Mars Gezegeni İle İlgili Bazı Bilgiler


Mars, karasal gezegenlerin sonuncusu olarak sayılan ve yakınlık sırasına göre güneşe en yakın 4. Gezegendir. Mars ismini Roma mitolojinde bulunan savaş tanrısından almıştır. Yüzeyi kırmızı renkli olduğu için Kızıl Gezegen veya Kırmızı Gezegen denilmektedir. Mars, güneş sistemimizdeki en küçük ikinci gezegendir. En küçük gezegen ise Merkür’dür

Mars Gezegeni İle İlgili Bazı Bilgiler

Mars ile güneş arasında yaklaşık olarak 228.000 kilometre uzaklık vardır. Güneşe yakınlık derecesi 4 tür. Dünya ile benzer bir yüzeye sahiptir. Yer çekimi dünyanın %37 si kadardır.

Mars gezegeninin dünya ile benzerliği ve gezegenimize olan yakınlığı dolayısıyla bilim insanları için her zaman merak konusu olmuştur. Günümüze gelen zamana kadar farklı farklı görevler için Mars’a gönderilmiş 40 tan fazla uzay aracı olmuştur. Bu görevlerden sadece 18 tanesi başarılı olabilmiştir. Kayıtlara geçen ilk başarılı görev 1964 yılında fırlatılan Mariner-4 uzay aracı ile Nasa tarafından yapılmıştır. Mars yüzey yapısı olarak çok fazla toprak ve kum alanlardan oluşturmaktadır. Bundan dolayı güneş sistemimizde en büyük kum fırtınaları Kızıl Gezegende oluşmaktadır ve aylarca sürebilmektedir. Güneş sistemimizde bulunan en yüksek dağ yine Mars gezegeninde bulunan Olympus dağıdır. Dağın yüksekliği 25 kilometre, genişliği ise 620 kilometredir.

Dünyadan sonra kutup buzullarına sahip olan tek gezegen Mars’tır. Kuzey kutup bölgesinin ismi Planium Boreum, güney kutup bölgesi, Planum Australe olarak adlandırılmıştır.

Marsın bir parçası dünyada bulunmuştur. Bir milyondan daha fazla bir süre önce dünyaya geldiği düşünülen bu parça sayesinde mars hakkında bilgiler alınabilinmiştir.

Bazı bilim insanların görüşlerine göre gelecekte Mars’ın etrafında halka oluşma ihtimali vardır. Bunun nedeni 20 ila 40 milyon sonra Mars’ın uydusu olan Phobos’un yer çekiminden dolayı parçalara ayrılacağı ve Mars’ın etrafında bir halka oluşturacağıdır.

Dünya’ya yaşamın Mars gezegeninden geldiği bazı bilim insanları tarafından ciddi bir şekilde araştırılmaktadır. Bu düşünceye göre birkaç milyar yıl öncesinde Mars’da hayat olduğu ve aynı zamanda yakın gelecekte yapılan keşif görevlerinde gezegende yaşayan akıllı yaşam formları olduğu düşünülmekteydi.

Yorum Yap