Online Müze Gezileri Ve Çevrim İçi 17 Müze


2020 yılı itibariyle öğrendiğimiz bir çok şey oldu ve tabii hasret kaldığımız bir çok şey de. Kilometrelerce öteye gitmek isterken sokağa bile çıkamamak bize önemli şeyleri hatırlattı. Bende şimdi size gerek gidip göremediğiniz yerler için gerek de internetin faydalı yönünden yararlanmanız için gezebileceğiniz birkaç online müzeleri göstereceğim.

Online Müze Gezileri Ve Çevrim İçi 17 MüzeOnline Çevrim İçi Müze Gezileri

Paylaşacağım bu online müzeleri, bırakacağım linklere tıklayarak, gezmek istediğiniz dünyanın bir ucunda olan bu olağanüstü yapıları incelemeniz mümkün. Bazı sitelerin içeriği biraz komlike olduğu için bununla ilgili de açıklamalar yapacağım. Keyifli okumalar, iyi gezmeler.

 • British Museum

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan dünyanın her yerinden misafir ağırlayan bir müzedir. Sitenin açılması yaklaşık 1-2 dakikayı bulabiliyor. Bizi küçük renkli toplarla karşılıyorlar. Sol üst tarafta menü bölümü ve sağ tarafta konulara göre, görmek istediğiniz konuyu seçip sadece onunla ilgili eserlere gelebilirsiniz. Tarih bazlı ilerlemek isterseniz sol üstteki menü bölümünde istediğiniz tarihi seçebilirsiniz. Çıkan renkli noktalardan herhangi birine tıkladığınız zaman ise eserin ismi, açıklaması ve fotoğrafına ulaşacaksınız. İşte bu kadar.

Link: British Museum

 • Dünya’nın en büyük sanat müzesi Louvre!

Louvre Müzesi, Fransa’nın Paris şehrinde Louvre Sarayı’nın içindedir. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında bulunur.  Linkini bıraktığım sitede Collection & Louvre Palace sekmesinden 9 konu başlığından herhangi birini seçip istediğiniz eserlerin fotoğrafına ve açıklamasına ulaşabilirsiniz.

louvre

 • Olağanüstü yapıların ev sahibi olan Guggenheim Müzesi

İspanya’nın Bilboa şehrinin içinde bulunan müze, İspanya Devletine ait değil, Amerikalı bir vakıfa aittir. Yaptıkları online müze sitesinin komplike bir yapısı yoktur. Çok rahat bir şekilde bu harika eserlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Link: Guggenheim

 • Ulusal Sanat Galerisi

İçinde 2000’den fazla eser bulunan bu sanat galerisinde gerçekten yok yok. Sağ üst sekmeden inceleyin kısmına tıkladığınızda kendi içerisinde ayrılmış kategoriler karşınıza çıkacak. Eserlerin açıklamaları da yanında bulunuyor.

Link: artsandculture sanat galerisi

 • Eski tren Garından dönüştürülmüş Orsay Müzesi

Fransız Sanatı’na dair  sanat eserlerini barındıran Orsay Müzesi, Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Sen Nehri’nin kıyısında yer alan eski bir tren garından dönüştürülmüştür. Ulusal Sanat Galerisi ile Orsay Müzesi’nin site görünümü aynı olduğu için rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Link: artsandculture orsay müzesi

 • Pergamon Müzesi (Bergama Müzesi)

Yapımı 20 yıl süren, 1930’da açılan Pergamon Müzesi, Almanya Berlin’de bulunan Müzeler Adası’ndaki beş müzeden bir tanesi. İçinde bulunan eserlerden bir kaçı Türkiye topraklarından çıkarılmış olduğu düşünülmüş bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya arasında bir gerginlik olmuştur. Fakat eserler hala bu müzede sergilenmektedir.

Link: artsandculture pergamon müzesi

 • RijksMuseum

Sanat, zanaat ve tarih konulu eserleri barındıran bu müzeyi görmek için Amsterdam’a gitmenize gerek yok. İşte size sanat kokulu linkini bırakıyorum.

