Elektrik olmasa ne olurdu?


elektrikler olmasa ne olurdu? Elektrik nedir? Ülkemize ilk elektrik ne zaman geldi?

Elektrik olmasa ne olurdu?elektrikler olmasa ne olurdu? Elektrik nedir? Ülkemize ilk elektrik ne zaman geldi?

Elektrikler olmasaydı ne olurdu nasıl bir yaşam sürerdik bununla ilgili binlerce makale, çalışmalar, videolar ve hatta filmler diziler yapılıyor, peki neden? Gelin öncelik ile biz hayatımızda elektriği nerelerde kullanıyoruz ona bakalım. Sağlık alanlarında, evde, işte, ofiste, sokaklarda pek çok yerde işimizi kolaylaştırmak, aydınlanmak, ısınmak, lezzetli bir o kadarda doyurucu yemek yapmak bakın ne kadar çok alanda kullanıyoruz. Elektrikler olmasa nasıl bir yaşam sürerdik hiç düşündünüz mü? İşi mesleği elektrik üzerine olan insanların çoğu issiz kalır elektriklerin olmadığı ilkel zamanlara tekrar döner yaşamımızı idame ettirmek için elbette uğraşırdık ama o kolaylığı bulamayınca daha çok insan gücüne ihtiyaç duyar ve yine en başa dönerdik. Düşünsenize neler yaşayabileceğimizi çekeceğimiz zorlukları, kavgaları…


     Elektrik hayatımızı kolaylaştırdığı gibi ekonomik sorunlara ve bir çok insanın işsiz kalmasına neden olmuş fakat yeni iş kolları oluşturmuştur. Şöyle ki elektrik ve programlama bilgileri sayesinde belki de 20 insanın yapacağı işi sadece bir kaç dakikada yapıyoruz. Günümüzde modern yapının getirdiği yapılarda huzur ve kolaylıklar içerisinde çalışıyor, haberleşiyor ve eğlenirken resmen manevi yönlerimizi körleştirip israfa yine yol açıyor. Bugünün teknolojisi her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da bir o kadar da tembelleştiriyor. Özümüzü unutup, sosyalleştirmesi gerektiriyorken asosyal hale nasıl getirip bizi yalnızlaştırıyor.


  Madem bu kadar anlattık elektriği gelin tarihçesine de bakalım: Elektrik ilk olarak WİLLİAM GİLBERT 1600’lü yıllarda Electius kavramıyla elektriği inceleyen ilk bilim adamı.1750’li yıllarda ise elektriğin ”+” ve ”-” yüklerinin farklı dizilimleriyle oluştuğu ortaya atılmıştır. Ülkemizde ise ilk elektrik 1902’de 2.Abdulhamit tarafından tarsusda elektrik santrali kurulmuş ve elektrik üretilip kullanılmaya başlanmıştır. Sadece elektriği değil milyonlarca kaynağı sınırsızca kullanıyor ve tüketiyoruz. İsraf seviyesine maalesef ki varmış durumda sadece elektriği değil bütün kaynaklarımızın kıymetini bilip, israf etmeden akıllıca kullanıp, şükredelim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür eder saygılarımı iletirim.

Etiketler:

Yorum Yap