Paraben Nedir (Paraben hakkında kısaca önemli bilgiler


Son zamanlarda paraben içermeyen ürünleri tercih eder olduk peki paraben nedir? Paraben’den neden kaçıyoruz? Paraben sağlığa zararlımıdır? Hangi ürünlerde paraben bulunur? Parabenin sağlığımıza etkileri? Paraban hakkında bilgiler.

Paraben özellik ile kozmetik ürünlerde, ürünlerin bozulmasını ve kötü ve sağlığımıza zararlı olan bakterilerin ürümesini ve çoğalmasını engelleyen bir maddedir bir çok türü olsa da yapılan araştırmalarda kanseri tetikleyen yada kanser yapan bir madde olduğu kanıtlanmış değildir. Yani aslında bir tür koruyucu. Çeşitleri şöyle metil-paraben ,etil-paraben ,bütül-paraben… Peki bu tür koruyucunun aslında sağlığa çok da olumsuz etkisi kanıtlanmamış parabenin adı neden kirlendi? Bunun nedeni 2004 yılında yapılan bir araştırmada DR. Darwin’in yapmış olduğu bir takım yanlış anlaşılmalarda adı kirlenmiş bulunmakta. Bu araştırma da meme kanserinde paraben’e rastlanmış ama sonra yaptığı açıklamada paraben kanseri tetikler demedik sadece bir kanser türünde bir kişide bulunmuş yani yeterli bir bulgu yoktur paraben ‘in kanser yaptığına dair.

  Bir çok kozmetik ürünlerinde yüz temizleyicilerinde, fondöten, bazı kremler, parfüm, şampuan, duş jelleri, el sabunları, bulaşık deterjanları, ev temizliğinde kullanılan temizleyicilerde ve deterjanlarda kullanılıyordu şu sıralar paraben kullanılmayan ürünlere yönelsekte bu ürünlere baktığımızda raf ömürlerinin aslında azalmadığını görüyoruz. Yani akıllara şu sorular geliyor o zaman farklı koruyucular kullanılıyor ve bu koruyucuların paraben’den da az zararlı olduğu yada daha zararlı olduğu kesinlik kazanmış durumda da değil ayrıca. Bu konuda yapılan araştırmalarda uzman görüşlerinde paraben’in zararlı olduğu kanısı daha az olsa da şunu unutmamalıyız ki taze tüketilen ve doğal nasıl yapıldığını bildiğimiz az kimyasal ve az işlem görmesine dikkat etmemiz gerekiyor ama maalesef günümüz dünyasında bu çok büyük bir zahmet ve buna neredeyse imkan yok. Ayrıca ben insanların dürüst olduğunu da düşünmüyorum çünkü aldığımız paketli tüm ürünlerde gıda olsun kozmetik olsun etiklerde yazılmayan ürünler koruyucular ve hatta başka kimyasallar olduğu düşünüyorum. Her ne kadar popüler kültürün bir eğlencesi olsa da etiket ya da o küçücük yazılmış açıklamaları okumak orada yazılanların yazılmayan açıklanmayan bir çok özellikleri de olduğunu düşünüyorum.

   Sağlık en değerli varlığımız olduğunu bilsek de kim onu bunlardan tamamen koruyabilir ki günümüz dünyasında. Hele ki o kadar influsırları takip ediyorsak. Tamamen korumak çok güç olsa da psikolojimizi korumakta da zor bu dünyada ay o şekerli bunun içinde paraben var ay o çok yağlı ay kilo aldım vermem lazım derken kullandığımız bir çok ürünün içinde parabenden daha çok zararlı şeyler var hiç tüketmemek ve hatta  hiç diyet yapmamak  en azından psikolojimizi korumak şu dünya da da önemli haler gelmiş durumda. Bugünün daha doğrusu bu aralar en popüler ilitimiz parabenden daha zararlı şeylerden korunmak da ve aslında zararlılarından korunmakta elimizde ama psikolojimizi ve sağlığımızı korumak değil her şeyi böyle düşünür ama bunda da şu var desek de en önemlisi bence kişisel fikrimdir psikolojimizi korumak. Unutmayalım ki bakım, güzellik, zeka göreceli konular ve kişiye has düzenlenmesi ona uygulanması gerekir. Kimine paraben bir etki etmez kimine alerji yapar, kimine ise geri dönüşü olmayan zararlar verebilir bu yüzden kendimizi tanımalı ve onu dinlemeliyiz. Büyüklerimizin de dediği gibi kişi kendisinin doktoru olmalıdır. Sağlıcakla esen kalın.

Yorum Yap