Link: RijksMuseum

 • Van Gogh Müzesi

Vincent Van Gogh’un eserlerini içinde barındıran bu müze, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunur. Sitenin içeriği karışık olmadığı için rahatlıkla eserleri inceleyebilir, incelediğiniz eserler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Link: Van Gogh müzesi

 • Uffizi Galerisi
 1. ve 17. Yüzyıllar arasında yaşamış, güçlü etkin bir aile olan Medici Ailesi’nin sanat galerisidir. Fransa’da etkin olan bu ailenin Fransa’ya katmış oldukları güzel eserleri sitede bulabilirsiniz.

Link: Uffizi Galerisi

 • Vatikan Müzesi

Duvarlarından tavana kadar resmedilen eserler dünyanın en küçük ülkesinde yer alan Vatikan’da bulunuyor. Bu sanat eserlerinde dönemin yaşantısı ve toplumu çok güzel bir biçimde resmedilmiş. Neyse ki o da parmağımızın bir tık altına kadar gelmiş.

Link: Vatikan Müzesi

 • Metropolitan Sanat Müzesi

New York’ta Central Park’ın hemen yanında bulunan bu müze Orta Çağ Sanatı’nı şehrin göbeğine bırakmış. Bir çok esere ev sahipliği yapan bu müze, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserleri içinde barındırıyor.

Link: Metropolitan Sanat Müzesi

 • Ermitaj Müzesi

Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi 1764 yılında kurulmuştur. Ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyona yakın sanat eserini içinde barındıran müze Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan müzeyi görebilmek için uçak bileti bakmanıza gerek yok işte bir tıkla elinizin altında.

Link: Ermitaj Müzesi

 • Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Güney Kore’nin Seul şehrinde bulunan tek sanat müzesidir. İçinde en eski yapılardan en yenilere kadar bütün eserler mevcuttur. 1969 yılında kurulan müzenin 3d görüntülerine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Link: Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

 • Dali Müzesi

İspanyol ressam Salvador Dali’nin eserlerine ev sahipliği yapan Dali Müzesi, internet ortamında 3d görüntü sistemi ile size o anı yaşatıyor.

Link: Dali Müzesi

Size verdiğim örneklerde hep yabancı müzeleri yazmış olmam ülkemizin online müzesi yok olduğu anlamına gelmiyor tabi. Güzel olanı sona saklamış oldum. İçinde buram buram tarih kokan, yüzyıllardır bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan güzide memleketimizin online gezebileceğiniz müzeleri işte karşınızda.

 • Panaroma 1453 Müzesi

Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettiği ana tekrar dönmek isterseniz, site sizi top sesleri, mehter marşı ve döneme ait binlerce şeyle karşılıyor. Türkiyenin ilk panaromik müzesi olan bu müze İstanbul Topkapı’da bulunuyor. Yakın diye heyecanlanmayın çünkü covid-19 var. Sonra yine gidersiniz ama 3d sitesine önden bir göz atabilirsiniz.

Link: Panorama 143 Müzesi

 • İstanbul Oyuncak Müzesi

Endüstri Devrimi zamanından günümüze kadar neredeyse tüm oyuncakları içinde barındıran müze. 7’den 70’e herkesin ziyaret edebileceği, içimizi pamuk gibi yapan bu müzeyi de evinizden çıkmadan 3d olarak ziyaret edebilirsiniz.

Link: İstanbul Oyuncak Müzesi

 • Rahmi Koç Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan müze, yıllardır tanık olunan, sanayi, ulaşım, endüstri, iletişim alanlarını harmanlayıp bu müzede buluşturmuş. 3d imkanıyla gezebileceğiniz sitede bütün farklı tasarımları inceleyebilirsiniz.

Link: Rahmi Koç Müzesi

BONUS: Türkiye Cumhuriyet Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesinden 17 farklı müzemizi de ziyaret edebilirsiniz.

https://sanalmuze.gov.tr/

İçinde bulunduğumuz bu zaman bize, çalışmanın kıymetini öğretti. Dinlenmek istediğimizde yalnız kalıp köşemize çekilirken, bunaldığımız kalabalıklara hasret bıraktı. Bu dönem bizi olgunlaştırdı. Hayıflandığımız kalabalıkların geri gelmesi için, özgürlüğümüze kavuşabilmek için evde kalalım.

Etiketler:

Yorum Yap