KEDİLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER


Hem evlerinizin hem de sokakların neşesi olan kediler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Bu yazıyı okuduktan sonra çok az bilgiye sahip olduğunuzu fark edeceksiniz!

Hem evlerinizin hem de sokakların neşesi olan kediler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Bu yazıyı okuduktan sonra çok az bilgiye sahip olduğunuzu fark edeceksiniz! ????

Bazı kedi Sahiplerinin kedilerine aspirin verdiğini duydum. Peki kedilere aspirin verilir mi?

Kesinlikle hayır! Aspirin kedilerinizi zehirler, dikkat! Onun yerine daha masum içerikli olan paresetamol gibi ilaçlar verebilirsiniz.

Siz de fark etmişsinizdir ki kediler tuvaletlerini yaptıkları zaman koşmaya başlarlar peki bunun nedeni nedir?

Kedilerin çok garip hareketleri vardır, tuvaletlerini yaptıktan sonra koşmaları da bu garip davranışlardan bir diğeridir. Vahşi hayattan kalma genetik bir alışkanlık olabilir. Tuvaletlerinin bıraktığı yoğun kokudan dolayı avcılar tarafından takip edildikleri için tuvaletlerini yaptıktan sonra hızla oradan uzaklaşırlar. Bir diğer nedeni ise rahatladıklarından dolayı koşup kutlamak istemişlerdir.

Benim kedim ne kadar zeytin için çıldırmasa da Bazı kediler zeytin için çıldırma noktasına gelirler. Bunun nedeni ne olabilir?

Zeytinin içinde bulunan kedi nanesi bitkisinde olan bir karışımdan dolayı bu derece zeytini seviyorlar. Bu bileşik, kedilerin koku reseptörleriyle etkileşime geçerek kedilerin mutlu olmasını sağlıyor.

Belki de bizi en çok üzen maddeye geldik. Kedimizi öptükten ya da sevdikten sonra kendilerini yalamalarının nedeni nedir?

Bunun birden fazla nedeni olabilir. Birinci neden; özenle düzenleyip taradığı tüylerini bozduğumuz için yeniden bu işleme başlayabilirler. İkinci bir neden ise kedinizin istemediği bir koku bıraktınız. O kokuyu temizlemek için de kendisini yalamaya başlıyor.

Kediler rüya görür mü?

Evet, kedilerin rüya gördüğü ispatlandı. Ancak rüyalarında ne gördüğü ispatlanamadı.

En güçlü duyuları nelerdir?

Her şeyi kokladıklarından dolayı koku duyusu daha gelişmiş olarak düşünmemize rağmen en gelişmiş olan duyuları duyu organlarıdır.

Kediler Tatlı yiyeceklerin tadını alabilirler mi?

Bir çikolata gördükleri zaman o kadar iştahlı yiyorlar ki tatlarını aldıklarını zannediyoruz. Aslında hiçbir şekilde tatlı yiyeceklerin tadını alamazlar. Sadece sahipleri çok severek yediği için onlar da yemek isterler.

Diğer özellikleri de maddeler halinde sıralayalım:

• Bir kediyle bir insanın beyin yapısı birbirine çok benzer. Duyguları üreten kısım iki beyin yapısında da aynı yerde bulunur.

• Kedilerin insanlara sürtünmesinin nedeni, yerlerini belli etmek istemesidir.

• Kedi sahibi olan bireylerin kalp krizi ya da felç geçirme oranı diğer bireylere göre düşük bir ihtimaldir.

• Kedilerin laktoza karşı dirençleri çok düşüktür. Yani çok meşhur olan kediler süt sever hikayesine inanmayın. Sütü sindirmekte çok zorlanırlar. Bu durum da onları rahatsız eder.

• Kediler hayatlarının %70’ini uyuyarak geçirirler.

• Dünyanın en uzun kedisinin boyu 1.23 metredir.

• 2013’te bir başka kedi ise Meksika’da belediye başkanlığına aday olmuştur.

• Kedilerin burunlarındaki izler eşsizdir. Yani her kedi farklı burun izine sahiptir.

• Efsaneye göre kediler Nuh Tufanı sırasında yaratılmıştır. Bir aslan hapşurmuştur ve burun deliklerinden iki tane kedi düşmüştür.

• Kediler patilerinin altından terlerler.

Yorum Yap