Galaksinin Koruyucuları Hangi Galaksiyi Koruyorlar?


Galaksinin Koruyucuları’nın Dünya gezegeninin de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’ni koruduğu şeklinde bir yanılgı söz konusu olabilir. Başka bir galaksi olsa da çok uzakta sayılmazlar. Yani filmin hikayesi çok uzun bir zaman önce çok uzak bir galakside geçmiyor. Galaksinin Koruyucuları’nın hangi galaksiyi koruduklarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Galaksinin Koruyucuları serisinin hem yazarı hem de yönetmeni olan James Gunn, filmin başlığında sözü geçen galaksiyi resmî olarak belirledi. Filmlerde Star Lord olarak bilinen dünyalı komik bir karakter olan Peter Quill, oldukça garip ve eşsiz özelliklere sahip bir takım arkadaşıyla beraber bir ekibin liderliği konumunda bulunuyor. Koruyucular zamanla kendi aralarında bir aile bağı oluşturuyor ve gezegenden gezegene yolculuk yaptıkları her maceralarında birbirlerine daha da bağlanıyorlar. Marvel’ın bir başka toplama süper kahraman ekibi olan Galaksinin Koruyucuları, 2014 yılında ilk kez sinemalarda gösterildikten sonra büyük bir hayran kitlesinin gönlünü kazandı. Film kendisini 2017 yılındaki devam filmi ve Avengers filmindeki rolleriyle bu kitleyi iyice kemikleştirdi.

Galaksinin Koruyucuları filminin yönetmeni James Gunn daha önce filmlerde yaptığı münasebetsiz şakalar sebebiyle filmlerden kovulduktan sonra DC, şakacı yönetmeni “The Suicide Squad” yani “Gerçek Kötüler” filmini yazması için tuttu. Daha sonra Disney, Galaksinin Koruyucuları’nın üçüncü filmi için Gunn’ı işe aldı. Bu ikisi arasında geçen sürede boşta kalan Gunn, karantina sırasında can sıkıntısından Peacemaker’ın yan hikayelerinin tamamını yazıp, bunları internet üzerinden yayınladı. Sosyal medyalar aracılığıyla hayranları ile sık sık iletişime geçen Gunn, internet, ve sosyal medya araçlarını aktif bir şekilde kullanan yazar ve yönetmenlerdendi.

Andromeda Galaksisi’nin Koruyucuları

Bir twitter yazısının sonunda James Gunn Galaksinin Koruyucularının Andromeda Galaksisi’ni koruduklarını belitti. O anda üzerinde çalışmakta olduğu çeşitli film ve televizyon programı ile ilgili soruları cevaplayan Gunn aynı zamanda tekrarlanan ölümler ve dirişler, hikayelerindeki aksiyon dışı sahnelere verdiği duygusal tepkiler ve ekibi hangi sebeplerle seçtiği gibi bir çok konu hakkında düşüncelerini paylaştı. Quill ve çetesinin içlerinde bulundukları galaksinin (Samanyolu Galaksisi) koruyucuları olup olmadıkları yönündeki soruya ise “normalde, Andromeda” şeklinde cevap verdi.

Andromeda Galaksisi, Dünya gezegeninden yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı uzaklığında bulunan ve Samanyolu’na en yakın büyük bir galaksidir. Filmde Koruyucuların onlara ihtiyaç duyulduğunda çok uzaklarda olmadıklarını bilmek rahatlatıcı olsa gerek. Gunn ve filmin arka planındaki yaratıcı beyinlerin duygusal anlamda inanılır ve bağlanabilir karakterler yaratmalarında büyük bir çaba gösterdikleri aşikar. Quill’in Güç Taşı’nı Morag’dan çaldığının ima edildiği diyaloglarda geçen Morag, Andromeda Galaksisi’nde bunulan ve okyanuslarla kaplı bir gezegendir. Üzerinde Orloni denilen kemirgen sıçanımsı ve timsah benzeri suda yaşayan yaratıkların yaşadığı bu gezegeni Galaksinin Koruyucuları birinci filmin başlarında görebilirsiniz. Fakat binlerce yıl önce burası gelişmiş bir medeniyete ev sahipliği yapıyordu. Küresel ısınma felaket gezegeni en sonunda sıçanların ve timsahların mekanı yaptı. Ölümlerinden kısa bir süre önce Morag sakinleri, içinde güç taşını barındıran Orb’u korumak için bir tapınak inşa ettiler. Isınmanın ardından Morag tamamen suyla kaplandı. Sadece 300 yılda bir sular alçalmakta ve bmylece tapınak ortaya çıkmaktaydı. 2014 yılında Star Lord’ın Morag’a gelip bu tapınağa girdi. Orb’u aldı fakat Korath ve iki arkadaşı tarafından yolu kesildi ve hikaye bu şekilde devam etti.

Yorum Yap