Kurzfilm Uluslararası Kısa Film Festivali 2021

Bu sene 37’ncisi gerçekleştirilecek olan Kurzfilm Uluslararası Kısa Film Festivali 01 Haziran – 07 Temmuz 2021 tarihleri arasında Almanya’nın Hamburg şehrinde seyircilerin beğenisine sunulacak. Festivale filmlerinizle katılım koşullarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kurzfilm Uluslararası Kısa Film Festivali 2021
Kurzfilm Uluslararası Kısa Film Festivali 2021

Kurzfilm Uluslararası Kısa Film Festivali üç ana kategoriden oluşmaktadır. Bunlar;

 1. Uluslararası Kısa Film Kategorisi
 2. Alman Yarışması
 3. Üçlü Axel Yarışması – Asıl Felaket Sensin!

Alman Yarışması’ndan bu yazıda bahsedilmeyecek olup, üçüncü kategori olan “Üçlü Axel Yarışması”a kısaca değinilecektir. Bu yazının asıl konusunu Uluslararası Kısa Film Kategorisi oluşturmaktadır.

Kurzfilm Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Katılım Koşulları

 1. Festival Hakkında Genel Bilgi
 2. Festivale Kayıt
 3. Filmin Hakları
 4. Filmin Önizleme Kopyası
 5. Festival Bildirimi
 6. Filmin Gösterim Kopyası
 7. Basın ve Tanıtım Malzemeleri
 8. Sevk Adresi
 9. Gizlilik Bildirisi
 10. Ödüller
 11. Üçlü Axel YarışmasıFestival Hakkında Genel Bilgi

Günümüzün aynasındaki çağdaş sorunları ve estetik anlayışını yansıtan filmler festivalin film konusunu oluşturmaktadır.  Festival, toplumla bağlantılı sorunlarla alakalı bir sismograf görevi görmekte ve geleceğe anlık bir bakış atabilme olanağı sunmaktadır. Genç yeni yeteneklerin tanınmış oyuncularla karşılaştıkları bir yerdir.Festivalde dağıtılan toplam ödül 15,500 Euro’dur. Uluslararası Yarışma Jürisi bir Avrupa filmini Avrupa Film Ödülleri için aday olarak gösterebilir. Festival Kurzfilm Agentur Hamburg işbirliğinde organize edilmektedir.

Festivale Kayıt

Bütün film türleri ve formatlarıyla bütün ülkelerden katılım serbesttir. Filmlerin en uzun süresi 30 dakika olmalı ve 2 yıldan daha eski olmamalıdır (Ocak 2020’den önceki filmler Kabul edilmeyecektir). Filme son başvuru tarihi 14 Şubat 2021 Pazar tarihidir.

Başvuru Ücretleri

01 Kasım 2020 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılan başvuru ücretleri: 6 Euro

01 Aralık 2020 – 14 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılan başvuru ücretleri: 8 Euro

Her filmin kayıt işlemleri ayrı bir şekilde ve istenilen tüm koşulların sağlanarak yapılması gerekmektedir. Formların her bir bölümü 14 Şubat 2021 tarihine kadar shortfilmdepot aracılığıyla doldurulup gönderilmelidir. Her bir kısa film sadece bir kategoride yarışmaya sokulabilir. Aynı filmle hem bu festival hem de MoetFriese Çocuklar İçin Kısa Film Festivali’ne katılınamaz. Seçim komitesi filmin hangi festivalde ve hangi kategoride gösterileceğine karar verme yetkisini saklı tutmaktadır. Filmin seçilmesi durumunda festival boyunca birçok kere gösterilebilir. Filmin ödül alması halinde film festival sonrası en iyi programlar olarak iki kere gösterilebilir. Bu durumda öncelikle katılımcılara gerekli bilgiler verilecektir. Festivalin Sanat Yönetmeni’nin bu rehberde belirtilmeyen durumlar hakkında karar verme yetkisi bulunmaktadır.

Filmin Hakları

Filmin başvurusu yapan kişi ya da kurum filmin festival tarafından kullanılmasından doğan tüm haklardan sorumludur. Bu sebeple filmle ilgili herhangi bir şekilde üçüncü bir kişinin hakkı olmadığından emin olunmalıdır. Bunlara müzik, fotoğraf, film çekimleri vs. dahildir. Aksi bir durumun yaşanması hâlinde festivalin zararının karşılanması gerekmektedir. Meydana gelebilecek bütün yasal tanzimlerde de bu zararın içindedir.

Filmin Önizleme Kopyası

Sadece shortfilmdepot aracılığıyla yapılan film başvuruları kabul edilecektir. Filmlerin dili İngilizce değilse, İngilizce bir altyazının filme gömülü olduğundan emin olunmalıdır. Bunun sebebi festival sırasında film kütüphanesinde uluslararası anlamda itibarlı konuklar için bir kopyasının ulaşılabilir olmasıdır. Önizleme dosyaları Kurzfilm Agentur Hamburg arşivlerinde sadece iç kullanım amacıyla saklanacaktır.

