Kilo Vermek İsteyenlerin Doğru Bildiği 6 Yanlış


Kilo verme sürecinde herkesin yıllardır doğru bildiği bazı efsane bilgiler kilo vermeyi etkilemez.Gelin doğru bildiğimiz yanlışlara göz atalım…

Kilo verme konusunda herkesin kulaktan dolma öğrendiği ya da sağdan soldan okuduğu birçok yanlış bilgi vardır. Aslına bakıldığında bunların birçoğu şehir efsanesinden ibarettir. Kilo verme konusunda bilinen 6 yanlış nelerdir birlikte göz atalım:

1)”Saat 19.00’dan sonra yediklerimiz kesinlikle kilo aldırır”

Gönül ister ki bütün herkes yemeklerini 19.00’a kadar yiyebilsin… Ancak hayat şartları, iş koşulları, anakent gibi yerlerde yaşayanların yaşam tarzları maalesef buna engel teşkil ediyor. Hal böyle olunca akşam yemeğini geç saatte yemeyip akşam öğününü atlayanların sayısı epey fazlalaşır oldu.

Yalnız şunu unutmamak gerekir ki kilo kaybı geç saatte yemek yemekle tam olarak bağlantılı değildir. Çünkü günlük tempo, spor alışkanlıkları ve yeme alışkanlıkları kişiden kişiye değişmektedir. Önemli olan kalori dengesini yakalamaktır. Yani sabah iyi bir kahvaltı yapmak, öğle öğününde hafif yemek akşam yemeğinde ise daha hafif yemek dengeli beslenmeyi sağlayacaktır.

2)”Unlu Mamulleri Hiç Yememeliyiz”

Bilinmelidir ki günlük enerjinin yüzde 50’lik kısmı karbonhidrat içerikli ürünlerden alınmaktadır. Düşük karbonhidrat tüketmek ilerleyen yaşlarda kemik erimesi, yüksek kolesterol, kolon rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden kilo verirken karbonhidrat tüketmek de vücudun temel fizyolojik ihtiyacı için gereklidir.

Unlu mamuller bilinçli olarak tüketilirse vücudun yağ yakması süreci işlemeye devam edecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta porsiyon kontrolü ve kompleks karbonhidratları iyi araştırmaktır.

3)”Açken limonlu su, lahana suyu, greyfurt suyu gibi içecekler tüketmek hızlı kilo verdirir”

Hiçbir içecek, karışım ya da sular hızlı kilo verdirmez. Kilo vermek için düzenli beslenmek ve egzersiz yapmak ve yeterli lif tüketmek gerekir. Bu çeşit karışımlar ve içecekler sadece kilo vermeyi destekler. Esasında bilinenin aksine limonlu su, sirkeli su gibi içecekler yağ yakmada değil ödem atmada etkilidir.

4)”Kilo vermek için çok uzun süre aç kalmak gerekir”

Son zamanlarda trend olan uzun süre aç kalmak ya da diğer adıyla aralıklı oruç kilo verme sürecinde etkilidir ama hipoglisemi hastalığı olanlar için çok zararlıdır. Hatta bu kişilerin kilo almasına neden olur. Kilo vermede en doğrusu 3 ana öğün ve 3 ara öğün yaparak açlığı kontrol etmektir.

5)”Kilo verirken light ürünler tüketmek daha az kalori aldırır

Piyasa kültüründe az yağlı, light, yağsız gibi terimler çok ilgi görmektedir. Fazlalıklarından kurulmak isteyenler daha az kalori alacaklarını düşünüp bu tarz ürünlere yönelmektedir. Nasıl olsa light diyerek bu ürünleri daha fazla tükettiğinin kimse farkına varmamaktadır. Aksine normalden alınması gereken kaloriden daha fazla kalori alınmaktadır.

6)”Kilo vermek istiyorsak yağ yememeliyiz”

1 gram yağ 9 kalori içermektedir.1 gram protein ve 1 gram karbonhidrat yağın kalorisinden daha düşüktür bu nedenden dolayı “yağ tüketimi kilo aldırır” tezi ortaya çıkmaktadır. Ancak sağlıklı beslenmede her zaman olduğu gibi yağ tüketirken de porsiyon kontrolünü ayarlanırsa yağ kesinlikle kilo aldırmaz.

Yorum Yap