Kişisel Gelişim için 32 Öneri


Kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım diye düşünüyorsan, bu yazıyı okumalı ve harekete geçmelisin!

Kişisel Gelişim için 32 ÖneriKişisel Gelişim için öneriler

 1. Erken Kalk!

Kulağa çok can sıkıcı gelse de erken kalkmak bu hayatta kazanabileceğiniz ön güzel alışkanlık. Sabah 6’da uyanıp 08:30’da bütün işleri bitirince olan bitene inanamıyorsunuz. Kendinize daha fazla zaman ayırabiliyorsunuz. Aynı zamanda işleriniz hiç anlamadığınız bir şekilde düzene giriyor.

 1. Her şeyiniz düzenli olsun!

Evet bazen hepimiz dağınık olabiliyoruz. Bir şeyleri toplamak ve düzene sokmak sizi huzurlu hissettirecektir. Küçük bir örnek vermek gerekirse, eğer ders çalışacaksanız ya da evde bir işinizi yapmanız gerekirse aradığınızı bulamamak ve yapacağınız işe odaklanamamak düzensizlik ve dağınıklıktan gelir. Aklınızdaki işten ziyade evde sizin sorumluluğunuzdaki yerlerin toparlanması gerektiğini düşünürsünüz. Bu da ister istemez verimizin düşmesine neden olur.

 1. Kendinize ait bir alanınız olsun.

Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda kitabında aslında her şey çok güzel bir şekilde açıklanmıştı. Ben de size özet geçeyim. Kendinize ait bir odanız ya da küçük bir alanınızın olması orada rahat etmeniz ve yapacağınız işleri sadece orada yapmanız verimliliğinizi arttırır. Bir süre içinde de konsantrasyonunuzun daha iyi olmasını sağlar. Bu sadece iş ile ilgili değil, kendinize zaman tanıyabildiğiniz bir alan zihninizi dinlendirmek için de epey önemli bir etkendir.

 1. Bir Kursa Gidin veya Online Ders Alın

İnternette ücretsiz online ders veren birçok platform mevcut. Bu platformlarda yer alıp kendinizi hiç bilmediğiniz bir konuda bilgilendirebilirsiniz. Zamanla öğrenme merakınız artacak ve insanlarla konuşurken her konuda az da bilginiz olması insanların size bakış açısını değiştirecektir.

 1. Planlı Olun

İster günlük ister haftalık isterseniz de aylık yapılacaklar listeniz olsun ve bu plana sadık kalın. Haftanın ya da günün sonunda ajandanıza baktığınızda not aldığınız her şeyi yapmış görmek sizi mutlu edecektir. Aynı zamanda “Acaba şunu yapmış mıydım” demeyi de bırakacaksınız.

 1. Gelecekteki Sana Mektup Yaz

Yıllar sonra bir bakıyorsunuz ki asla yapmam dediğiniz birçok şeyin tam ortasındasınız. Bugün sizin için çok önemli olan bir şeyin yarın hiçbir kıymeti kalmıyor. Zamanla isteklerimiz, hedeflerimiz, fikirlerimiz değişiyor. Sen de gelecekteki sana bir mektup yaz bundan bir yıl sonra o mektubu tekrar oku. Neymişsin ne olmuşsun kendi gözlerinle gör.

 1. Günlük Tutmaya Başla

Bu devirde günlük tutan çok az insan kaldı. Bir de milenyum çağı olduğumuz için her an sanal günlük çıkabilir. Bunun önüne geçmek ise senin elinde. Gün içinde neler yaptığını, seni sevindiren ve üzen olayları bir de kalemle kâğıda dökmek içini rahatlatacak. Bilimsel değil ama bence unutkanlığa bile iyi geliyor.

 1. Geçmişe Takılıp Kalma

Geçmişe takılıp kalmaktan bugününü yaşayamaz ve yarınını planlayamazsın. Karamsarlığa düşme ya da geçmişte başardığın şeyler yarınını kurtarmayacak bunu bil. Bugününü dününle mahvetme. Zaman geçtikçe arkana dönüp baktığında geçirdiğin onca zamana çok üzülürsün.

