İlişkilerde Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri

İlişkilerde Sık Yapılan Hatalar Ve Çözümleri Nelerdir?

İlişkilerde Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri
İlişkilerde Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleriİkili ilişkiler de hiç kimse mükemmel olarak sorumluluklarının bilincinde değil. Hepimizin hataları oluyor. Fakat bunların farkına varmak ve bilincine varıp ders çıkarmak ilişkilerimiz için olumlu sonuçlar verir. Biz de sizler için ilişkilerde sık yapılan hataları derledik.Sürekli Asabi ya da Sinirli Olmak

Sürekli sinirli ve asabi olma durumu, eşiniz veya sevgilinizle mutlu olduğunuz anlarda değil bir konu da tartışırken, kavga ederken ortaya çıkan bir duygu değişim durumudur. Bu durumun kişiden kişiye değişebileceğini de söylemek isteriz. Fakat bu durum tartışmayı güçleştirir. Konu basit bir konu olsa bile sağlıklı bir şekilde konuşamayacağınız için olay büyüyecektir. Ayrıca sürekli bir şekilde tartışma veya normal bir gün fark etmeden sinirli olan insanlara karşı hemen uzaklaşmanız gerektiğini unutmamalısınız. Değiştirebileceğinizi düşünseniz de maalesef değiştiremeyeceksiniz. Zamanla bu insan size psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir.

ÇÖZÜM

Eğer doğru kişi olduğuna çok eminseniz ve sorun sadece çabuk parlayan bir insan olmasıysa ya da bu kişi siz iseniz bu tür durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmeniz için araştırmalar yapmalısınız. Eğer sinirli olduğunuz bir zaman da tartışma ortasındaysanız oradan hemen uzaklaşın. Tartışmak sizin için iyi bir çözüm değildir. Böyle bir zamanda karşınızdaki kişiye “Şu an da konuşmak istemiyorum. Lütfen daha sonra konuşalım.” deyip, tartışmayı erteleyip daha sonra objektif bir şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.Sorumluluktan Kaçmak

İlişki dediğimiz şey iki kişi arasında gerçekleştiğinden dolayı her iki bireyinde yapması gereken sorumlulukları unutmaması gerekir. Bu sorumluluktan kaçmak ilişkinin diğer bireyi için bir takım yapılması gereken şeyleri üstlenmesi demek olur. Zamanla da sorumlulukları sırtlanan kişi psikolojik olarak yorulur. Dolayısıyla ilişkinin sağlığı açısından çiftlerin kendi sorumluluklarının bilincinde olması ve bunları yerine getirmesi gerekir.

ÇÖZÜM

Sorumluluktan kaçan kişi sizseniz yapmanız gereken şeyleri düşünüp kendi mantık çerçevenizde düşünmeniz, empati kurmanız bu sorumlulukları almanıza yardımcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey “Benim bu yaptığım şeyi o bana yapsaydı ben nasıl hissederdim?” sorusunu kendinize sormak.Kıskançlık

Kıskançlık bir ilişkide varlığı da yokluğu da sorun olan bir şeydir. Örnek vermek gerekirse bir yemeğe tuz atmazsanız pek tat olmazsınız ama çok tuzlu olursa da acılığından yenmez. Mesele sadece miktarını ayarlamaktır. Karşınızdaki insan sizin kanuni olarak hakkınız olan şeyleri kısıtlıyorsa ve bu sizin için büyük sorunsa ilişkinin bitmesi kaçınılmaz olur. Özellikle erkeklerde ortaya çıkan bir sorundur. Sevgilim çalışmasın, şunu giymesin, böyle konuşmasın sanki o kadın yıllardır onsuz yaşamamış, var olma sebebi ona borçluymuş gibi tüm hayatında çeşitli kısıtlama ve düzenlemeler yapmak istiyor. Bu da ilişkiyi öldüren karşı tarafı bezdiren bir sorundur.

ÇÖZÜM

Kıskançlığın iki sebebi vardır, ilki güvensizlik ikincisiyse aşağılık kompleksi ya da yetersiz hissetme diyebiliriz buna. Güvensizlikle başladığımız zaman önceden yaşadığınız bir olay yüzünden karşınızdaki kişiye güvenmiyorsanız veya karşınızdaki kişi size artık güvenemiyorsa bunu aşamamışsa sorunlar ve kavgalar kaçınılmaz bir hal alır. Bu sorunun tek çözümü ise terapist desteği ya da birbirinize veda etmeniz olur. İkinci sebebe gelecek olursak aşağılık kompleksi ya da yetersizlik dediğimiz şey kişinin kendini çok aşağıda hissetmesinden kaynaklanan ve bu yetersizliği sonucunda sevgilisinin ya da eşinin ondan kolay vazgeçebileceği düşüncesi yüzünden kıskançlık sergileyebilir. Bunun dışın küçük ve tatlı kıskançlıklar belki de hepimizin hoş karşıladığı durumlardır.İletişim Kuramamak

İlişkinin olmazsa olmazı kuralı. Şimdi siz bana diyeceksiniz ki iletişim kurmadan ilişki bile olmaz tabi ki de iletişim kuruyoruz. Hayır. En başta herkes herkesle iletişim kurabiliyor. Çünkü ilk tanıştığımızda tüm çıplaklığımızla gösteremiyoruz kendimizi. Karşımızdaki de bize göstermiyor emin olun. Tam olarak karşımızdaki kişiyi tanımak için bize sunulan anlar vardır. Kriz anlarında karşımızdaki kişiyi tanıyabiliriz. Mesela karşımızdaki kişi şiveli konuşuyorsa kavga ederken birden şiveye bağlayabilir. Bu tür durumlardan bahsediyorum. İşte bu kriz durumlarında da iletişim kurabiliyorsanız gerçek bir çift olmuşsunuzdur. Ama kuramıyorsanız ve en ufak tartışmanız bile 3-4 gününüze mal oluyorsa iletişim kuramıyorsunuz demektir.

