Drone nedir dronelerin özellikleri ve droneler hakkında detaylı bilgi


Dronelerin özelliklerinden, dronelerin kullanım amaçlarından, tavsiyeler ve drone hakkında herşeyden bahsedeceğim. Dronelerin çeşitli kullanım amaçları ve her dronenin kendine ait özellikleri ve fiyatı vardır bu konulardan detaylı bir şekilde inceleyelim.

Drone nedir dronelerin özellikleri ve droneler hakkında detaylı bilgi

Droneler Dizi-film çekimlerinde kullanılan, oyun amaçlı kullanılan, kargo taşıma amaçlı kullanılan, asgeri alanda kullanılan ve iha-sihalardır. Hatta yemek siparişleri taşımak için görevli ve turcell’in baz istasyonu olarak kullanabildiği droneler bile vardır. Drone uzaktan kontrol edilebilen ve benimde kullandığım eğlenceli bir cihazdır. Her dronenin kendine ait özellikleri vardır. Dizi,film çekimleri ve pahalı oyun dronelerinde kamera ve yüksek menzil özelliği bulunmaktadır bu tarz droneler uzak mesafelerden bile canlı yayın çekebilme ve kalitleli bir çekim yapabilmektedir. Oyun amaçlı pahalı bir dron ise mesela sg700g 400 TL’lik bir oyuncak dronenin özelliklerinden bahsedelim bu tarz oyuncak droneler de akıllı takip, 400 metre gibi yüksek menzil 4K/1080p görüntü kalitesi, takla atabilme, gps, akıllı geri dönüş v.b gibi özellikleri varken asgeri alanda kullanılan iha ve siha gibi insansız hava araçlarına da drone de diyebiliriz çünkü ikiside insansız olarak uzaktan kontrol edilirler asgeri alanda kullanılan iha-sihaların tek farkı haberleşme, daha yüksek menzil, daha kaliteli bir görüntü, daha hızlılar ve hedefleri bombala özelliğine sahiptir. Drone fiyatlarına bakabilirsek kamerasız basit bir droneyi 100 TL’nin altında alabilmeniz mümkündür ancak kamerası olsun, iyi çeksin, çift kameralı olsun, takla atsın, beni takip edebilme özelliği olsun, gps takip özelliği olsun, el hareketlerime kontrol edebiliyim, telefondan da kontrol edebiliyim, şarjı hemen bitmesin v.b çeşitli özellikli bir drone istiyorsanız 300-1000 TL arasında bu tarz özellliklere ve daha fazlasına sahip iyi bir drone bulabilirsiniz.

Tabiki oyun amaçlı dronelerden bahsediyorum film-dizi çekiminde kullanılan droneler 10 000 TL küsür fiyatlarda satılmaktadır. Kendimden bahsetmek gerekirse aliexpressden 2 tane 100 TL altı kameralı drone 1 tane de 400 küsür az önce saydığım çeşitli özelliklere sahip bir drone almıştım sizede ilk önce ucuz ve basit bir drone alarak bu işe başlamanızı öneririm çünkü 3 drone 4 oyuncak helekopter kullanmış biri olarak aldığınız pahalı droneyi ilk uçuşta bozmak istemezseniz diye düşünüyorum.

Droneler ne kadar sağlam  olursa olsun aldığı her darbede ve hatanızda her zaman yıpranmaktadır. Elimde olan bütün droneleri bozdum 4 helekopterimin ve 3 dronemin bozulma nedenleri 3 helekopter motor arızası 1 helekopter kanat yırtılması-bozulma-yıpranması,  3 dronenin tamamında motor arızsanın yanında 2 drone kanat sorununu nedeniyle elimdeki bütün uçan oyuncaklar bozuldu. Kullandığım droneler hakkında son olarak söyleyebileceğim her dronenin kullanımı farklı ve pahalı bir droneneyi yere indirmek ucuz ve basit dronelere göre daha zordur ve basit droneye göre daha fazla özelliğe sahip olduğu için kullanımı daha zordur. Drone motor arızasının genellikle nedeni ağaca takılırken ve yere düşmüşken hala çalışmışiyor olmasıdır. Bu tarz zamanlarda kendimden bahsetmek gerekirse heycan, acemilik ve kumanda-drone sinyali çekmemesinden droneyi durduramazsınız çalışıtığı için en sonunda motorlarından biri arızalanmaktadır.

Teknoloji geliştikçe dronelerin hayatımızdaki önemi ve yeri artmaktadır. İlk başlarda drone çıktığında bu kadar özelliklere sahip değildi ancak teknoloji geliştikçe yapay zekaya sahip, kameralı, asgeri amaçlı kullanılan, baz istasyonu görevi gören, kargo taşıyan, yemek siparişleri dağıtan, istihbarat sağlayan, kalitleli dizi-film çekimi yapan v.b bir sürü farklı amaçlarda droneler üretilmiştir ve teknoloji geliştikçe daha farklı amaçlarda kullanılan, daha fazla havada kalabilen ve çok amaçlı daha iyi özelliklere sahip droneler çıkmaktadır ve çıkmaya, gelişmeye devam etmektedir. Droneler ülkemiz için de büyük öneme sahiptir iha/sihalar terör örgüterine en büyük darbeyi vuran ve neredeyse bitmesine neden olan en önemli silahtır. Ülkemiz asgeri alanda kullanılan drone üretiminde en gelişmiş ülkelerden biridir.

Yorum Yap