SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır? 2021


SEO uyumlu makale nasıl yazılmalı? Makele ve içerikler hazırlanırken nelere dikkat edilmeli? makale üretmenin püf noktaları gibi konularda merak ettiklerinizi bu yazıda Bulabilirsiniz.

Seo uyumlu makale yazmak

Bir site veya blog kurmak teknik gerektiren ve masraflı bir iş olduğundan herkes cesaret edip yapamamaktadır. Herkesin sitesi olabilir, herkes kendi bloğunu oluşturabilir sloganıyla yola çıkan hazır web sitesi uygulamaları ilk başta çok cazip gelse de gerçek durum biraz abartılarak anlatılmaktadır. SEO uyumlu bir site kurulmak isteniyorsa işin teknik kısmına hâkim olunmalıdır veya konunun uzmanlarıyla beraber çalışılmalıdır. Bedava site ve blog ile ne yazık ki istenilen noktalara gelinememektedir. İşin teknik kısmı halledilse bile geriye içerik oluşturmak gibi büyük bir sorumluluk beklemektedir. İlk önce hangi konularda insanların bilgilendirileceğine karar verilmelidir.

Bir sitenin amacı, içerdiği bilgilerle arama motorlarında ilk sıralarda çıkıp çok ziyaretçi çekmektir. Bunun için başta reklam vermek, backlink almak, seo uyumlu makale yazmak gibi yöntemlerle ön sıralara çıkılabilmektedir. Yalnız içerikler bilgi anlamında doyurucu ve okuyan kişiyi aradığı konu hakkında tatmin etmezse, arama motorlarında çok gerilere atılma gibi durum söz konusudur. Bir makale yazarken makalenin açıklayıcı ve öz olması da önemlidir. Eğer makalede konu hakkında makaleyi uzatmak için gereksiz sözcükler içeriyorsa bu da seo açısından olumsuz bir durumdur. Her ticari işte söz konusu olduğu gibi yazı işinde de yoğun bir rekabet bulunmaktadır. İşi ciddiye almamak yapılacak en büyük hatadır ve en kısa sürede konuyla ilgili araştırılmalar yapılması tavsiye olunur.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey SEO uyumlu bir içeriğin oluşturulması zaman ve emek gerektirir. aynı zamanda makalenizde önemli gördüğünüz yerleri kalın yazmanızı da öneririm. Harcanılan bu zaman ve emeğin karşılığı eninde sonunda görülecektir. Bundan emin olunabilir. Eğer gerekli adımlar doğru bir şekilde atılırsa… Peki ne yapılmalıdır? Hem SEO uyumlu olan hem de kullanıcının ihtiyaçlarını sağlayabilen bir makale veya içerik nasıl hazırlanmalıdır?

Anahtar Kelime Araştırılmasının İyi Yapılması

SEO  yazarları kendi orijinal düşüncelerinden oluşturdukları yazılar yazmaları konusunda teşvik etse de anahtar kelimelerin önemi göz ardı edilmemelidir. Nokta atışı anahtar kelimeler makalenin ve içeriğin hedef kitlesine ulaşmasını sağlar. Böylece konuya tam hâkim oldunduğunu gösterir.

  • Belirli bir zaman diliminde belirli kelimeler için yapılan aramaların miktarı önemlidir. Yanlış anahtar kelimelerin kullanılması hem zaman kaybıdır hem de bütçeye zarar vermektedir.
  • Anahtar kelimeyi kullanarak arama yapan kşinin niyetini anlamak önemlidir. Kişi burada empati yapmalı ve bir konu araştırılırken kendisi tarafından hangi kelimelerin kullanıldığı düşünülmelidir.
  • Arama sonuçlarında çıkan benzer konularda yazılmış diğer makalelere göz atılmalıdır. O makalelerde nelere dikkat edilmiş, hangi konular ön plâna çıkartılmış, hangi anahtar kelimeler kullanılmış veya ne yapılmış ki makale arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmaktadır? Piyasa araştırması yapmak her sector için olağan bir durumdur ve makale yazarlarının da bunu yapmaması için hiçbir sebebi yoktur.
  • Uzun sıralanmış anahtar kelimelere odaklanılması tavsiye edilmektedir. Belki bu kelimelerin aranma sıklığı çok olmayabilir ama bu anahtar kelime dizini SERP’lerin (Search Engine Results Page, yani Arama Motoru Sonuç Sayfası) sıralamasında çok önemlidir. Bir kullanıcı belli bir konuda daha detaylı bilgiler almak istediğinde daha uzun anahter kelimeleri kullanma eğilimindedir. Anahtar kelimeler bulunmakta zorlanılıyorsa bu konuda yardımcı olan birçok internet sitesi bulunmaktadır.

Seo Dostu URL Kullanımı

Sayfanızın URL’si de aynı zamanda seo için önemlidir. Sayfalarınızın URL’si o sayfanızın ne ile ilgili ve ne için olduğu veya makalenizin konusunu anlatması gerekir. Sayfanızın URL’si sitenize gelen ziyaretçiler için okunulabilir olması ve sayfanızın içeriği ile uyumlu olması gerekir. Sayfanızın URL’si şifrelenmiş olmamalıdır yanı sayı, ifadeler gibi şeylerden oluşmamalıdır, aynı zamanda sayfanızın URL’si kısa olması da da arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için önemlidir. Kısaca sayfanızın URL’si sayfanın içeriği ile ilgili açıklayıcı ve kısa olmalıdır.

Yorum Yap