Festival Bildirimi

Kayıtları kabul edilen filmlerin yönetmenleri Nisan 2021 başlarında e-posta yoluyla bilgilendirileceklerdir. Nisan sonunda resmî internet sitesinde de kabul edilen tüm filmlerin bir listesi yayımlanacaktır. Başvurusu kabul edilmeyenler de Nisan sonu gibi bilgilendirileceklerdir.

Filmin Gösterim Kopyası

Kabul edilen formatlar şu şekildedir: DCP’ler ve dijital filmler (mp4, mov, prores). Eğer original versiyonu İngilizce haricinde bir dildeyse, filme İngilizce altyazı eklenmelidir. Bu madde Alman kategorisindeki filmler içinde geçerlidir. Eğer gösterim kopyasına bir sıkıntı yaşandığı takdirde, önzileme kopyasını kullanma hakkını da festival kendinde saklı tutmaktadır.

Basın ve Tanıtım Malzemeleri

Filmin başvurusuyla birlikte festivalin film başlığını, jeneriğini, yönetmenin ismini, filmden kareleri ve maksimum 60 saniye olmak filmden kesitleri kullanma izni bulunmaktadır. Bu malzemeler televizyon, sinema, internet ve diğer basın ve yayın organlarında festivalin tanıtımı amacıyla kullanılacaktır. Buna ek olarak resimler internet, uygulamalar, sosyal medya kanallarında zaman ve yer kısıtlaması olmaksızın kullanılacaktır. Aynı zamanda festivalin bir filmin şifre korumalı bir kopyasının basın temsilcileri ile sektörün seçilmiş profesyonellerinin erişimine izin verme hakkı bulunmaktadır.

Sevk Adresi

Kurzfilm Agentur Hamburg e.V.

Kurzfilm Festival Hamburg

Bodenstedtstr. 16

D-22765 Hamburg

Germany

Almanya’nın içinden veya dışından gönderim şekli aynıdır: E-posta veya kurye yoluyla. Avrupa Birliği’ne dahil olmayan ülkelerden yapılacak gönderimlerde şu ibarenin bulunması zorunludur: “no commercial value – for cultural purposes only” (ticari değeri yoktur – sadece kültürel amaçlıdır). Yine AB dışı ülkelerden sağlanan gönderimler için bir proforma faturası eklenmelidir. Bu faturanın üstündeki değer 20 dolardan daha az olmalıdır! Ne yazık ki festival bu baskı değeri ek maliyetlere neden olacak paketleri kabul etmeyecektir. Paketlerin hava nakliyesi ile gönderilmemesi gerektiği de özellikle belirtilmiştir.

Adaylar, önizleme ve gösterim kopyalarının gönderiminden doğacak maliyetlerden sorumludur. Bunların geri gönderim maliyetleri festival tarafından sağlanacaktır. Bütün gösterim kopyaları festivalden sonra mümkün olan en kısa sürede iade edilecektir. Gösterim amacıyla print@shortfilm.com e-posta adresine filmin dijital verileri gönderilebilir. Kayıt işlemleri, özellikle de film okulları ve bayilerle ilgili sorular olursa yine bu e-posta aracılığıyla merak edilenler sorulabilir.

Gizlilik Bildirisi

Kişisel bilgilerin korunması ve gizliliği konusu festival tarafından çok ciddiye alınmaktadır. Kayıtla birlikte sağlanan verilerin/verilen bilgilerin festival ve arşiv işlemleri amacıyla kullanılmak üzere Kurzfilm Festival Hamburg’a izin verildiği anlamına gelmektedir. Bu izin AB Genel Veri Koruma Düzenlemesi’yle ilgili olan bir veri işlemidir.

Ödüller

Ödüllü kısa film yarışmasında verilecek ödüller şu şekildedir:

 • Hamburg Kısa Film Ödülü: 3,000 Euro
 • Deframed Ödülü: 2,000 Euro (Gerçeği şiirsel, resmî ve analitik biçimde yansıtırken aynı zamanda öncülük eden bir ruhla tüm kuralları altüst eden filmler için)
 • Uluslararası Yarışma Jürisi’nin bir avrupa filmini Avrupa Film Ödülleri için aday göstermesi
 • Uluslararası veya Alman kategorisi için En İyi Film Seyirci Ödülü: 1,500 Euro
 • Yarışma ARTE Kısa Film Ödülleri çerçevesinde bir filmin satın alınmasını (6,000 Euro) ve ARTE’nin Kurzschluss programında gösterimi de buna dahildir (ARTE, Franco-Alman kültürel televizyon programı).

Üçlü Axel Yarışması

 • Bu yarışmaya katılmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmemektedir.
 • Bu kategorinin konusu her geçen sene değişmektedir. Bu sene “Asıl Felaket Sensin” teması belirlenmiştir. Bu temanın seçiminde geçtiğimiz yıl başlayan ve hâlâ devam eden Covid-19 salgınının etkili olduğunu düşündürmektedir.
 • Filmlerin süresi en fazla 3 dakika olmalıdır.
 • Bu kategoride kazanan seyirci ödülünü alır. 1,000 Euro.
 • Diğer bütün katılım koşulları yukarıdakilerle aynıdır.