 1. Televizyon İzlemeyi Bırak

Televizyon izlemek bir süre sonra yaratıcılığını öldürecektir. Hem duyma hem görme olarak seninle olduğu için sana hayal etme fırsatı kalmıyor. Beynini etkilemediğini düşünüyorsan araştırabilirsin. Televizyon izlerken insanların sadece sol lobu çalışır. Uzun süre televizyon izlemek hareketsizliği getirdiği için sağlık sıkıntılarına yol açar. Aynı zamanda görme bozukluğu yaşarsın. Bu kadar kötü etken yetmez mi?

 1. Sosyal Medyada Harcadığınız Zamanı Azaltın

Televizyon demişken sosyal medyadan bahsetmesek olmaz. Şimdi öncelikle bir ayrım yapmak lazım. Sosyal medyada zaman harcamak demek, hiçbir şey yapmadan instagram da boş boş story izlemek, bir gelir kaynağınız olmadığı halde sırf gösteriş olsun diye instagrama post atmak ya da bunun gibi herhangi bir şeyden bahsediyorum. Apple’ın kuruluş yılını araştırmak, nasıl süreçten geçtiğine bakmak geçirilen boş vakit anlamına gelmez. Şimdi bunu çözdüysek gelelim asıl kısma. Tamam boş vakit geçirmiyorsun ama ne kadar vakit geçiriyorsun. 3 saat? 4 saat? Öyleyse bu süreler çok fazla. Eğer işin gereği bu kadar zaman harcamıyorsan, bu geçirdiğin vakit boş vakittir. Bu sebeple kendine bir sınır kullanmalısın. Biliyorsun ki çağımızın bir hastalığı var. Sosyal Medya Bağımlılığı. Bunun üzerine filmler, makaleler bile var.

 1. Kişisel Gelişim Makalesi Okumak

Her gün en az bir tane kişisel gelişim makalesi okuyun. Bu konuda kendine geliştirmek inanın günlük hayatınızda, insan yönetiminde, iş hayatınızda size çok büyük katkıları olacak.

 1. Mola Verin Kendinize Zaman Ayırın

Bazen işten bazen evdeki işlerinizden, çocuklardan ve sorumluluktan bu adımı atlarız. Fakat kendimize yapacağımız en güzel iyilik budur. Kimi zaman köşemize çekilip sessizce oturmak, uyumak veya bulmaca çözmek bizi mutlu eder. Yaptığımız bu ufak tefek molalar sayesinde hem vücudumuz hem zihnimiz çalışmaya ya da rutin tempomuza daha zinde ayak uydurur. Bu nedenle bu adım kesinlikle atlanmamalıdır.

 1. Korkularınızın Üstesinden Gelin

Hayvanları seviyor fakat korkuyor olabilirsiniz. Hayır hayır sakın bunu yenmek için evcil hayvan almayın. Sadece sokakta gördüğünüz hayvanları sevmeye başlayın. Bunu kendinize kendiniz alıştırın. Yükseklikten korkuyorsunuz fakat ilk yapmanız gereken yamaç paraşütü değil. Zamanla belki o da olur ama öncelikle yüksekteyken kendini alıştırın. Balkon bakın, evinizin çatısına çıkın bir de oradan bakın. (Aman dikkatli bakın sarkmak yok.)

 1. Haftalık Egzersiz Rutini Oluşturun

Günlük hayatınız çok yoğun tempolu olsa da bu sağlığınız için yapmanız gereken egzersizleri yaptığınız anlamına gelmez. Zamanla vücudunuz hamlar ve sadece yokuş yukarı yürürken bile nefes nefese nasıl kaldığınıza şaşırırsınız. Spor hayattır!

 1. Kitap Okuyun

Yaklaşık ilkokuldan beri bize söylenen kitap okumalısın sözcüğü sürekli söylendiği için önemini kaybediyor bence. Günümüz öğrencilerine bu çok zor ve sıkıcı geliyor. Fakat kitap okuyan her insan da o müthiş heyecanı ve tutkuyu anlatmaya kelimeler bulamıyor. O zaman sevmeyenler ama kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için küçük bir öneri verelim. İstediğiniz ilgilendiğiniz mera duyduğunuz bir alanda kitap alın. Sevdiğiniz bir konuda kitap okumak daha kolay olacaktır.

