Dünyanın en fazla konuşulan dilleri


Dünyanın en fazla konuşulan dilleri, bu dilleri kaç kişi konuştuğu, Türkçenin dünyanın en çok konuşulan kaçıncı dili olduğu ve kaç milyon kişinin konuştuğu hakkında hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Çoğu insan Dünyanın en çok kullanılan dilin İngilizce olduğunu düşünmekte ancak durum hiçte böyle değildir.

1-Çince:

Dünyanın en kalabalık Ülkesi olan Çin olduğu için bu durum bence çok normal dünyanın en çok konuşulan 1. dili Çincedir. Çinceyi 1.3 milyar İnsan konuşmaktadır. Çinceyi konuşan kişi sayısı ülkemizin nüfusundan ve İngilizce konuşan İnsanlardan kat kat daha fazladır.

2-İngilizce

Ana dil olarak ve dünyaca ortak dil olarak kabul edilen İngilizce dünyada konuşulan en çok 2. dildir. Resmi rakamlara göre dünyada ingilizce konuşan insanların sayısı 430 milyondur.

3- İspanyolca

İspanyolca dünyanın en çok konuşulan 3. dilidir. İspanyolca konuşanların sayısı 270 milyon olarak kabul edilmektedir. İspanyolcanın bu kadar fazla konuşulmasının nedeni eskiden sömürgeci bir devlet olması ve geniş bir sömürgeye sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

4- Hintçe

Dünyanın en kalabalık 2. Ülkesi olan Hindistanın resmi dili olan Hintçe dünyanın en çok konuşulan 4. dilidir. Hindistanın resmi dili İngilizce olmasına rağmen hindistanın kendi öz dili olan hintçe dünyanın en çok konuşulan dördüncü dilidir.

5- Türkçe

Bu durum başta beni şaşırtmıştı ancak Ülkemiz dışında da Türkmenistan, KKTC gibi birsürü Türk ülkeler de Türkçe dilini ana dili olarak kabul etmekte ve konuşmaktadır. Türkçeyi dünyada 220 milyon kişi konuşmakta bu rakam ülkemizin nüfusunun 2 katından da fazladır.

6- Arapça

Dünyanın en çok konuşulan 6. dili olan Arapçayı 181 milyon kişi konuşmaktadır.

7- Portekizce 

Portekizce dilini dünyada 165 milyon kişi konuşmaktadır.

8- Bengalce

Bengalce dilini dünya üzerinde 162 milyon kişi konuşmaktadır.

9- Rusça

Dünyanın en fazla yüz ölçümüne sahip Rusyanın ana dili olan Rusçayı dünya üzerinde 158 milyon kişi konuşmaktadır.

10- Japonca

Japoncayı dünya üzerinde 124 milyon kişi konuşmaktadır.

Yorum Yap