FACEBOOK'A DAVA AÇILDI

Amerika merkezli sosyal ağ platform'u Facebook'a nefret söylemlerini ve şiddet içeren içerikleri engellemediği için bir dava daha açıldı.

FACEBOOK'A DAVA AÇILDI
FACEBOOK'A DAVA AÇILDI

Donald Trump'ın şiddet içeren sözlerini engellemediği için eleştirilen facebook'a boykot kampanyaları başlatılmış ve bir çok firmanın yaptırımlarına maruz kalmıştır. Aynı zamanda facebook hakkında bir sürü dava açılmıştır.

Facebook, son bilgilere göre aynı hatasından dolayı açılan yeni bir dava ile karşı karşıya.

Wincosin eyaletinde açılan bu federal davanın gerekçesi ise geçen ay silahlı grupların protestolara çağrılması ve bu olayda 2 kişinin hayatını kaybetmiş olmasıdır.

FACEBOOK'DA SİLAHLI ÇAĞRI

Dilekçeye göre "Kenosha Muhafızları" olarak adlandırılan grubun, protestoculara karşı şehirdeki özel mülkleri koruman için silahlı kişilere ve gruplara çağrıda bulundu.

FACEBOOK, ŞİKAYETLERE VE AÇILAN DAVALARA RAĞMEN PAYLAŞIMI ENGELLEMEDİ

Facebook'a karşı 400'e yakın sikayet olduğu ancak Facebook yetkililerinin yinede siddet kurallarını ihlal etmediğini savunda ve paylaşımı kaldırmadı.

Açılan dava dilekçesine göre facebook'un şiddet yanlısı grupların paylaşımlarını kaldırma konusunda ihmalkar olduğunu ve bu tarz grupları sosyal platform üzerinde haylağa aktif kaldıkları belirtildi.

KENOSHO OLAYLARI NEDİR?

Amerika!nın Winconsin eyaletinin Kenosho kentinde bir polisin siyahi Jacob Blake'i öldürmesiyle başlamıştır. Protestolar sırasında 2 kişi ölmüş ve yaklaşık 250 kişi göz altına alınmıştır. Protestolar sıransında düşünceleri bir birine uymayan insanlar arasında ciddi anlamda büyük çatışmalar olmuştur.

Protestoları durdurmak için devlet tarafından 24 Ağuatos'da 10 günlük sokağa çıkma yasağı konulmuştur.

Bu şekilde biraz olsun çatışmalar ve gerginlik azalmıştır.