 1. Kendinizi Geliştirebileceğiniz Bir Hobi Edinin

Yeni bir enstrüman öğrenmek, meditasyon yapmak, duygu düşüncelerini bir kâğıda aktarmak veya egzersiz yapmak sizi hem zihnen hem de fiziksel olarak iyileştirici etkenlerdir. Bunları bir rutin haline getirmek ise uzun süreli mutluluk sağlar.

 1. Mevcut Becerilerinizi Geliştirin

Hepimizin bir yeteneği var. Ya da yeteneğimizin olması için çalışmamız gerekiyor. Eğer çalışıp da geliştirmezsek zamanla körelir. Bu nedenle olan becerilerimizin yok olmaması veya gerilememesi adına sürekli o konuda egzersiz yapmak mühim bir konudur.

 1. Konforlu Bölgenizden Çıkın

Evimiz ya da ofisimiz bizim için konfor sağlar. Bu konforlu bölgeler zamanla zihnimizi ve hayal gücümüzü kötü yönde etkiler. Bu nedenle ara sıra sadece çantanızı alıp doğada kamp yapmak, bir günlük plansız gezi zihniniz için büyüleyici dinlendirici olacaktır.

 1. Tatlı Rekabetlere Girin

Okulda veya işte arkadaşlarınızla girdiğiniz tatlı rekabetler azminizi arttırır. Tatlı bir hırs yaratır, bu da çalışmanızı ve hayal gücünüzü olumlu anlamda etkiler. Ufak tefek tatlı rekabetler, gün içerisinde de zinde olmanızı sağlar.

 1. Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Gün içerisinde kötü alışkanlıklarınıza harcadığınız zamanı, parayı bir yere not alın ve bir gün bu alışkanlığı yapmadan zaman geçirin. Size kalan zaman ve parayı görünce zaten kararı kendiniz de rahatlıkla verebilirsiniz.

 1. Kusurlarınızı Kabullenin

Bizler insanız ve kusurlarımız bizi biz yapan şeyler. Toplumu ve kendimizi rahatsız etmediği sürece bu kusurlarımızı kabullenmeliyiz. Zamanla bu kusurlara alışmak sizi olgun bir insan yapacaktır. Daha da ilerleyip kendi kusurlarınızla dalga geçmek sizi bambaşka seviyede bir insan yapacaktır.

 1. Geri Bildirim İsteyin

Yanınızdaki sizden üst seviyede ya da mertebede olan insanlardan geri bildirim isteyin. Bu konuda da asla alınganlık göstermeyin. Sizin eksik ya da yetersiz bazı özelliklerinizin ortaya çıkması açısından etrafınız insanlardan fikir almak kendinizi dışardan görmenize olanak sağlar. Geri bildirimden sonra bu negatif özelliklerinizi değiştirmek veya yenilemek sizin gelişiminiz açısından çok önemlidir.

 1. Bir Akıl Hocanız Olsun

Kendinize idol olarak belirlediğiniz ya da sizin alanınızda daha yetenekli olduğunu düşündüğünüz bir kişiyle iletişim kurabilirsiniz. Gerek iş yaşamında gerek günlük hayatınızda danışabileceğiniz bir akıl hocanız olsun.

 1. Satranç veya Benzeri Bir Strateji Oyunu Öğrenin

Bir strateji oyunu hayatınızda inanamayacağınız değişiklikler yaratır. Günlük hayatınızda bile atmanız gereken adımı bu strateji oyunu sayesinde daha kolay atabilirsiniz.

 1. Meditasyon Yapın

Haftada birkaç kez yaptığınız meditasyon zihnen sizi iyileştirecektir. Fakat bunu bir kez yapmak ve uzun süre yapmamak sizde aynı etkiyi bırakmayacaktır. Bu nedenle meditasyon konusunda istikrarlı olmanızda fayda var.

