Mutlaka Okunması Gereken En İyi Dört Klasik Kitap


Mutlaka okunması gereken en iyi 4 klasik kitabı sizlerle paylaştık.

Mutlaka Okunması Gereken En İyi Dört Klasik KitapMutlaka Okunması Gereken En İyi Dört Klasik Kitap

Merhaba sitemizin sevgili okurları! Sonbahar aylarını yaşamaya başladığımız, pencere kenarında ince örtülerle oturup hafif hafif yağan yağmura karşı kahvemizi yudumladığımız bugünlerde sizlerin de aklınızdan ne okusam düşüncesi geçiyor değil mi? Bizim de geçti ve en iyisi klasiklere bir göz atalım dedik. Dünya edebiyatında kendine yer edinmiş bu güçlü eserleri okurken bizlerin de zihinlerinde ve hayatlarında köklü yerler oluşturduğu düşüncesi kaçınılmaz bir gerçektir. Kendimizi kitaplardaki hikâyelerde kaybetmeye ve hatta yeniden bulmaya hazırsak sizleri şöyle alalım;

Monte Cristo Kontu (Le Comte De Monte-Cristo)

Monte Cristo Kontu, yazıldığı andan bu yana insanları derinden etkilemeyi başarmış bir eserdir. 1802, Fransa doğumlu yazar Alexandre Dumas tarafından kaleme alınmış eser 1844 yılında Journal des Débats’da yayımlanmıştır. Eser 18. Yüzyılda geçer ve Edmond Dantes isimli genç bir denizcinin en yakınındaki insanlar tarafından bir iftiraya uğramasını ve bunun sonucunda başına gelenleri, gencin intikam hırsını anlatır. Dantes, dönemin ünlü hapishanesi İf Şatosuna atılır ve yıllarca türlü işkenceler görür. Kaçmayı başardığında ise o artık Edmond Dantes değil, Monte Cristo Kontu’dur.

Yerli televizyon dünyasının ünlü yapımlarından Ezel de dahil olmak üzere birçok dizi ve film projesine ilham vermiş olan bu eserin aynı zamanda kitap ile aynı isimli bir de filmi vardır.

Notre Dame’ın Kamburu (Notre-Dame de Paris)

Notre Dame’ın Kamburu Victor Hugo tarafından 1831 yılında yazılmıştır. Bir rivayete göre bakımsızlıktan dolayı o dönem yıkılmak istenen Notre Dame Katedraline dikkat çekmek için bu eseri yazmıştır. Victor Hugo Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından birisidir ve Romantizm akımının etkileri birçok eserinde hissedilir.

Kitabımızın konusuna gelecek olursak ana karakterlerden birisi Notre Dame Katedrali içerisinde yaşayan Quasimodo isimli bir bacağı diğerinden kısa, tek gözlü ve sağır bir kilise zangocudur. İnsanların görünüşünden dolayı yadırgadığı Quasimodo tüm hayatını kilise zangocluğuna adamıştır. Taa ki güzel çingene kızı Esmeralda’yı görene kadar. Kitabımız Esmeralda, Quasimodo ve diğer kilise karakterleri arasında yaşananları konu alacaktır.

Sefiller (Les Misérables)

Yine bir Victor Hugo eseri önereceğiz sizlere. Çünkü bu eserinde Victor Hugo sizlere tam anlamıyla bir hayata tutunuş öyküsü anlatıyor. Eski bir kürek mahkûmu olan Jean Valjean karakterinin hapishaneden çıktıktan sonra zorluklar ile nasıl başa çıktığını, geçmiş yaşamının onun yakasını bir türlü bırakmamasına rağmen içindeki umudu korumaya yönelik verdiği çabayı hayranlıkla okuyacak ve bu karakterin iyi kalpliliği içinizi ısıtacak.

Suç ve Ceza (prestuplenie i nakazanie)

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından 1866 yılında yayınlanmış bu eser hiç şüphesiz bütün edebi eserlerin arasında ayrı bir yere sahiptir. Eserde Rodion Romanoviç Raskolnikov adlı başkarakter bir cinayet işlemiş ve bu suçlulukla mücadele etmeye çalışırken olaylar başkarakterinin ağzından anlatılıp karakterin psikolojik derinliği inanılmaz boyutlarda ortaya serilmiştir.

Yorum Yap