Evlilik Sürecine Psikolojik Olarak Hazırlanmak


Evlilik sevdiğin insanla aynı evde yaşamak, aynı hayatı paylaşmaktır. Fakat bu her ne kadar güzel görünse de bazıları için kaçınılmaz ürkütücülüktedir. Bu nedenle de evliliği pek düşünmezler ya da karşılarına böyle biri çıktığında kendi içlerinde türlü sıkıntılar çekerler. Biz de evlilik sürecine hazırlanan çiftler için birkaç çözüm önerisi sunduk.

  1. Asla Hazır Olmayacaksın!

Evet yanlış duymadın. Eğer evlilik konusunu uzun bir süredir düşünen bir insansan evliliğe asla hazır olmayacaksın. Sevgilin veya nişanlının seni ikna etmesini düşünüyorsan da asla tatmin olmayacaksın. Bu yüzden bu konuyu kendine takıntı haline getirmemelisin.

  1. Nişan Atmak Çözüm Değil

Bir yola girdikten sonra çıkan sorunlar sonucunda bu işin olmayacağı kanaatine girebilirsin. Fakat unutma ki işi bitirmek çözüm değil. Bunun yerine var olan sorunları çözmeye çalışmak daha mantıklı olacaktır. Bu konular biraz hassas olduğu için bunu kendin belirlemelisin. Sana ve ailene karşı saygısızlık yapan birisiyle sorunları çözmeye çalışmak doğru bir hamle olmayacaktır ya da sana sürekli yalan söyleyen birisinden nişan sürecinde veya evlendikten sonra düzeleceğini / değişeceğini düşünmek biraz aptallık olacaktır.

  1. Aileler

İlişki terapisti danışanlarının, ister nişanlı ister evli olsun sorunlarının tam olarak kaynağı olmasa da birkaç yönden ailelere bağlanıyor. Bunun sebebi ilişki dahilinde olan iki kişinin zihin yönünden birbiriyle uyuşmamaları değil halbuki. Sadece işin içine aileler girince “Benim ailem” ve ya “Senin ailen” tarzı cümleler kurulmaya başlanıyor. Oysa ki en başa döndüğünüz zaman birbirlerine aşık olan ve yuva kurmak isteyen çifte kumrular görüyoruz karşımızda. Velhasıl, sürekli ailesini koruyan, ailem ne derse doğrudur diyen tabir-i caizse körü körüne ailesinin yanında duran birisi kadın erkek fark etmez hemen uzaklaşmanız gereken kişidir. Çünkü evlendikten sonra en ciddi sorunlar eski konular oluyor.

  1. Finansal Zorluklar

Takdir edersiniz ki bu devirde evlenmek hakikaten maddi olarak bir zorluyor. Fakat bunu siz gençlerin külfet haline getirmemeniz gerekmektedir. Sonuçta bir kere oluyor, diyerek bu işe kalkışırsanız iki gün yaşayacağınız mutluluk için önünüzde 3 veya daha fazla yılı düğün borçlarınızı ödeyerek geçirirsiniz. Aynı zamanda özellikle söz nişan döneminde genellikle kız tarafının, sonuçta kız veriyoruz diyerek erkek tarafını zorlamaları doğru bir davranış değildir. Kaldı ki artık bu tür konuların konuşulması bile bir garip. Fakat ailelerimiz bizim gibi düşünemiyor diye onları dinleyip az önce söylediğim gibi senin ailen benim ailem muhabbetine girerseniz asıl suçlu siz olursunuz. Sizin bu tür konularda ağız birliği yapmanız ve aileleri ikna etmeniz gerekiyor.

  1. Bencillik ve Empati

Eğer bencil bir insansanız ya da karşınızdaki kişi öyle birisi ise baştan söylemeliyim ki bu iş bencillikle yürümez. Empati olmadan iki insan birbirini anlayamaz. Bu nedenle özellikle tartıştığınızda, kavga ettiğinizde empati kurmanız bu sürecin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

  1. Sorunları Doğru Şekilde Çözme

Evet benim en çok önem verdiğim madde bu. Sorunları bazen çözdüğümüzü sanıyoruz ama aslında unutuyoruz bazen çözüyoruz ve tekrarlanıyor kimi zamansa ileride düzelir diye düşünüp zamanın akışına bırakıyoruz. Fakat hiç birisi doğru değil. Sorunlarınızı sinirliyken çözmeye çalışmayın. Birbirinizle konuşmadan önce empati kurun. Birbirinize karşı hakaret etmeyin ki bu hiçbir şeyi çözmez. Ses tonunuza dikkat edin ve yüz yüze konuşmaya özen gösterin.

  1. Farklılıklara Saygı Duyma

Memleketleriniz ister birbirine yakın ister uzak ister aynı olsun kabul edin ki farklılıklarınız olacaktır. Özellikle gelenek, örf, adet, aile yapısı belki de birçok açıdan size farklı gelecektir. Fakat mühim olan aile kurmayı planladığınız kişinin yaşadığı kültürel faktörlere saygı duymanız. Eğer birbirine karşı bu konuda saygı duymazsanız ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

  1. Değişime Uyum Sağlama

Ben değişmem demeyin, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Hayat bizi bir şekilde bir kalıptan başka kalıba sokuyor, bu kaçınılmaz. Eğer bu değişime uyum sağlamazsanız mutsuz bir insan olursunuz. Ayrıca birbirinize tanıdığınız toleranslar da birbirinize uyum sağlamanızda yardımcı olacaktır.

 BONUS: Bu sorunların geçici olduğunu asla unutmayın. Umarım bütün sorunları çözebilir ve çok mutlu olursunuz.

Yorum Yap