ÇÖZÜM

İletişim elbette konuşarak yapılmalı. Günümüzde bu telefonla ya da mesajla olsa da sağlıklı bir ilişki için uygun değildir. Hem de tartışma yaratacak bir konuysa asla ama asla telefonda yapmayın. Karşınızdaki insanın mimiklerini göremediğiniz için birbirinizi yanlış anlayabilirsiniz. Bir diğer hususta, eğer çok sinirliyseniz bilin ki şu an sağlıklı bir iletişim kuramayacaksınız. Konuyu birkaç saat sonra ya da sonraki gün konuşmanız lehinize olacaktır.

Olumsuz Düşünmek / Geçmişteki Kötü Şeylere Odaklanmak

Farklı konular gibi görünse de olumsuz düşünmek, yaşanılan veya yaşanılacak olan fark etmez her zaman zihnimize büyük ölçüde zuhur eden kötü bir hastalıktır. Elbette ki yaşantımızı ve doğal olarak ilişkimizi de etkileyecektir. Olumsuz düşünmek günlük hayatımızı bile kötü etkiler acaba şöyle mi olacak böyle mi olacak derken zaman nasıl geçer anlayamayız. Bir de üstüne geçmişteki kötü yaşanmışlıklar girince hem o tartışmaları düşünüp üzülürüz hem de karşı tarafı ne olduğu bilinmez bir dehlize sürüklemiş oluruz.

ÇÖZÜM

Geçmişte yaşadığınız unutmanız gereken ne varsa sünger çekin. Basit hatalar ve tartışmalar, kızgınken söylenen kötü sözler, affedebileceğiniz ne varsa ilk önce kendi içinizde affedin. Daha sonra olumlamalar yapın. Bunun için çeşitli platformlar mevcut. Olumsuz düşüncelerin bir gün bizi bulacağınız Murphy Kanunu’nda çok açık. Aklınızdan geçen kötü düşünceler bir gün sizi bulacaktır. Çok istediğiniz bir şey ise aklınızdan geçirmeyi bıraktığınızda.Yapışık İkiz Sendromu

Nedense günümüz çiftlerinde her şeyi beraber yapmak isteme gibi bir sorun var. Oysa ki bunun ilişkilerine zarar verdiğinin farkında bile değiller. Sürekli aynı ortamlarda, aynı kişiyle olmak, birbirinize bireysel olarak zaman tanımamak ilişkinizde fark etmeden birçok sorun yaratır. Hatta daha ilerisi birbirinizden sıkılabilirsiniz de.

ÇÖZÜM

İkinizin de kendinize zaman ayırabileceği bir ortam hazırlayın. Bu bir oda olabilir, bir köşe olabilir ve bu odada ya da köşede birbirinizle ilgilenmeyin. Kendi uğraşınızla meşgul olun. Böylelikle hem kendinize zaman ayırmış olursunuz hem de birbirinizi özlemiş olursunuz.

Hayatınızın Merkezine Koymak

Elbette ki sevdiğiniz insanı çok seviyor olabilirsiniz, hayatınızı birleştiriyor da olabilirsiniz fakat bilmelisiniz ki bazı öncelikleriniz olmak zorunda. Bu işiniz, aileniz ya da başka bir şey olabilir. Tabi ki bu sıralamada sevdiğiniz insanın ilk üçte olması gerekiyor aynı şekilde sizin de öyle. Peki neden mi? Hayat dediğimiz şey bize altın tepside içecekler ve yiyecekler sunmuyor. O kişi hayatınız da var olduğu gibi yok da olabilir. Her zaman bunun bilincinde olmasak da arada bir hatırlamakta fayda var.

ÇÖZÜM

Eğer bunu yapan siz ya da partnerinizse, birbirinizin arasına mesafe koymanız en doğrusu olacaktır. En azından az da olsa önceliğiniz başka meşgale olursa ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.Olgun Davranamamak

Hepimiz insanız ve hatalar yapıyoruz. Önemli olan bu hataları kabul edip özür dilemesini bilmek. Yanlışlarımızın farkına varıp bunlardan ders çıkarırsak daha çabuk tecrübe sahibi oluruz. Aynı zaman da özür dilemenin bir erdem olduğunu unutmamak gerekir.

 

Sevgili okur, ilişkin de bu sorunları yaşıyor olabilirsin. Belki birkaçını, belki hepsini. Fakat bilmelisin ki sorunsuz ilişki yoktur. Önemli olan bu sorunları çözmek için çaba sarf etmektir. Bir ilişki belirli bir düzene girebilmesi 3-6-9 ay sendromlarını atlatması gereklidir. Siz de eğer ayrılık gibi bir düşünceniz varsa bu ayların geçmesi ve aynı sorunların hala devam ediyor olması gereklidir. Lütfen bu hususu dikkate alınız.