Sağlıklı ve Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin 10 Püf Nokta


Hangi kadın ışıl ışıl parlayan, bakanları imrendiren sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istemez ki? Sizin de istediğinizi biliyoruz.

1. Kuru Kayısı ile Lekesiz Bir Cilt

Saç ve cilt sağlığı için A vitamininin önemi çok büyüktür. Sivilce izlerini yok eder, cilt tonunu düzenler ve doğal olarak da cildi güzelleştirir. Peki, A vitaminini nasıl alacaksınız? Başta kayısı olmak üzere, karaciğer, havuç, yeşil kabak, balkabağı gibi besinlerde bol miktarda A vitamini bulunuyor. Bunları tüketerek A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle gün içerisinde 8 tane kayısı tüketmek cildinize çok iyi gelecek.

2. C Vitamini ile Cildinizi Destekleyin

Kalojen oluşumunu destekleyen C vitamini, yaraların hızlı iyileşmesinde de oldukça etkili. Cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallere karşı da iyi bir savaşçı olan C vitaminini bol bol tüketin. Cilt lekelerini azaltmak için C vitamini kremleri de kullanabilirsiniz.

3. Fındık ve Sıvı yağ

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, cildi nemlendirir, güneşin zararlı etkilerinden korur. Günde 10 tane fındık tüketerek cildinizin E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4. Su Bazlı Ürünler Kullanın

Özellikle cilt tipi yağlı olanlar bakım ve makyaj ürünlerinde mutlaka su bazlı ürünleri tercih etmeli. Bu kural güneş kremlerinde ve koruyucularında da geçerli. Aksi halde cildinizde sivilce sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

5. Yürüyüş Yapın

Spor sağlık için önemli. Ama cilt sağlığı için de ayrı bir önemi var. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız spor yapmayı ihmal etmeyin. Haftada en az 3 gün yürüyüş yapın, cildinize iyi geldiğini göreceksiniz.

6. Her Gün 1 Bardak Süt

Su kaybını önleyen B vitamini cildin nem oranının da dengede kalmasını sağlıyor. Ayrıca B vitamini sayesinde saha parlak ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise çok basit. Her gün 1 bardak süt için cildiniz nemli kalsın.

7. 8-10 Bardak Su Sarkmaları Önler

Beden sağlığı için gün içerisinde bol bol su tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Aynı şey cilt sağlığınız için de geçerli. Gün içerisinde mutlaka en az 8 bardak su tüketin. Eğer imkanınız varsa 10 bardağa kadar su tüketmeyi deneyin.

8. Yeşil Çay

Sağlık için tüketilmesi gereken başka bir içecek ise yeşil çay. Serbest radikallere karşı cildinizi koruyan yeşil çaydan günde 2 – 3 fincan tüketmeye özen gösterin.

9. Benlerinizi Güneşten Koruyun

Eğer benli bir cilde sahipseniz güneşten korunmak önemli hale geliyor. Benler birçok hastalığın da habercisi. Ailenizde ben nedeni ile hastalığı bulunan varsa, mutlaka benlerinizi kontrol edin ve bir uzmana danışın.

Etiketler:

Yorum Yap