Diyet Listeleri Neden Diyetisyen Tarafından Hazırlanmalı?


Her insanın yaptığı diyet listeleri birbirine benzemez. Bu yazımızda diyet listelerinin neden diyetisyen tarafından yazılması gerektiğini açıkladık

Diyet Listeleri Neden Diyetisyen Tarafından Hazırlanmalı?Diyet Listeleri Neden Diyetisyen Tarafından Hazırlanmalı?

Günümüzde diyet yapmak çoğu insanın ortak problemi haline gelmiştir. İnternette görmüş olduğumuz 3 günde 5 kilogram verme garantili diyetler daima daha sağlıklı olmayabiliyor. Çünkü bu tarz diyetler her ne kadar başta kilogram verdirse de kaybettiğimiz yağ değil su olduğu için vermiş olduğumuz kilogramın 2 katını alabiliyoruz. Bu da bizi sonsuz bir diyet serüveninin içerisine atarak içinde diyet içeren cümlelerden bile nefret ettirir hale getiriyor. Halbuki diyet bir ceza değil, bireyin yaşam standartın arttıran daha sağlıklı bir beslenme programıdır.


Daha önce diyet yapan hemen hemen her insan diyetinin daha ilk günlerinden sıkılır ve çoğunlukla diyeti bırakır. Pazartesi olsun yeniden başlarım düşüncesiyle sürekli bir erteleme içindedirler. Haftanın ilk dört günü kendilerini salataya, yulafa, çorbaya boğsalar da çevresindeki insanların ‘’bir kereden bir şey olmaz, bunun kalorisi mi olur, senin diyetlerini biliyoruz biz’’ laflarına kanarak haftaya pazartesi yeniden diyete başlamaya karar verirler.

Bu sonsuz döngü devam ederken bir süre sonra ‘’diyet yapamıyorum ben’’ düşüncesiyle diyet yapmaktan vazgeçerler.

Bir tanıdığınızın yapmış olduğu diyet listesini uygulayıp yine de kilogram veremediyseniz bunun nedeni diyet listelerinin bütünüyle kişiye özgü olmasıdır. Ama maalesef yanlış bilinçlenmeyle size uygun olmayan diyet listesini uygulayıp sağlığınızı tehlikeye atabiliyorsunuz. 

Her diyet kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Her bünye farkı bir metabolizmaya sahiptir ve sizin yapmış olduğunuz diyet bir başkasında aynı etkiyi vermeyebilir. Bu yüzden bir diyetisyene danışmalı ve onun uygulayacağı adımlara göre hareket edilmelidir.  Çünkü 90 kilogram bir bireyin metabolizma hızıyla 45 kilogram bireyin metabolizma hızı aynı değildir. Bu yüzden diyet yapabilmek için sosyal ağlarda, televizyona, arkadaşlarımızdan duyduğumuz kulaktan dolma bilgilere değil bir diyetisyen hekime danışmanız gerekir.


Bir diyetisyen hekime başvurduğunuzda size öncelikle kalıtsal bir hastalığınızın (şeker, kolesterol, tansiyon vb.) olup olmadığını soracaktır. Daha sonra düzenli şekilde kullanmış olduğunuz bir ilaç var ise eğer onu söylemenizi isteyecek ve ona göre birtakım tahliller isteyecektir. 


Tahlil sonuçlarına göre vücudunuzdaki yağ ve kas oranlarını belirleyip, hangi bölgenizde ne kadar yağ fazlalığı olduğunu ve kaslarınızın işlevini ne kadar kaybettiğini tespit edip,  daha sonrasında ise size göre özel olarak hazırlanmış diyet listesini belirleyecektir.

Diyet yapmak ne kadar etkili olsa da sporla birlikte desteklenmesi gerekir. O yüzden diyetisyeniniz beraberinde düzenli bir egzersiz programı da ekleyecektir. Diyeti egzersiz ve sporla desteklemek daha hızlı kilo vermenize ve vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Diyet Listesi Nasıl Uygulanır? 

Diyetisyeninizin size vermiş olduğu diyet ve egzersiz programı ile ilk aşamada 8 haftalık bir süreç başlayacaktır. Kontrolleriniz düzenli şekilde yapılacak ve eğer vitamin eksikliğiniz var ise vitamin takviyesi yapılacaktır. 


İlk başlarda çok çabuk kilogram verseniz de zaman ilerledikçe daha yavaş kilogram vermeye başlayacaksınızdır. Bu nedenden ötürü diyetisyeniniz listenize daha çok yeşillik ve meyveler ekleyecek, protein ve vitamin takviyesiyle de bunu destekleyecektir. 


İlk başlarda verilen egzersizleri yoğunlaştırmak için diyetisyeniniz koşuyu ve yürüyüşü tavsiye edecektir. Bu sayede kısa bir süre içinde arzu ettiğiniz kiloya ve vücut formuna ulaşabilirsiniz.  Genellikle bir diyet programı 6 ila 8 ay arasında sürse de bu sizin kilonuza ve danıştığınız uzmana göre değişiklik gösterir. Diyetinizi başarıyla tamamladığınızda ise ideal kilonuzu koruma döneminiz başlar. 


İdeal kilonuzu korumak için daha sağlıklı ve düzenli beslenip sporu hayatınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Çünkü spor ve düzenli beslenme yaşam standartlarınızı yükseltir.

Etiketler:

Yorum Yap