İçerik Pazarlama Yöntemlerinde “Teknolojiyi Kullanmak”


İçerik bir markayı yaratabilir veya bozabilir. İyi performans gösteren harika bir içerik pazarlama ile iz bırakmadan kaybolan bir varlık arasındaki fark, içeriğin arkasındaki teknoloji destekli analizlerdir.

İçerik Pazarlama Yöntemlerinde "Teknolojiyi Kullanmak"İçerik Pazarlama Yöntemlerinde

Pazarlamacıların çoğu, teknolojinin, içerik pazarlama yöntemlerinde, önemli ölçüde verim almalarını sağlayacağını düşünüyor. Teknoloji uygun şekilde kullanıldığında, daha fazla verimlilik ve taktiksel fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, teknoloji stratejik olarak kullanıldığında, içerik pazarlamacılarının daha başarılı yöntemler geliştirebileceklerini ve uygulayabileceklerini düşünüyoruz.

Teknoloji, İçerik Pazarlamacılarına Neler Katabilir?

“Şu anda kullanılan içerik pazarlaması teknolojisine çok küçük sorunları çözmek için bakıyorum.” İçerik pazarlaması için teknoloji satın almadan önce, organizasyon için anlamlı olan stratejik bir vizyona ihtiyacınız var.

İçerik Pazarlama Enstitüsü kurucusu Joe Pulizzi

Bu anlayışla birlikte, içerik pazarlamanızı daha stratejik hale getirmek için teknolojiyi kullanmanın önemini keşfedelim:

Doğru Şeyleri Ölçmek İçin Bir Rehber

İyi bir içerik stratejisi; kuruluşların ve insanların, içeriklerini nasıl tükettiklerini, nelerin işe yaradığını ve faaliyetlerini bir sonraki adımda nereye götürmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olan kapsamlı bir analitik ile birlikte ilerlemelidir.

Çoğumuz ölçümlerin önemini zaten biliyoruz ve ne zaman bir içerik yayınlasak, hemen yayınladıklarımızın ne kadar iyi performans gösterdiğiyle ilgili verileri arıyoruz. Kaç kişi gördü? Beğendi? Paylaştı? Bu sözde gösteriş metrikleri; görüntülemeleri, oturumları ve oturum süresini (ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri ortalama süre), sosyal paylaşımları, beğenileri ve açık oranları içeriyor.

Bu tür bilgiler motive edici olsa da, bu ölçütlerin tümü doğru yolda olduğumuzu göstermiyor olabilir. Örneğin; bir dizi oturum, kullanıcı veya sosyal paylaşımlara sahip olmak sizi gururlandırabilir. Ancak, bu veriler, satışa dönüştürülmedikçe, hangi gerçek değeri sunuyorlar? Kuşkusuz, markanıza ve içeriğinize göz kulak olmanız mükemmel bir şey. Ancak, ne yazık ki bu tek başına yeterli değildir.

C Suite’inizin dikkat edeceği metrikler istiyorsanız, şirketinizin iş hedeflerine ulaşmasında nasıl bir yol izlediğini gözlemlemeniz gerekir. En geniş düzeyde bu, içeriğinizin marka stratejinizle uyumlu olup olmadığını ve müşterilerinizin değer verdiği mesajları iletip iletmediğini sormak anlamına gelmektedir.

Teknoloji Çözümü

En iyi sonuçları elde etmek için, herhangi bir şey yayınlamadan önce içerik ve içerik oluşturma süreçlerinizi optimize etmeye yardımcı olabilecek metriklere de ihtiyacınız var.

Metrikler Kullanmak demek, “Teknolojiyi Kullanmak” anlamına gelir:

Acrolinx gibi bir içerik yönetişim platformuyla; içeriğinizi, performansı etkilediği kanıtlanmış bir çok temel ölçüme göre analiz edebilirsiniz. Bunlar; içeriğin netliği ve doğruluğu, şirketinizin benzersiz marka standartları ve tercih edilen terminoloji ile tutarlılığı gibi ölçümleri içerir. Bu öğeleri yayınlamadan önce değerlendirerek ve bulgularınıza göre değişiklikler yaparak, içeriğinizin en iyi sonuçları alma şansını artırabilirsiniz.

Konu teknoloji olduğunda, Yapay Zeka (AI) daha iyi, daha doğru içeriği daha hızlı oluşturmaya zaten yardımcı oluyor. Yapay zeka bize yeni bir tür analitikten yararlanma yeteneği de veriyor.

Yapay zekanın ilk faydası planlamadır. Mevcut pazar konumunuzu analiz etmenize yardımcı olabilecek ve nerede olduğunuz ve nerede olmak istediğiniz hakkında size yararlı bilgiler verebilecek birçok özel yazılım seçeneği vardır. Rakipleriniz hakkında bilgi toplayabilir, dijital reklam alanını izleyebilir ve başkalarının ne kadar harcadığını, kaç reklam satın aldıklarını ve hangi kanalları kullandıklarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca, içeriğiniz için anahtar kelimeleri, konuları belirleyebilir ve nasıl performans göstereceğini tahmin edebilirsiniz.

