zaman kullanamıyorsanız onun varlığı sizin için bir anlam ifade etmez. Bu sebeptendir ki size güvenilir bir tavsiye verme ihtiyacı duyuyorum. Btcturk  uzunca bir süredir borsadaki kripto paraların alımı ve satımı ile kendini duyurmuştur. Reklamını yapmamakla birlikte sadece seçeneklerinizden biri olduğunu söylemek isteriz.

Bitcoin Madenciliği Yapmak

Bitcoin madenciliği, Bitcoin için yorum yapanların kullandığı bitcoin mining yönteminin Türkçesi’dir. Bu yöntemin temeli sizin bilgisayarınızın donanımının Bitcoin üretmek için kullanılmasını kapsar. Bitcoin blokchain (blok zinciri) yöntemi ile üretilir. Bu yöntem ise her bir blok üretildikten sonra, diğer bir bloğun üretiminin çok daha da zorlaşmasıdır. Eskiden Bitcoin üretmek için sadece bilgisayar işlemcilerinin kullanılması, daha sonraları ekran kartlarının da bu piyasaya dahil olması ve en sonunda sadece bu iş için özel olarak üretilen ve bilgisayarlara usb yoluyla giriş yapabilen sistemlerin üretilmesi bu sebeptendir. 

Bitcoin üretmenin günden güne zorlaşması bir yana, toplanan bu sistemlerin iyi derecede soğutulması gerekir. Dahası, evinizde bulunduramayacağınız kadar ses çıkartırlar. Bir tanesi yeterli olmayacağı için örnek olarak 20 adet sistemi evinizde soğutmanın veya susturmanın bir imkanı yoktur. Üstelik elektrik faturası da işin içine dahil edilmelidir.

İnternette bir Bitcoini ne kadar sürede üretebileceğinize dair tabloları ve formülleri araştırarak bulabilirsiniz. Eğer bu işi bilgisayarınızdan yapmaya karar kılarsanız benim size önerebileceğim bazı uygulamalar şunlardır:

  • CGMiner
  • BitMinter
  • BFGMiner
  • MacMiner (Mac kullanıcılarına özeldir.)

Bu bilgiler doğrultusunda Bitcoin ile alakalı pek çok şey öğrenmiş oldunuz.  Artık Bitcoin içeren konuları arkadaşlarınızla konuşmak için yeterli birikime sahipsiniz diyebiliriz. Unutmayın, bu bir yatırım tavsiyesi ya da sizi Bitcoin madenciliği yapmaya yönlendiren bir içerik değildir. Sektöre dahil olmadan önce araştırmalarınızı sıkı yapmanız tavsiye edilir. Bol kazançlar!

Yorum Yap