Nissan 20 Yıl İçinde Elektrikli Araçlara Geçiş Yapacak


Benzinli araçlardan elektrikle çalışan arabalara doğru hızlı bir geçişin yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu değişime ayak uydurmak gerekiyor. Nissan otomobil markası üreticileri yirmi yıllık planları içerisinde benzinli motorlardan vazgeçip yerine elektrikle çalışan veya hibrit motor modellerinin üretimini yapmak bulunuyor.

Japon otomobil üreticisi Nissan’nın 2030 planları arasında tamamen benzinli araçları bir kenara bırakıp yerine elektrikle çalışan veya hibrit motolarla yollarına devam etmek bulunuyor. Bu planın amacı benzinli araçlardan doğa dostu araçlara küresel anlamda bir dönüşümün sağlanması olduğu belirtiliyor. Doğaya salınan sıfır karbonun iki temel avantajı bulunuyor: Birincisi küresel ısınmanın artmasını engellemek. İkincisi doğa dostu bir teknoloji geliştirmek. 2030’lu yılların başlarında Japonyo, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de sadece elektrikli ve hibrit araçların satışı yapılacak.

Elektrikli araçlardaki en büyük maliyet bataryanın üretilmesidir. Bunu ya dışarıdan hazır almak gerekir ya da yüksek maliyetli AR-GE çalışmaları yürütülmelidir. Nissan şirketi tek şarjla uzun süre performans sağlayacak ve araçların fiyatlarında düşüşe neden olacak yeni nesil bir bataryayı geliştirmenin plânlarını yapmaktadır.

Aralık ayında Japon hükümetinin açıkladığı bir eylem planına göre sıfır karbonlu bir tolum oluşturmak hedeflerden sadece bir tanesi. 2030’lu yılar bitmeden ülkede satışa sunulan otomobillerin elektrikli motora sahip olması beklentiler arasında.

Sadece Nissan değil ama diğer tüm araba üreticilerinin bu dönüşüm konusundaki hedeflerini gözden geçirmeleri gerekiyor. 2021 yılı elektrikli arabalara doğru geçişin hız kazandığı bir yıl olabilir.

Hibrit Araç Nedir?

Hibrit kelimesi İngilizcede Hybris olarak yazılıyor ve iki farklı şeyin bir araya getirilmesi anlamına geliyor. Örneğin hibrit tür denildiğinde iki farklı türden elde edilen yeni bir tür kastediliyor. İki farklı türün de özelliklerini barındırıyor. Benzinli ve elektrikli olmak üzere hibrit araçlar iki tür motora sahip. Bundaki amaç araçtan en az enerji ile maksimum performans almaktır. Daha güçlü bir hızlanmanın sağlanması için benzinli ve elektrikli motor beraber kullanılır. Araç yavaşlamaya başladığında hibrit motor devreye girer. Şehir trafiğinin bazen yavaş ve çoğunlukla dur-kalk şeklindeki akışı için elektrikli motorlar yüksek tasarruf sağlar. Geleceğin elektrikli otomobilleri hem enerji tasarruflu hem de doğa dostu olacak.

Kaynak: NHK World – Japan

Yorum Yap