Disenchantment Dizisini İzlemek İçin 5 Nede


The Simpsons ve Futurama’nın yaratıcısı Matthew Abram Groening (Matt Groening) tarafından Netflix için hayata geçirilen Disenchantment dizisinin konusu çocuklardan çok yetişkinlere yönelik. Komedi türüne girmeyen ama içinde komik öğeler barındıran bu diziyi izlemeniz için 5 sebep sunduk. Disenchantment dizi konusu ve sıradışı prenses Bean hakkında bilmek istediklerinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Seslendirme Kadrosu Muhteşem

Eric Andre, Sharon Horgan, Noel Fielding, Matt Berry ve Rich Fulcher gibi harika ses sanatçılarını ve komedyenleri barındırdığı için izlenmeli. Özellikle ses tonlaması ve vurgularıyla Prens Merkimer’e hayat veren Matt Berry benim favorim.

Güçlü Bir Kadın Karakterin Başrolde Olması

Geleneksel prenses standartlarının dışında bir karaktere sahip olan Bean, yaşadığı günlük sıkıntıları atlatıp kendi yolunu çizmeye çalışan bir genç kız. Alkol sorunu gibi bazı sorunları olmasına rağmen kendi hayatının yolunu çizmeye çalışan Bean neyi, ne zaman isterse o zaman yapıyor ve babası da dahil olmak üzere öbür prenslerin kendisini kurtarması gibi bir hayali yok.

Elfo ve Luci Karakterleri

Aşırı mutluluktan sıkılan bir elf ve işi kötülük yapmak ile insanları kötülüğe yönlendirmek olan Luci karakterleri dizinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Dizinin en zekisi ve aklı başında karakteri olan Luci’nin içindeki iyi yanı çıkartabilen tek kişi Bean. Her ne kadar baştan sona kötü olduğunu iddia etse de dizi boyunca prensese birçok defa yardımcı oluyor. Elfo ise The Simpsons dizisinden hatırlayacağımız Bart karakteri gibi giyindiği için karakterlerin hayranları tarafından daha çok seviliyor.

Dizide Her An Herşey Olabilir

Baş karakterlerin ölmesinden tutun kanlı savaş sahnelerinden ve çekinmeden yapılan çeşitli göndermelere kadar dizi izleyenleri şaşırtıyor. Diğer animasyon dizilerinin aksine bu dizide hastalık, ihanet, kötülük ve ölüm kol geziyor. Her karakter ölümlü, hatta bir şekilde ölümden geri dönenler bile yeniden ölebiliyor. Oldukça gerçekçi ama bir o kadar da gerçek dışı. Fantastik öğelerin gerçeklerle harmanlanıp sunulduğu bu dizi akıları başlardan alıyor.

Matt Groening

Diziye bir şans vermek için Matt Groening demek yeterli. Netflix üzerinden izlenebilen bu diziyi eğer üyeliğiniz varsa izleme listenize almanızı şiddetle öneriyorum. Netflix dizileri arasında kesinlikle izlemeye değer.

Sıradışı Prenses Bean Hakkında

Daha bilinen ismiyle Bean, masallardan ve çizgi filmlerden aşina olduğumuz prenses tiplemesine çok aykırı bir prenses. Kumar oynuyor, içki içiyor, sabaha kadar macera peşinde koşuyor, pantalon giymenin vazgeçilmez rahatlığından keyif alıyor. Sıradışı prenses hikayelerinin dışına çıkılıyor. Yine de her insan gibi onun hayali sevdiği birisiyle evlenmek. Masalların bir evlilikle biten ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar yazısıyla son bulan hikâyeleri, Disenchantment dizisinin başlangıcı oluyor. İstemediği bir evllilikten kaçan Bean, aşırı mutlu elflerin dünyasında sıkılıp dünyanın zalim ve acımasızlıklarını tatmak isteyem Elfo ve Bean’in kişisel iblisi Luci bir araya geldiklerinde asıl macera başlıyor.

19 yaşında olan Bean, Kral Zog ile Kraliçe Dagmar’ın kızı ve prens Derek’in üvey ablası. Annesi taşa döndüğünden beri babası, üvey annesi ve üvey kardeşi ile yaşıyor. Dagmar kızına merhum büyükannesinin ismi olan Mariabeanie’den esinlenerek Tiabeanie koymuş. Tıpkı annesi gibi beyaz saçlı. Baba tarafından büyükbabası Bee-Baw gibi yuvarlak bir burunlu, çilli ve tavşan dişli olması sebebiyle ebeveynlerine çok az benziyor.

