RÖNESANS DÖNEMİ


Rönesans, başta avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyayı etkilemiş bir dönemdir. Bu dönemde dünya ilgi çekici bir yer olarak, insan oğlu ise çok önemli bir varlık olarak kabullenilmiştir. Rönesans kelime anlamı olarak “yeniden doğuş” demektir. Avrupada orta çağ sonrasında; Kültürel, politik, siyasi, eğitim ve sanat alanlarında yenilenmeye gidilmiştir ve artık o meşhur avrupa modernliği başlamıştır. Yenilenme süreci olarak bilinen

RÖNESANS DÖNEMİRÖNESANS DÖNEMİ

RÖNESANS DÖNEMİ NEDİR VE NE ZAMANDIR?

rönesans dönemi 14. yüzyıl ile 17. yüzyıl arasında yaşanmıştır. 

RÖNESANS TARİHİ 

Rönesans döneminin tarihi orta çağ Avrupa’sına dayanmaktadır. Bu dönemde kilise baskısı o kadar çoktur ki sanat ve yaşam sadece kilisenin anlattığı Din’den oluşmaktadır. Tabi o zaman kiliselerde anlatılan din ne kadar doğru siz düşünün. O zaman ki kilisenin tek amacı insanları sömürmek. Doğal olarak çıkış yolu arayan insanlar ise yeni düşünceler ile rönesans dönemini getirmiştir. Rönesans döneminin başlaması ile kilisenin halk üzerindeki etkisi büyük ölçüde azalmış ve artık yenilenme çağına girilmiştir.

İtalya’da başlayarak bütün avrupa ülkelerinin sarıp sarmalayan bu dönemin başlamasında belli başlı faktörler büyük rol oynamıştır.Örnek vermek gerekirse matbaanın gelişmesi ile bilim ve yeni çıkan düşünceler insanlara daha kolay ulaşmıştır. Bu yüzden bir çok insan bu tarz fikirleri daha çabuk benimsemiş ve bu devrimi desteklemiştir. Bir örnek daha verirsek pusulanın gelişmesi diyebiliriz. Pusula sayesinde yeni coğrafi keşifler yapılmış ve kilisenin uydurduğu bazı yalanlar ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak:

-Skolastik düşünce yapısına sahip kilisenin gücü yıkılmıştır

-Reform hareketlerinin başlamasına yardımcı olmuştur.

-Matbaanın gelişmesi ile incil çoğaltılarak bir çok insana ulaşması sağlanmıştır ve bu sayede kilisenin incili kafasına göre değiştirmesi engellenmiştir.

-Eğitim alanında büyük adımlar atılmıştır.

RÖNESANS DÖNEMİ ESERLERİ VE SANATÇILARI 

İnsanlık tarihi boyunca bir çok eser çıkmıştır ortaya ama bir dönemdeki  eserler farklıdır. O dönem ise rönesans dönemidir çünkü  bu dönemdeki sanatçılar hümanizm düşüncesinden etkilenerek insanı ön plana çıkartmıştır. Bu açıdan bakarsak rönesans dönemi insanı bir önemli varlık olarak keşfedilmesinde çok büyük rol almıştır. 

Leonardo Da Vinci ve eserleri:

Gerçek ismi Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. 15 Nisan 1452 yılında hayata gözlerini açmıştır. İtalyan kökenlidir.

– Mona Lisa (Yıl 1503)

– Son Akşam Yemeği (Yıl 1498)

Uçan Makine (Yıl 1487)

Michelangelo Buonarroti ve Eserleri

Michelangelo Buonarroti 6 Mart 1475’te doğmuştur. Rönesans döneminin mimar, ressam, heykeltıraş ve şairidir. 

Sistina Şapeli Tavanı (Yıl 1512)

Musanın Hükmü (Yıl 1515)

Sentorlar Savaşı (Yıl 1492)

Raffaello Sanzio ve Eserleri

6 Nisan 1483’te doğmuştur. 6 Nisan 1520 yılında ölmüştür. İtalyalıdır. 

La Velata (Yıl 1515)

Madonna Del Prato (Yıl 1506)

Baldassare Castiglione Portresi (Yıl 1515)

Bu üç sanatçıya rönesans döneminin baş rolleri diyebiliriz. Özelliklede Leonardo Da Vinci için.

Yorum Yap