İçerik performansına bakarken AI, daha önce gördüğümüz her şeyden çok daha fazla incelikli analiz sağlıyor. AI, içeriğin ayrı bir izleyici kitlesi için uygunluğunu analiz edebilir ve daha da önemlisi ölçeklendirebilir. İşte, teknolojinin gerçekten çözüm sağladığı yer burasıdır.

Amazon ve Google gibi şirketlerin bize aradıklarımızla ilgili verilere dayalı öneriler vermesi gibi, müşterilerimiz için oluşturulmuş içerikler oluşturabilmeliyiz.

Derinlemesine İçerik Üretin

Son birkaç yılda Google’ın arama davranışını fark ettiyseniz, o zaman snippet’ler ve bilgi grafiği gibi çeşitli özelliklerin yükselişini görmüşsünüzdür. Bu ne anlama geliyor? Google, kullanıcılarına daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyor ve kullanıcıların arama sonuçlarında oldukça fazla zaman geçirmesini istiyor. Öne çıkan snippet sonuçları, organik sonuçlarda # 1, # 2 ve # 3 sıralamasında yer alan sitelerden çok fazla trafik çalıyor. Dolayısıyla, # 4 veya # 5’te belirli bir anahtar kelime için sıralama yapıyor olabilirsiniz. Ancak, yine de Snippet sonuçlarında öne çıkararak daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

Öne çıkan snippet’lerde sıralama yapmanın kolay yollarından bazıları:

  • Kullanıcıların araştırdıklarını hedefleyerek derinlemesine içerik üretin
  • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyerek İçerik Yazın
  • Nasıl, Neden vb. Soru formatı kullanarak İçerik yazın.
  • H1, H2, Madde İşaretleri ve numaralandırma kullanımıyla uygun biçimlendirmeye sahip içerik yazın.
  • Profesyonel İpucu: Kendi nişinizi oluşturun ve bu alanda ustalaşın. Her konuda yazmayın. İçerik pazarlama konusunda en önemli ipuçlarından biri budur.

Marka Oluşturmaya Odaklanın

Kullanıcı davranışları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, web sitenizin ziyaretçilerinin yüzde 99’u ilk ziyaretlerinde asla bir şey satın almıyor. İlk ziyaret, markanız ve hizmetlerinizden haberdar oldukları zamandır. Google veya diğer özgün kaynaklar aracılığıyla markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman harcadıkları zaman, 2. veya 3. ziyaretleridir. Burası, trafiğinizi potansiyel müşterilere dönüştürme fırsatına sahip olduğunuz yerdir. İşte, bu noktada yapmanız gerekenler:

  • Markanız için Crunch Base, Four Square ve benzeri özgün kaynaklarda profiller oluşturun.
  • Müşterilerinizden işletmeniz için farklı platformlarda yorum bırakmalarını isteyin.
  • Farklı kanallarda güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturun.
  • İşletmenizi içerik pazarlaması ve reklam yoluyla büyük markalara bağlayın.
  • Profesyonel İpucu: Marka İfadelerinizi, Google Uyarıları ve diğer araçlar aracılığıyla gözlemleyin. Bu, markanız etrafında yapılan konuşmalara katılmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca olumsuz yorumları yönetmenize de yardımcı olur.

Ücretli Reklam Platformunu Dikkatlice Seçin

İşletmeniz için hızlı satış yapmak istiyorsanız, Google Ads açık ara en iyi çözümdür. Çünkü bir kullanıcı olarak, herhangi bir hizmet almak istiyorsanız, sosyal platformlarda çözüm bulmak yerine ilk önce Google’da arayacaksınız.

Öte yandan, Facebook reklamları temelde görüntülü reklamlardır ve marka bilinirliği oluşturmak için en iyisidir. Yeniden pazarlama amacıyla da etkilidirler. Dolayısıyla, Facebook’a reklamlar koyduğunuzda, dönüşüm odaklı olmaktan ziyade farkındalık yaratmak için reklam kopyasını oluşturun. Bu şekilde de dikkatini çekeceğiniz potansiyel müşterileri satışa dönüştürebilirsiniz.

Peki, neden Facebook reklamlarını daha çok öneriyoruz? Çünkü, Google AdWords’ün anahtar kelime amacı varken Facebook reklamlarının böyle bir amacı yoktur. Ayrıca, Google Reklamları çok amaçlı olduğundan, hedeflenen aramalar için, Facebook Reklamlarına kıyasla size daha pahalıya mal olacaktır.

Profesyonel İpucu: Ücretli reklama yatırım yaparken, platformu dikkatlice seçin. Bunu yapmadan önce de en önemlisi, hedef kitlenizin nerede daha aktif olduğunu belirlemektir.