Çeşitli silahlarla savaşma kabiliyetine sahip olan Bean göğüs göğüse dövüşte de oldukça başarılı. Bu yeteneklerini meyhanelerdeki sayısız dövüşüne ve başından geçen talihsiz maceralara borçlu. Fiziksel olarak da oldukça güçlü olduğunu Pendergas’a kendine zarar vermeden kafa atabilmesinden anlaşılıyor. Maruvian mirası sebebiyle bir bölümde büyü de kullanabildiğini gördük.

Geleneksel bir prenses gibi davranmaya Bean babasıyla devamlı zıtlaşıyor ve bu durum onun daha fazla içki içmesine sebep oluyor. Bir prenses olarak kendisine sunulan sınırlı seçimlerden dolayı hayata karşı kızgın. Hayattan üç istediği var: Kendi kaderini kendisinin seçmesi, annesine kavuşabilmek ve kendisini sahiden dinleyen bir erkek arkadaşının olması. Sorumsuz görünmesine rağmen  bir prensese göre çok normal biri, hatta normal vatandaşlarla çok güzel anlaşıyor.

Elfo ve Luci ile tanışana kadar dostu olmayan Bean’in en yakın arkadaş olarak gördüğü kişiler meyhanedeki içki arkadaşlarıydı. Bunun dışında aile üyeleri ile vakit geçiriyor. Bean, Elfo ve Luci üçlüsü dizinin talihsiz serüvenlerinin tam ortasında yer alan karakterler.

Kraliçe Oona, Derek’in biyolojik annesi ve Bean’in üvey annesi. Bean’I ne kadar sevmeye çalışsa da üvey kızının onu sürekli kendisinden uzaklaştırması sebebiyle bunda pek başarılı olamıyor. Anneler söz konusu olduğunda benim favori karakterimin Oona olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Herhangi bir sürprizi bozmamak için bu kouda yorum yapmaktan kaçınıyorum.

Disenchantment Dizi Konusu

Matt Groening tarafından hayata geçirilen Disenchantment dizi konusu alkolik prenses Tiabeanie (Bean)’in etrafında seyrediyor. Hikaye Orta Çağ krallığı olan Dreamland Krallığı‘nda geçiyor. Orta Çağ denildiğinde insanın aklına gelen her şeyi barındıran dizide trolleri, büyücüleri, elfleri ve deniz kızlarını da görmek mümkün. Hikaye ilk bölümden beri ayrılmaz bir üçlü olan Bean, Elfo ve Luci’nin; Bean’in evlenmekten kaçmaya başlamasıyla açılış yapıyor. Bir prensin ölümüne diğerinin de domuza dönüşmesine neden olan Bean’in istemediği şeyleri yapmamak için ne kadar çok çabaladığı ve sonunda bunlarda kurtulmayı başardığı görülüyor. Karakterler çok değişken. Kimin hangi tarfta olduğunu anlamak zorlaşıyor çünkü izlerken beynimiz kişileri belli bir tarafa oturtmak konusunda savaş veriyor. Kimsenin aslında tamamen kötü olmadığı ama tam tersinin de geçerli olduğu bu dünyada güçlü ve zeki olan hayatta kalıyor.

Disenchantment Dizi Sezonları ve Bölümleri

Birinci Sezon Bölümleri

 1. Bir Prenses, Bir Elf ve Bir İblis Bara Giderler
 2. Domuzlar Kimin İçin Homurdanıyor?
 3. Karanlıklar Prensi
 4. Şato Partisi Katliamı
 5. Daha Hızlı, Prenses! Öldür! Öldür!
 6. Bataklık Seremonisi
 7. Aşkın Hassas Kıymeti
 8. Ölümsüzlüğün Sınırları
 9. Kendi Elfine Sadık Kal
 10. Dreamland Dağılıyor

İkinci Sezon Bölümleri

 1. Büyü Bozucu Kadın
 2. Cehenneme Merdiven
 3. Ta Kendisi
 4. Yalnız Kalp Bir Avcıdır
 5. Bizim Vücutlarımız, Bizim Elflerimiz
 6. Dreamland İşi
 7. Sevginin Yapışkan Kolları
 8. Tiyatro Oyunu
 9. Elektrikli Prenses
 10. Tiabeanie Düşüyor

Üçüncü Sezon Bölümleri

 1. Yer Altı Hüznü
 2. Sensin Bean
 3. Silahı Bul Beanie
 4. Steamland’in Sırları
 5. Ucube Gösterisi
 6. Son Sansasyon
 7. Kötü Ay Yükseliyor
 8. Cömert Domuz
 9. Kral Zog’un Deliliği
 10. Bean’in Düşüşü

Yorum Yap