Genesis Blok Nedir? Genesis Blokun Özellikleri


Genesis Blok nedir? Genesis bloğun özellikleri ve genesis blok hakkında bilgiler.

GENESİS BLOK NEDİR


  Genesis blok’u diğer ismi ile ‘’sıfır’’ bloğudur. Başlangıç bloğu ya da bir blok zincirinin ilk bloğu anlamına gelir. Yani Bitcoin’in  alt başlıkları diye de düşünülebilir. Genesis bloğu 2008 yılında ilk işlendiğinde bitcoin’in sıfır blok içinde tam 50 BTC ediyordu. Satoshi Nakamoto, 03 Ocak 2009 tarihinde ilk bloğu piyasaya sürmüştür. Bir başka değişle kripto paraların blok zincirinin başlangıç bloğu genesis bloğu olarak adlandırılır. ‘’blok 0’’ veya ‘’blok 1’’ isimleri ile de adlandırılmaktadır. Zincirde yer alan her bir blok diğer bloklardan ve hatta kendinden önceki bloktan ya da bloklardan izler taşımaktadır. Fakat genesis bloklarda bu izlere pek rastlanmamaktadır. İşte tam bu yüzden ilk bloklar kripto para zincirlerinde hazır olarak bulunmaktalar. Genesis bloklar aynı zamanda ilk blok formatı, işleyişi hakkında özet bilgilerinin de taşıyıcısıdırlar. Bitcoin; genesis bloğunda dünyadaki ilk örneği olarak görülmektedir. Genesis blok Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulması ilginç bir oluşum olması ile dikkat çekiyor. Bu blok bitcoin asla harcanamayacaktır ve ilk ödülü 50 bitcoin’dir. Genesis blok Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulurken ilginç özelliği olan bir diğer şey ile bu ilk 50 blok asla harcanamıyor olmasının yanı sıra buraya bir şifre, tarih ya da mesaj gizleniyor dedikodusu hızla yayılmaya başlanmış durumda. Belki de bankalar için bir mesaj da olabilir. Çünkü 03 Ocak 2009’da The Tımes gazetesinin manşet haberi olarak bankalar bitiyor haberi yayınlanmıştı. Bu haberin şifre olarak ilk Genesis blokta olduğu rivayetler arasında. Genesis blok madencilik yapılarak oluşturulmaktadır. Ve kendinden bir önceki bloğa eklenmektedir.

          Genesis blok aslında anlaşıldığı üzere bir kripto paranın oluşumunu destekleyen bloklardır. Kripto paralar bu bloklardan oluşuyor ve ilk bloğa ekleniyor. Madem anladık, genesis bloğun sanal paraların tutulduğu bloklara verilen ad olduğunu gelin hep beraber sanal para birimlerine göz atalım. Bitcoin aslında en tanınmışı olsa da genel ad olarak da bitcoin olarak adlandırılabilmektedirler. En popüler bitcoin ve altcoinler şöyledir. TRY,BTC,ETH,XRP,LTC,USDT,XLM,NEO,EOS,DAŞH,LİNK,ATOM,XTZ,TRX,ADA… gibi devam etmekte. Bitcoinlerin en büyük özelliklerinden biride izlerinin sürülememesidir. Her ne kadar suçlu dünyasının icadı olarak görülse de ya da suç dünyasında kullanılıyor sanılsa da hiç öyle değil. Zira şu son zamanlarda  karlı bir yatırım aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Son yüzyılın en büyük icadıdır. Altından daha hale geliyor. Genesis’in mucidi, yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto acaba bu kadar büyüyüp gelişeceğini tahmin etmiş miydi?

GENESİS BLOKUN ÖZELLİKLERİ   Genesis bloğu; blok yüksekliği, işlem sayısı,zaman damgası,nonce ve blok zorluğu olarak alt başlıklara ayırmak mümkün, bu alt başlıkları tanımları ise şöyledir.

          BLOK YÜKSEKLİĞİ: En baştaki ilk bloğun ‘’0 blok’’ yüksekliğine sahip, üzerine ilave blokların eklendiği ilk bloğun temelini sağlamaktadır.

          İŞLEM SAYISI: Bitcoin ağlarında gerçekleşen işlemlere eklentilerdir. Ancak başlangıç bloğunda sadece bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Satoshi Nakamoto’nun blok oluşturması karşısında Coinbase’in verdiği  50 BTC ödülü.

        ZAMAN DAMGASI: 03 Ocak 2009 tarihinden bu yana oluşturulan tüm blokları kapsar.

        NONCE: Nonce, blok zinciri blok ekleme hakkı kazanmak için madencinin sırasıyla değiştirdiği isteğe bağlı atanan değişkendir.

       BLOK ZORLUĞU: Madencinin blok zinciri blok ekleyebilmesi için veren nonce değerini bulunmasındaki güçlüğü tanımlamaktadır.

Yorum Yap