Yerel Dili Öğrenin ve Sorunlara Teknoloji ile Cevap Verin

IoT ve dijital dönüşüm, markaların içerik paylaşmasına, farkındalık oluşturmasına, ürün satmasına ve dünyadaki hemen hemen her ülkeden stok göndermesine/ takip etmesine olanak tanıdı. Bununla birlikte, 21. yüzyılın pazarlama ekipleri için küreselleşmenin karmaşıklığı ortadan kalkmadı. Bunun yerine, karmaşıklık dijital varlıkların dağıtımından, yaratılmasına ve yönetilmesine doğru kaydı. Varlıkları bölgeselleştirmek, yerel zevklere hitap etmek ve coğrafi olarak dağınık ekiplerle gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmak için küresel ihtiyaçlara yönelmek isteyen bir marka olmalısınız.

Çözüm?

Pazarlamacıların; tüketicilerin dijitalleşmesine ayak uydurması gerekiyor. Ayrıca, hedef kitlenin, yeni nesil teknolojiyi benimsemesine de ayak uydurmaları gerekiyor. Bunu yapmanın tek yolu, eşit derecede dijital öncelikli, gelişmiş teknolojileri benimsemektir. Mevcut sistemlerle entegre olan tek, merkezi, bulut tabanlı bir çözüm bunu sağlayacaktır. Bu, pazarlamacıların, ekiplerin nerede olduğuna bakmadan dijital varlıkları depolamasına, paylaşmasına ve optimize etmesine olanak tanıyacak. Bulut tabanlı olmak, büyüyen işletmeleri ve varlık portföylerini desteklemek için gereken ölçeklenebilirliğe olanak tanır.

Tüketiciler markalarla ilişki kurmanın yeni yollarını aramaya devam edecekler. Bu nedenle marka, yeni teknolojiler (AI gibi) ve yeni içerik kanalları ve formları (akıllı asistanlar ve AR / VR gibi) ile deney yapmayı destekleyen bir çözüm aramalıdır.

Pazarlamacıların bugün, dijitalleşmeye ayak uydurmalarına, tüketici trendlerine göre gelişmelerine ve marka varlıklarından yararlanmalarına olanak sağlayacak bir dijital varlık yönetimi platformuna ihtiyacı var. Ancak bu şekilde, içerik pazarlama konusunda da kendilerini ileriye taşıyabilirler.

Dijital Dönüşüm: A’dan B’ye Değil, A’dan Sonsuzluğa…

Hem iş operasyonlarının hem de tüketicilerin yaşamlarının dijital dönüşümü, tüketici yolculuğunu karmaşıklaştırdı ve geleneksel satış hunisini anlaşılmaz hale getirdi. Hedef kitle, artık A’dan B’ye ve sonra B’den C’ye, C’den D’ye bir yolculuğa çıkmıyor. Bunun yerine, bir temas noktasından diğerine uçarak, her aşamada markayla (veya markalarla) etkileşimde bulunarak iletişim kuruyorlar.

İster sosyal medyada bir Tweet, YouTube’da bir video, bir markanın web sitesinde bir ürün sayfası, bir karşılaştırma aracında inceleme, bir chatbot ile konuşma, bir akıllı telefonda açılır bir görsel bildirim, bir gelen kutusunda bir e-posta olsun: Dijitalleşme sayesinde, tüketiciler markalarla etkileşim kurmak için daha fazla yola ve bunu nasıl, ne zaman ve nerede yapacaklarına dair daha fazla seçeneğe sahip. Bu, markalara tüketici yolculuğunu ve tüketici davranışını olumlu yönde etkilemek için çok daha fazla fırsat veriyor.

Bugün durum nasıl? Dijital varlıklar sürekli olarak ve yalnızca markanın kendisi tarafından değil, tüketicileri tarafından da yaratılmaktadır (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, çevrimiçi incelemeleri, bir üründen bahseden blog gönderileri veya kullanıcı Tweetleri). Dijital varlıklar, bir işletmedeki bireyler ve ekipler tarafından oluşturulmalı, onaylanmalı ve kullanılmalıdır. Örneğin; bir sosyal medya ekibi, Tweetler ve Facebook gönderileri için kopya oluşturabilirken, bir PR ekibinin basın bültenleri için resimlere ve logolara erişmesi gerekecektir. İşletmelerin bu dijital varlıklar için bol miktarda depolama alanına, değiştirmek ve yeniden kullanmak için bunları olabildiğince çabuk bulmanın bir yoluna sahip olmaları gerekmektedir.

İlk olarak, içerik pazarlama stratejinizi daha akıllı hale getirmek için teknolojiyi nasıl işinizin içine dahil edeceğinizi belirleyin. Yukarıda bahsedilen ipuçları, kesinlikle etkili ve sonuç odaklı bir içerik pazarlama stratejisi planlamanıza ve tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorum Yap