Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapabilirim?


Bir kadının hayatında, fiziksel ve psikolojik anlamda en çok değişime uğradığı dönemlerden bir tanesi de hamilelik dönemidir. Hamilelik döneminde en çok kadınları etkileyen ve bir çok sorunun odağında olan konu ise cilt problemleridir. Peki bunu nasıl çözeriz hadi bakalım

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapabilirim?Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapabilirim?

Hamilelikte Cilt Problemleri Neden Oluşur?

Kadınlar gebelik esnasında çok fazla östrojen ve veprogesteron hormonudur. Oluşan bu hormonlar dolayısıyla vücutta tepkimeye yol açarak sivilce, akne ve ya kahverengi lekelenme olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak yanak, üst dudak, alın, göğüs arası, boyun ve kollar da görülen bu lekeler, hamileliğin üçüncü ayında başlar, artarak büyümeye ve rengi koyulaşmaya başlar.

Genellikte Kimlerde Görülür?

Cilt lekeleri açık tenli ve koyu tenli kadınlarda da aynı oranda çıkar. Fakat şöyle bir gerçek var ki açık tenli bir kadında sanki daha fazlaymış gibi görünür. Koyu ten ise cilt lekesini çok fazla belli etmez ve zaman içerisinde yok olmasına yardımcı olur.

Cilt Lekeleri Kalıcı Mıdır?

Gebelikte oluşan cilt lekeleri eğer önlem alınmazsa kalıcı hale gelebilir. Bunun için alabileceğiniz en iyi önlem zararlı güneş ışınlarından korunmak olur. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlar zamanla cildinizde leke oluşumuna sebep olur. Genelde zaten zararlı olan bu ışınlar, hamilelik döneminde kadınlar ekstra hassas olduklarından dolayı verdiği zarar daha fazladır. Bu nedenle güneşe uzun süre maruz kalmak cilt problemlerini arttırır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Öncelikle bu konuyu iki kategoriye ayırabiliriz. İlki inorganik tedaviler, ikincisi bitkisel tedavilerdir. İnorganik tedavileri şu şekide sırayabiliriz:

  • Lazer Tedavisi
  • Kimyasal Peeling
  • PRP Tedavisi
  • Leke Mezoterapisi

Fakat siz eğer diyorsanız ki ben bitkisel tedavi arıyorum, işte size sunabileceğimiz bazı doğal yöntemler:

  • Maydanoz ve Limon Suyu

Maydanoz ve limon suyunu eşit miktarda karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Lekeleri gidermesinin yanında kırışıklıklara da iyi gelen bu kürü her gün düzenli olarak cildinize uygulayın.

  • Kesilmiş Süt

En kolayı da belki bu olacaktır. Bebeğinizi sütten kestiğiniz zaman akan sütü lekelerin olduğu bölgeye uygulayın. Anne sütünün mucizesinden siz de yararlanın.

  • Limon Suyu

Limon Suyu içerdiği asit sayesinde hem cilt renginizi açar hem de lekelenen bölgenin açılmasını sağlar ve zamanla lekeniz kaybolur. Bir makyaj pamuğuna damlatacağınız birkaç damla limon suyunun günde iki de cildinize uygulayabilirsiniz.

  • E Vitamini ve Hint Yağı

Eşit miktarda E vitamini ve Hint yağını karıştırıp lekelenen bölgeye sürün. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere uygulayabileceğiniz bu kürü ılık su ile durulayabilirsiniz.

  • Soğan

Evinizde bulunun bir soğanı kesip direk olarak cildinize sürün. Günde iki kere uygulayın. Bir hafta sonra gözlerinize inanamayacaksınız.

Önemli Not: Bitkisel olan ürünler de hamilelik zamanında tepkimeye yol açabilir. Bu nedenle önce doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yorum Yap