Geçmişten Günümüze En Sevilen Müzik Türleri


Müzik çoğu zaman içimizdeki duyguları dışa vurmanın en iyi yolu olmuştur. Tarih boyunca ilk insanlardan günümüze müzik hep bir sevgi ifade biçimi olarak süregelmiştir. İşte bu sebeptendir ki biz de siz değerli okuyucularımıza olan sevgimizi müzik ile göstermek istedik. Sizler için geçmişten bu yana insanların severek dinlediği dört farklı çeşit müzik türünü tanıtalım ve bu türlerde müzik yapan sanatçılar örnek verelim istedi

Geçmişten Günümüze En Sevilen Müzik Türleri

Hip Hop

Bir dönemi kasıp kavuran hareketli enerji dolu müzik türü! Yer yer yabancı dans filmlerinde izlediğimiz yer yer sokak gösterilerine konu olan adını bu müzik türünden almış olan Hip Hop dansının ilham kaynağı!

Yüksek tempolu, hızlı ritimli ve beat’lerle desteklenen bu müzik türü ilk olarak Amerika’da Batı bölgelerde doğmuştur. Hip Hop sadece bir müzik türü olmaktan öte bir yaşam hikâyesiydi. DJ’lerin pikaplarla oluşturdukları ritimlere, Rap sanatçılarının hayat hikayelerini, sitemlerini hatta hayata isyanlarını anlattıkları bu müzik türü içinde hepimizden bir şeyler taşıdığı için halen hayatta ve popüler…

Bu alanda öne çıkan birkaç müzik grubuna/sanatçıya örnek vermek gerekirse Black Eyed Peas, Jay-Z, Eminem, 50 Cent, Drake, Pitbull, Beyınce, Justin Timberlake vb. geniş bir aralıktan bahsedebiliriz.

Blues/Jazz

Blues müzik dendiğinde akıllar amüzikten önce özgürlük gelmelidir. Çünkü Blues müzik köle halkların isyan müziğidir. Onların yardım çığlıkları hatta köleliğe başkaldırışlarıdır.17. yüzyıldan itibaren doğup gelişmeye başlayan bu müzik aslında Afrika kökenli olsa da en parlak dönemlerini köleliğin kaldırılmasından sonra Amerika’da yaşamıştır.Yavaş tempo ile ruhu dinlendiren, gecenize dinginlik ve huzur katacak tarzda ilerleyen bu müzik türü aynı zamanda bünyesinde çok hareketli ve enerjik-ritmik tempoları da barındırmaktadır.

Blues sanatçılarına örnek olarak ise Gary Moore, Leonard Cohen, Joe Cocker, Beth Hart vb. verilebilir.

Metal

Siyahlara boyanmaya, kafalarımızı sallamaya ve avaz avaz bağırmaya hazır mıyız? Metal müzik zaten adından bile sertliğini belli eden, kendini tanıtan bir müzik türüdür. Elektrogitarın, basgitarın ve davulların başlıca enstrümanlar olduğu bu müzik türü oldukça yüksek desibellerde ve sert tonlamalarda icra edilir. Genellikle bas ses tonunun hâkim olduğu solistlere, gitarı kelimenin tam anlamıyla ağlatan soloları ile elektro gitaristler eşlik eder.

Günümüzde özellikle gençlerin fakat her yaştan insanın severek dinlediği, çalmaya çalıştığı bu müzik türünün örneklerini say say bitiremeyiz. İşte sizlere birkaç örnek; Metallica, Slash, Anathema, AC/DC, Megadeth, Led Zeppelin, Avenged Sevenfold, Guns N Roses…

Elektronik Müzik

Elektronik müzik son yıllarda özellikle disko vb. alanlarda en çok tercih müzik türüdür. Bu müzik türü genellikle bilgisayar tabanlı synthesizer vb. müzik aletleri oluşturulur. Ritim hızının yüksek olduğu bu müzik türünü dinlerken kendinizi çılgınca dans ederken bulabilirsiniz. Dubstep, house müzik vb. birçok alt çeşidi bulunmaktadır.

Yorum Yap