Kredi Notu Nedir?


Hemen hemen herkesin banka ile alakalı olarak birçok işi söz konusudur. Bunlara örnek gösterilecek olur ise herkes araba alırken, ev almaya niyet ederken, ya da düşük bütçeli bir kredi kartı isterken akla ilk gelecek olanlardan bir tanesi bankalardır.

Kredi Notu Nedir?Kredi Notu Nedir? kredi notu hakkında

Bankalardan bu gibi durumlarda kredi çekerek, kredi kartı talebinde bulunarak hizmet alırız. Ancak bu hizmetleri almaya hak kazanmak için belli başlı unsurlar vardır. Bu unsurlardan bir tanesi de kredi notudur. Bankalar için olmazsa olmaz durumlardan bir tanesi kredi notudur. Ne kadar kredi alacağınız, sizlere kredi verilip verilmeyeceği, kredi kartı alıp alamayacağınız gibi birçok noktada kredi notunuz birebir etkilidir. Kredi notu sizin tüm finansal geçmişinizin ortak bir noktada yapılan analiz sonucunda oluşan puanlara kredi notu denir. Bazı bankaların kendine özel puanlama sistemleri olsa dahi tüm verilere ulaşmada problem yaşandığı için ülkemizde mevcut bulunan KKB’ye üye olarak destek alırlar.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notlarınız düşük ise ya da kredi notunuzun her zaman daha iyi olması için uyulması gereken bazı kurallar söz konusudur. Bu kurallar şu şekildedir;

  • Ödeme güçlüğü problemi yaşıyorsanız mutlaka borçlarınızı yapılandırın. Ödeme konusunda zorlama yaşayan kişiler mutlaka borçlarını yapılandırarak daha rahat bir ödeme ile borçlarını ödemeye çalışarak kredi notunu yükseltebilir. Aksine sürekli olarak borç geciktirmeniz kredi notunuzu düşürecektir. Aylık ödeme bütçelerinizi kendinize göre ayarlayarak kredinizin vadesini değiştirebilirsiniz.
  • Ödemelerinizi bir gün dahi olsa geciktirmeden ödeme yapmayan özen gösterin.
  • Düzenli bir şekilde her ay ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemelerinize kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olur.
  • İlk etapta düşük limitli bir kredi kartı çıkarmak en iyisidir.

Kendi kazancınıza göre ayarlama yaparak kredi kartınızı bütçenizden daha az limitli alarak ödemelerinizde de kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Kendi Bütçeniz İle Uyumlu Bir Şekilde Hareket Edin

Her zaman kendi kazancınıza göre kredi kartı almak, kredi çekmek sizlere artı kazandırır. Kendinizi sıkmadan kolaylıkla ödeme yapabileceğiniz bir ödeme planı oluşturarak bu ödeme planını aksatmadan hareket etmeniz de fayda vardır. Böylelikle daha iyi bir kredi notuna sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap