Sanal Gerçeklik (VR) Ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Farkı


VR ve AR teknolojileri arasındaki farklar konusunda artan bir kafa karışıklığı var. İkisi de birbirinden sürükleyici ve yenilikçi teknolojiler. Benzerlikleri olsa da, aralarında çok önemli farklılıklar var. Bu farklılıkların neler olduğuna hep birlikte göz atalım.

Sanal Gerçeklik (VR) Ve Artırılmış Gerçeklik (AR) FarkıSanal Gerçeklik (VR) Ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Farkı

“Sanal gerçeklik” ve “Artırılmış gerçeklik” terimleri, Oculus Rift’in müjdelediği VR kulaklıklarının yeniden ortaya çıkması ve Pokemon Go gibi AR uygulamalarının ve oyunların kullanılması sayesinde çok ses getirmişti. Bu teknolojiler arasındaki farklar konusunda artan bir kafa karışıklığı var. İkisi de birbirinden sürükleyici ve yenilikçi teknolojiler. Benzerlikleri olsa da, aralarında çok önemli farklılıklar var. Bu farklılıkların neler olduğuna hep birlikte göz atalım. 

Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?

Kullanıcılar, sanal gerçekliği deneyimlediklerinde tamamen bilgisayar tarafından oluşturulan bir gerçekliğe kapılırlar. Sanal gerçeklik, sürükleyici teknolojilerin en iyi bilinenidir.

Bir kullanıcı, bir VR başlığı taktığında, ekrandaki sanal nesneler arasında hareket ettiğini hisseder. VR kulaklıkları, size başka bir yerde olduğunuz izlenimini vermek için vizyonunuzu tamamen devralır. HTC Vive, Oculus Rift ve diğer kulaklıklar tamamen opaktır ve taktığınızda sizi çevrenizden tamamen izole eder.

Bununla birlikte, kulaklıklar açıldığında, içerideki LCD veya OLED paneller, görüntülenen şeyle görüş alanınızı tamamen doldurmak için lensler tarafından kırılır. Bir oyun, 360 derecelik bir video veya yalnızca platformların arayüzlerinin sanal alanı olabilir. Dış dünya sanal bir dünya ile değiştirilir. 

“VR” Artık Her Yerde! 

Oyun ve eğlence dünyası sanal gerçeklik teknolojisini ilk benimseyenler olsa da, VR uygulamaları artık sağlık, eğitim, spor, mühendislik ve inşaat, askeri, moda, iş ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok sektör ve kuruluşta kullanılmaktadır. Askerleri savaş durumunda ne yapacakları konusunda eğitmekten cerrahların ameliyatı planlamasına yardımcı olmaya kadar, sanal gerçeklik birçok sektörde inanılmaz uygulamalara sahiptir.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? 

Sanal gerçeklik vizyonunuzun yerini alırken, artırılmış gerçeklik buna katkıda bulunur. Microsoft HoloLens ve çeşitli kurumsal düzeydeki “akıllı gözlükler” gibi artırılmış gerçeklik (AR) cihazları da şeffaftır ve önünüzdeki her şeyi sanki zayıf bir güneş gözlüğü takıyormuşsunuz gibi görmenizi sağlar. Teknoloji, görüntüleri baktığınız her şeyin üzerine yansıtırken tamamen serbest hareket için tasarlanmıştır.

Pokémon GO çılgınlığını hatırlıyor musunuz? Bu, artırılmış gerçekliğin en iyi bilinen uygulamasıdır. Gerçek dünya üzerinde dijital bilgilerin üzerini örten teknolojidir. Artırılmış gerçeklik, tamamen sürükleyici bir sanal deneyim sağlamaktan ziyade, gerçek dünyayı görüntüler.

Artırılmış gerçeklik, eğlenceden daha fazlası için kullanışlıdır. Örneğin; Perakendeci IKEA, alışveriş yapanların belirli ürünleri satın almadan önce evlerinde nasıl görüneceklerini görselleştirmelerine yardımcı olan bir AR uygulaması oluşturdu. Uygulama, ürünlerin sanal sürümlerini müşterilerin yaşam alanlarının gerçek canlı görüntüsünün üzerine yerleştirir.

“AR” Eğlenceden Daha Fazlası İçin de Kullanılıyor

IKEA’ya ek olarak; havacılık, otomotiv, sağlık, seyahat ve turizm alanındaki şirketler de artırılmış gerçeklik çözümleri geliştiriyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, gezginlerin deneyimlerini birçok yönden geliştirebilir. Kendi rehberliğinizde bir yürüyüş turunda olduğunuzu ve keşfettiğiniz bir binanın mimarisi hakkında ayrıntılar öğrenmek istediğinizi hayal edin. Bir artırılmış gerçeklik teknolojisi uygulamasıyla, telefonunuzu binaya doğrultmanız yeterli. Ardından tüm ayrıntılar görüş alanınıza bu teknoloji sayesinde yansıtılır.

VR ve AR Arasındaki Fark 

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, cihazların benzer tasarımlarına rağmen çok farklı iki teknolojiye sahiptir. VR gerçekliğin yerini alarak sizi başka bir yere götürür. AR, halihazırda gördüklerinizin üzerine bilgi yansıtarak gerçeğe katkıda bulunur. Her ikisi de çok fazla umut vaat eden güçlü teknolojiler. Gelecekte bilgisayarları kullanma şeklimizi tamamen değiştirebilirler.

Basitçe ifade etmek gerekirse, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçek arasındaki fark şudur:

Sanal gerçeklik (VR): Bir kullanıcının, sanal gerçeklik başlıkları aracılığıyla tamamen dijital bir ortama girmek için gerçek dünya ortamını geride bıraktığı tam kapsamlı bir deneyimdir.

Artırılmış gerçeklik (AR): Sanal nesnelerin; akıllı telefonlar, tabletler, baş üstü ekranlar veya AR gözlükleri aracılığıyla gerçek dünya ortamına yerleştirildiği bir deneyimdir.

Seyahat Sektöründe VR ve AR’nin Kullanımı

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin aynı anda nasıl kullanılabileceğini göstermek için seyahat endüstrisinin teknolojiyi nasıl kullandığına bakalım.

Seyahat tüketicileri, bir üründen ziyade bir deneyim satın almak isterler. Bu teknolojiler; otellerin ve otel odalarının sanal turlarını yapmalanızı, orada rezervasyon yaptırmanız durumunda sizi neyin bekleyeceğini şeffaf bir şekilde görmenizi sağlarlar.

Rezervasyonları artırmanın bir başka yolu da, bir destinasyondaki belli başlı ilgi çekici yerlerin bazılarının sanal gerçeklik deneyimini sağlamaktır. Bu, daha sonra olası bir müşterinin orada bir gezi rezervasyonu yapmasına ön ayak olur.

Artırılmış gerçeklik, gezginlerin deneyimlerini de birçok yönden geliştiriyor. AR, misafirlerin sitede gezinmesine ve otel veya şehir hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacak bilgiler yansıtabiliyor. Otellerden, tarihi binalar hakkında ek ayrıntılar sağlayan yürüyüş turu uygulamalarına kadar, AR teknolojisi, işletmelere çok yardımcı oluyor.

Yorum Yap