En Çok İlgi Çeken Sanat Eserlerinden Birkaçı


Merhaba sevgili sanat dostları! Bu içeriğimizde oluşturulduğu günden bu yana çok ilgi görmüş, üzerinde çok konuşulmuş, düşünülmüş hatta sanat okullarında birer ders niteliğinde okutulmuş eserlerden birkaçını sizlere kısaca tanıtacağız. Sanat açlığımızı besleyeceği kadar, arkadaş ortamında sofistike ve entelektüel bir tavır sergilememize de katkısı olacak bilgileri aşağıya bırakıyoruz. En çok ilgi çeken sanat eserlerinden birkaçını sizlere sunduk.

En Çok İlgi Çeken Sanat Eserlerinden Birkaçı

En Çok İlgi Çeken Sanat Eserlerinden Birkaçı

Mona Lisa (Leonardo Da Vinci)

 Hepimizin bildiği o meşhur kadın! Şüphesiz ki Da Vinci’nin en ünlü eseri… Peki, kim bu kadın? Bilim ya da sanat dünyası bu soruya henüz kesin bir cevap verebilmiş değil maalesef. Tablo ortaya çıktığı günden beri resmedilen kadının kim olduğuna dair tahminler yürütülmektedir. Bu tahminlerden en meşhuru Mona Lisa tablosundaki kadının Lisa Maria de Gherardini (Lisa del Giocondo olarak da bilinir.) olduğudur. Birçok insan tablodaki kadının ismini Mona Lisa sanırken Mona Lisa aslında sadece, “Lisa benim kadınım” anlamına gelmektedir.

Skrik (Edward Munch)

Çığlık adıyla bilinen bu tablonun orijinal adı aslında Skrik’tir. Edward Munch tarafından yapılmıştır ve aslında tablo bu son mükemmel halini alana kadar Edward Munch 1893-19140 yılları arası farklı renklerde tam 4 adet çığlık tablosu yapmıştır. Bu tablo şu anda dünyanın müzayede yoluyla satılan en pahalı eseri unvanına sahiptir.

Munch bu tabloyu hayatının başarısızlıklar, hastalıklar ve aşk acıları ile dolu depresif bir döneminde yapmıştır. Tabloya başlangıçta “Doğanın Çığlığı” ismini vermeyi düşünmüştür. Çünkü Munch, bir gün batımında doğanın o muhteşem renkleriyle çığlık attığını düşünmüş ve bunu tablosuna yansıtmaya karar vermiştir.

Tablonun elleri yüzünde bir mumyadan (Peruvian Mummy) esinlenildiği söylense de günümüzde birçok popüler yapıma (Çığlık filmi, Doctor Who’daki Silence karakteri vb.) ilham kaynağı olduğu su götürmez bir gerçektir.

Belleğin Azmi (Salvador Dali)

Orijinal adı La persistencia de la memoria’dır. Eriyen Saatler (Soft Watches) olarak da bilinir. Resimde resmedilen sahil Catalonia’ya ait Cape Creus sahilidir.

Sürrealizm kavramını bu eserde zirve noktalarda görmek mümkündür. Dali’nin bu eseriyle anlatmak istediği mesaj sürrealizm akımının yoğun olarak kullanılmasından ötürü yoruma çok açıktır. Fakat en çok kabul görülen düşünce bu eserde “zamanın, doğaya karşı ne kadar da dirençsiz olduğu” düşüncesidir.

Yıldızlı Gece

Yıldızlı Gece tablosu Vincent Van Gogh tarafından 1889 yılında yapılmıştır. Resim bir yağlı boya tablosudur ve Saint-Remy-de-Provence şehrini tasvir etmektedir.

Vincent Van Gogh bu resmi kaldığı akıl hastanesinin penceresinden izlediği bu şehri hayal dünyasına aktararak ölümsüz bir üne kavuşturmuştur. Tablo günümüzde o kadar ünlüdür ki özellikle gençlerin kullandığı birçok eşyada, popüler dizilerde ve hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkabilir.

Hatta öyle ki son yıllarda astronotlar uzayda tıpkı Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosundaki gökyüzündeki akımları tasvir eden şekiller gibi dairesel döngülerde bulunan gaz bulutlarının varlığından söz etmişlerdir.

Yorum Yap