 1. Sunuculuk Diksiyon Hitabet Konusunda Kendinizi Geliştirin

Bulunduğunuz herhangi bir ortamda herkes sizi dinlerken, ıı, şey gibi konuşmanızı bölecek şeyler insanların sizi dinlememesine neden olur. Fakat güçlü bir konuşma da herkes sizi dinler. Diksiyon da kendinizi geliştirmek hem günlük hayatta hem de iş hayatınızda sizi bir adım öne çıkarır.

 1. Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Sürekli olumsuz düşünen, hayatı evet yerine hayırla geçen sürekli negatif olan insanlardan uzak durun. Bu sizi bir süre sonra bunalıma bile sürükleyebilir.

 1. Zor İnsanlarla Başa Çıkmayı Öğrenin

Hayatımızın her alanında, ailemizde, okulda, işte karşımıza sürekli zor insanlar çıkacaktır. Bu zor insanlarla başa çıkmak insan yönetimi konusunda bize yardımcı olacaktır. Sabırlı ve sakin olmak bazen hiç düşünmediğiniz kadar işinize yarayacaktır.

 1. Etrafınızdaki İnsanlara Karşı Nazik Olun

Günümüzde nazik insanların yanlış anlaşıldığı bir döneme denk geldiğimiz için bu durum garip karşılansa da özellikle iş hayatınızda nazik olmanız insanların size bakış açısını değiştirecektir. Karşınızdaki insan ne kadar sert mizaçlı olursa olsun, sizin nazikliğiniz karşınızda sizinle denk konuşmaya başlayacaktır. Bu da insanların size bakış açısını değiştirecek, sizi böyle kabul edecekler ve sohbetlerinde bunlara dikkat edecekler.

 1. İşinin Ehli İnsanlarla Arkadaş Olun

Büyüklerimizden duyduğumuz bir söz vardır: Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Her ne kadar kulağımıza çok tanıdık gelse de pek umursamadığımız bir durumdur. Fakat büyüklerimizin haklılık payı çok fazladır. Doktor mesleğiyle uğraşan birinin, doktor ve hemşire tanıdıkları olur, öğretmenin öğretmen arkadaşları, esnafın da esnaf arkadaşları. Burada bir statü ayrımızı gözetmeksizin verilmiş örnekleri okuyorsunuz. Sizde kendi mesleğinizde işinin ehli olan insanlarla muhatap olursanız zamanla çevreniz bu yönde genişleyecek ve mesleğiniz konusunda sizden daha tecrübeli insanlarla oturup kalkmak sizin için yararlı olacaktır.

 1. Sizi sevmeyen İnsanlarla Aranızı Düzeltmeye Çalışın

Bu kulağa biraz garip gelse de aslında yapmamız gereken bir şey olduğunu kabullenmek gerekiyor. Anlaşamadığımız fakat zaman geçirmek zorunda kaldığımız insanlar olabilir. Bu hayatımızın her alanında karşımıza çıkmış veya çıkacak olabilir. Ailemizde, işte, okulda kısacası her yerde bu tür insanlar karşımıza çıkacaktır. Size sürekli nefret beslemesi ve sizin hakkınızda kötü konuşması sizi de zamanla huzursuz edeceğinden dolayı, mevcut bir sorun varsa bu sorunu açıkça konuşup çözmek sizin yararınıza olacaktır. Beyniniz gereksiz yere kimsenin iyiliği veya kötülüğüyle meşgul olmasın.

 1. Harekete Geçin!

Evet yazımızı okudunuz şimdi bu yazıdan çıkıp başka bir yazı okumak veya sosyal medyada vakit kaybetmeyi bırakın. Harekete geçin ve başlayın. İpin neresinden tutarsanız oradan çekin. Unutmayın ki her şey sizin elinizde.

Ben bu maddeleri daha fazla çoğaltabilirim. İnsanın kendini geliştirmesi için bin bir çeşit yol var. Yeter ki ne istediğini bilsin. Hangi yoldan gideceğine karar versin.

Etiketler:

Yorum Yap