İNİNAL KART NEDİR


İnternet üzerinden alışveriş veya fiziksel bir mağaza’dan alışveriş yapmak için kullanılır. Dİğer banka kartlarından farkı ise 18 yaşının altı (13 ile 18 yaş arası) gençlerde kullanabilir bu kartı ve bu kart bir kredi kartı değildir. Ön ödemeli bir karttır. Bu yüzden yaşı küçük çocuklar için daha çok tercih edilir veliler tarafından. Öğrencilerin kullanımı yanında gamerlar yani oyuncularında dikkatini çekmiştir bu kart. İninal özellikle oyuncular için büyük kampanyalar yapmaktadır. Maalesef kartı ücretlidir ve aylık aidatı vardır.

İNİNAL KART NEDİR

İNİNALİN TARİHİ

İninal gerekli izinleri çıkarttıktan sonra 2012 yılında kurulmuştur. BDDK’dan e-para lisansını 2017 yılında almıştır. 2018 yılında ise 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır.

İNİNAL HESABI NASIL AÇILIR?

İninal hesabı açmak aşırı derecede basittir. İninalin resmi sitesinden veya mobil uygulamasından basit bir şekilde üye olabilir ve sanal kartını kullanabilirsiniz.

İNİNAL HESABI NASIL AÇILIR

İNİNAL KART NASIL SATIN ALINIR?

İninal kart kullanmak şart değildir. İsterseniz sanal kart kullanabilirsiniz. Sanal kart ile sanal mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz ama sanal karta bir atm’den para yükleyemezsiniz. Sadece banka hesaplarınızdan para yükleyebilirsiniz. Bunun gibi bir kaç sorundan dolayı fiziksel kart almak daha mantıklıdır. Fiziksel kart 5 TL’dir. Fiziksel kartı ya internetten sipariş edebilirsiniz yada fiziksel satış noktalarından alabilirsiniz.

Fiziksel satış noktaları:

 • Kim market
 • Migros
 • Pratik işlem
 • Şok market
 • Teknosa
 • Vatan bilgisayar

Online satış noktaları:

 • Yemek sepeti
 • D&R
 • Hepsiburada.com
 • N11.com
 • Teknosa
 • Vatan bilgisayar

İNİNAL KART NASIL KULLANILIR?

İninal kartı kullanmak bir kredi kartı kullanmakla aynıdır. Sadece kartın içinde ne kadar para varsa o kadar kullanabilirsiniz. İninal kart, VISA’nın geçtiği her yerde geçerlidir. Yani tüm dünyada geçerlidir. İsterseniz dijital bir mağazadan alın isterseniz fiziksel bir mağazadan farketmez.

İNİNALİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

İninalin çok fazla olmasada bir kaç tane dezavantajı vardır. Bu dezavantaj ise kartının ücretli olması, aylık aidat (aylık 2tl) olması, para yatırırken sizden komisyon kesmesi, para çekme limitinin yıllık 300Tl olması gibi şeylerdir.

İNİNAL KARTI LİMİT YÜKSELTME NASIL YAPILIR?

İninal plus 750 TL yerine 50.000 TL’lik limit sunar. İninal plus’a ulaşmak için 5 adım uygulamanız gerekir. Bu 5 adım genel olarak kimlik ve adres doğrulamadır. Şartları ice TÜRKİYE VATANDAŞI olmak ve 15 yaşını geçmektir.

İNİNAL VS PAPARA

Papara sizden aylık bir aidat istemez, kartı alırken bir ücret istemez ve belli bir limite kadar komisyon yoktur para çekme ve para yatırma işlemlerinde ama ininal bu özelliklerin tam tersini yapıyor. 

Kampanya yapma açısından bakarsakda ininal papara’ya göre daha çok kampanya yapıyor.

Uygulamaların arayüzünü düşünürsekde papara daha sade ve şık duruyor.

Para yatırırken veya para çekerken papara komisyon kesmiyor ama ininal kesiyor.

Peki ininalmı yoksa paparamı dersek papara daha ağır basmaktadır. Ben iki kartıda kullanıyorum ama size papara’yı tercih ederim. İsterseniz “Papara kart nedir?” makalemizide okuyabilirsiniz.

Yorum Yap