JPG ve HEIC: Fark Nedir? Hangisi Daha İyi?


HEIC görüntü formatını, hepimizin bildiği ve kullandığı JPG formatından ayıran özelliklerinin neler olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliriz. O halde, JPG ve HEIC arasındaki farklılıkları öğrenmek için, hep birlikte hazırladığımız kılavuza bir göz atalım. 

JPG ve HEIC: Fark Nedir? Hangisi Daha İyi?

JPG Nedir?

JPG, dijital görüntüleri içermek için yaygın olarak kullanılan sıkıştırılmış bir görüntü formatıdır. Dijital kameralarda, farklı işletim sistemlerinde ve internette kullanılan en yaygın format JPG’dir. JPG görüntülere, önemli ayrıntıları kaybetmeden 10: 1 sıkıştırma oranı uygulanabilir. JPG görüntüleri, fotoğraflar ve gerçekçi resimler için harika bir seçenektir.

HEIC Nedir?

HEIC, Apple’ın yeni HEIF standardı için seçtiği dosya formatının adıdır. HEIC, Yüksek Verimli Görüntü Formatı anlamına gelir. Görüntü dosyalarını depolamanın daha akıcı bir yoludur. Gelişmiş, modern sıkıştırma yöntemlerini kullanarak dijital fotoğrafların daha küçük dosya boyutlarında oluşturulmasına olanak tanımaktadır.

JPG ve HEIC Arasındaki Fark Nedir?

JPG, sıkıştırılmış görüntü verilerini tutan dijital bir görüntü formatıdır. Bir JPG dosyası genellikle dijital fotoğrafları kaydetmek için kullanılır. JPG sıkıştırma algoritması, görüntü dosyası boyutunu önemli ölçüde aza indirdiğinden, sayfanın yükleme süresini daha da düşürdüğünden, birçok grafik ve görüntü JPG formatında saklanır.

Öte yandan, HEIC dosyası, fotoğrafları cep telefonuna kaydetmek için kullanılan bir dosya biçimidir. HEIF veya Yüksek Verimli Görüntü Biçiminde kaydedilmiş bir veya daha fazla resmi tutar. Apple tarafından iOS 11 sürümünde sunulan bu yeni dosya biçimi, iOS Aygıtları ve Mac’ler için varsayılan görüntü biçimidir.

Şimdi, JPG ve HEIC dosya formatlarının farklılıklarını derinlemesine inceleyeceğiz:

Depolama:

HEIC, görüntüleri sıkıştırmada çok etkilidir. HEIF‘in (Yüksek Verimli Görüntü Formatı) olan bir çeşididir ve resimleri kodlamak için HEVC (Yüksek Verimli Video Konteyneri) veya H.265 video sıkıştırma standartlarını kullanır.

iPhone üzerinde yapılan testlerde HEIC’in, görüntüleri JPG’ye kıyasla, sürekli olarak % 40-50 oranında sıkıştırdığı görüntülendi. Örneğin, 2.0 MB’lık bir dosya büyüklüğü ile sonuçlanmış bir JPG görüntüsü, HEIC görüntüsüne çevrildiği zaman, bunun yalnızca yarısı kadar dosya büyüklüğüne sahip olacaktır.

Özetlemek gerekirse, HEIC formatının dosya boyutu JPG’den daha küçüktür. HEIC dosya formatıyla yakalanan ve kaydedilen görüntüler, JPG dosya formatına kıyasla daha az depolama alanı kaplar.

Desteklenen İşletim Sistemi:

JPG dosya formatının en çok bilinen formatlar arasında olmasının en önemli nedenlerinden biri, Android, Mac, Windows, iOS ve UNIX gibi tüm işletim sistemlerini desteklemesidir. Öte yandan, HEIC görüntü dosyası formatı, yalnızca iOS 11 ve macOS High Sierra çalıştıran cihazları desteklemektedir.

Windows ve Android ortamında, HEIC dosya formatının yerel desteği yoktur. Windows ve Android platformlarında görüntülemek için, HEIC görüntülerini JPG formatına dönüştürmeniz gerekmektedir.

Kalite:

Diğer bir önemli fark, HEIC dosyasının JPG dosyasına kıyasla daha iyi görüntü kalitesine sahip olmasıdır. Çünkü, HEIC yeni dosya formatı görüntünün ayrıntılarını koruyabilir.

HEIC formatını, JPG formatından teknik olarak daha üstün tutan özellikler:

  • İyileştirilmiş vurgular,
  • Gölge ayrıntıları ve orta tonlar 
  • Genişletilmiş dinamik aralık 
  • 16 bit renkler (JPG’nin 8 bit renk profilinin aksine) 
  • Derinlik
  • Şeffaflık

Ayrıca HEIC, görüntü dizilerini yakalamada çok daha iyidir. Örneğin Apple’ın Live Photos özelliği ile bu format, ayrı görüntüler çekmek yerine çerçevelerde küçük farklılıkları kaydedebilir.

Fonksiyonlar:

HEIC dosya formatı 16 bit derin renk kullanırken, JPG dosya formatı yalnızca 8 bit kullanır. Böylece, HEIC yeni dosya formatını tam olarak destekleyen cihazlar geniş bir renk yelpazesini yakalayabilir.

Ayrıca, orta zemin, arka plan ve ön plan gibi çok sayıda katmana değişiklik uygulamak konusunda, HEIC görüntülerini daha kolay değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak, HEIC görüntülerinizi ikinci kez kaydetmeden veya değiştirmeden kırpabilir ve döndürebilirsiniz. Bu nedenle HEIC, fotoğrafları düzenleme konusunda gerçekten çok iyidir.

Doğa:

HEIC formatı; canlı fotoğraflar, animasyonlar ve seri fotoğraf çekimleri gibi tek bir dosyada birden fazla görüntü tutabilir. Öte yandan, JPG formatı, bir dosyada yalnızca bir görüntü tutabilir. Bu nedenle, şüphesiz, HEIC, JPG’den daha esnektir.

Uyumluluk:

Farklı platformlar arasında resim paylaşımı söz konusu olduğunda JPG’nin en uyumlu resim formatlarından biri olduğuna şüphe yok. Ancak, bu görüntüleri iOS olmayan cihazlarla veya herhangi bir sosyal medya platformunda paylaşmak istediğinizde, iOS 11 HEIC görüntülerini otomatik olarak JPG formatına dönüştürür. Bu nedenle, HEIC yeni dosya formatı mükemmel uyumluluk sunar.

Yani, yerel veya üçüncü taraf uygulamalara (E-posta gibi) bir HEIC görüntüsü yüklemeye veya eklemeye çalışırsanız, iOS bunu otomatik olarak JPG’ye dönüştürür.

Ayrıca iPhone’unuz, USB üzerinden manuel olarak bir PC’ye (veya HEIC uyumlu olmayan bir Mac’e) fotoğrafı kopyalarken, HEIC dosyalarını JPG’ye dönüştürmelidir. Bunu yönetebileceğiniz ayarı, Ayarlar> Fotoğraflar> Mac’e veya PC’ye Aktar seçenekleri altında bulabilirsiniz.

Yorum Yap